skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP svarīgākais darbs - cīņa ar klimata pārmaiņām, uzskata ES iedzīvotāji

29/11/2019

Cīņai ar klimata pārmaiņām un vides sargāšanai būtu jākļūst par Eiropas Parlamenta (EP) darba prioritāti, liecina oktobrī veiktas Eirobarometra aptaujas rezultāti.

Pirmo reizi cīņa ar klimata pārmaiņām minēta kā svarīgākais EP uzdevums;

vairāk nekā puse eiropiešu norāda uz jauniešu protestu nozīmi;

Latvijas iedzīvotāju visbiežāk minētā vides problēma - atkritumu daudzuma palielināšanās.

Klimata jautājumi ir arī viens no visbiežāk minētajiem iemesliem piedalīties šā gada maijā notikušajās EP vēlēšanās. Tagad pirmo reizi Eiropas iedzīvotāji tos ierindojuši EP darba prioritāšu galvgalī.

32% no visiem ES iedzīvotājiem vides saglabāšanu un cīņu ar klimata pārmaiņām minējuši ka svarīgākos EP uzdevumus. 11 valstīs tā bija visbiežāk minētā prioritāte - Zviedrijā tā uzskata 62% aptaujāto, Dānijā - 50%, Nīderlandē - 46%. Latvijā vides jautājumus kā svarīgākos minēja 15% aptaujāto pilsoņu, un tas ir otrais zemākais rādītājs ES pēc Bulgārijas (14%).

Vaicāti par vissvarīgākajām vides problēmām, aptaujātie visā Eiropā visbiežāk nosauca klimata pārmaiņas (52%), gaisa piesārņojumu (35%), jūras piesārņojumu (31%), atmežošanu un atkritumu daudzuma palielināšanos (abus 28%). Aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem turpretī visvairāk raižu sagādā atkritumu daudzuma palielināšanās (48%), sadzīves un komunālo atkritumu apsaimniekošana (31%) un klimata pārmaiņas (arī 31%).

EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli (S&D, Itālija), kurš pirmdien Madridē apmeklēs COP25 klimata pārmaiņu konferenci, sacīja: “Šī aptauja skaidri apliecina, ka eiropieši no ES sagaida cīņu ar klimata pārmaiņām. Eiropas Parlaments vakar Strasbūrā ar rezolūciju pasludināja ārkārtas stāvokli klimata jomā Eiropā un visā pasaulē. Mēs uzklausām iedzīvotājus un uzsveram vajadzību pāriet no vārdiem pie darbiem.”

Jauniešu protestu ietekme

Pēdējā gada laikā jauniešu rīkotos protesta gājienos Eiropā un visā pasaulē piedalījušies miljoniem cilvēku.

Aptaujas rezultāti liecina, ka seši no desmit eiropiešiem ir pārliecināti par jauniešu protestu ietekmi uz klimata politiku savas valsts un Eiropas līmenī.

Pamatinformācija

Eirobarometra aptaujas tiek veiktas kopš 1973. gada. Šo aptauju veica pētījumu uzņēmums Kantar, no 8. līdz 22. oktobrim visās ES dalībvalstīs tiešās intervijās aptaujājot 27 607 respondentus (Latvijā - 1007), kuri sasnieguši vismaz 15 gadu vecumu. Pilnu aptaujas rezultātus publicēs 10. decembrī.

Papildu informācija 

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369

E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu