skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Sīrija: Eiropas Parlaments aicina noteikt ES sankcijas pret Turciju

24/10/2019

Ceturtdien Eiropas Parlaments ar rezolūciju asi nosodīja Turcijas vienpusējo militāro darbību Sīrijā, mudināja nekavējoties izvest armiju no Sīrijas un aicināja noteikt ES sankcijas.

  • Turcijas iejaukšanās dēļ pārvietoti vismaz 300 000 Sīrijas iedzīvotāju 
  • Bažas par ISIS atdzimšanu 
  • Nav pieļaujama Erdogana šantāža pret ES, izmantojot bēgļus 
  • Aicina veidot ANO pārvaldītu drošības zonu Sīrijas ziemeļos 

EP deputāti uzsver, ka Turcijas militārā iejaukšanās Sīrijas ziemeļaustrumos ir smags starptautisko tiesību pārkāpums, kas apdraud visa reģiona stabilitāti un drošību.

ANO pārvaldīta drošības zona Sīrijā

Kopš Turcijas militārā iebrukuma ir gājuši bojā daudz civiliedzīvotāju un militārpersonu un saskaņā ar ANO informācijas avotiem pārvietoti vismaz 300 000 iedzīvotāji, tostarp 70 000 bērni. EP deputāti aicina Sīrijas ziemeļos izveidot ANO pārvaldītu drošības zonu.

Parlaments stingri noraida Turcijas plānus izveidot Sīrijas ziemeļaustrumu pierobežā “tā dēvēto drošo zonu” un pauž bažas par to, ka ASV un Turcijas 17. oktobra vienošanos par pagaidu pamieru leģitimizē Turcijas okupāciju Sīrijas ziemeļaustrumos.

ISIS atdzimšanas risks

Parlaments pauž solidaritāti ar kurdu tautu un visiem pārējiem reģiona iedzīvotājiem, uzsverot kurdu militāro spēku, jo īpaši sieviešu, nozīmīgo ieguldījumu cīņā pret Daesh, kā arī pauž nopietnas bažas par ziņojumiem, ka Turcijas ofensīvas dēļ simtiem ISIS ieslodzīto bēg no nometnēm Sīrijas ziemeļos, palielinot ISIS teroristu grupu atdzimšanas risku.

Diplomātiskas un ekonomiskas sankcijas

Deputāti uzskata par nepieņemamu, ka Turcijas prezidents Redžeps Tajjips Erdogans izmanto bēgļus, lai šantažētu ES. Parlaments aicina Padomi ieviest virkni mērķtiecīgu sankciju un vīzu aizliegumus Turcijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par cilvēktiesību pārkāpumiem pašreizējās militārās iejaukšanās laikā. Tas arī aicina apsvērt iespēju pieņemt mērķtiecīgus ekonomiskus pasākumus pret Turciju un atcelt ievedmuitas atvieglojumus Turcijas lauksaimniecības produktiem, kā galējo līdzekli apsverot ES un Turcijas muitas savienības darbības apturēšanu.

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369

E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu