skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Covid-19: jāaptur izolācijas radītais vardarbības pieaugums ģimenēs

08/04/2020
Vardarbība ģimenēs dažās ES dalībvalstīs Covid-19 izolācijas pasākumu laikā augusi par trešdaļu
Dalībvalstīm jānodrošina efektīvāki līdzekļi, kā cietušajām ziņot par vardarbību
Jāpalielina vietu skaits vardarbības upuru krīzes centros un patversmēs
Ekonomiskā krīze pēc koronavīrusa pandēmijas daudz smagāk skars sievietes

 
Sieviešu tiesību komitejas priekšsēdētāja Evelīna Rēgnera (S&D, AT) mudina ES un dalībvalstis palielināt atbalstu personām, kas cieš no vardarbības ģimenē Covid-19 krīzes laikā.

Ziņas no visas pasaules un dažām ES dalībvalstīm liecina, ka vardarbība ģimenēs nedēļas laikā pēc karantīnas ieviešanas ir augusi par trešdaļu. Sievietes, kas atrodas vardarbīgās attiecībās, pašlaik ir iesprostotas mājās un tiek pastāvīgi apdraudētas. Turklāt, visu laiku atrodoties tiešā varmākas tuvumā, ir apgrūtināta palīdzības dienestu izsaukšana pa telefonu.

''Šīs dienas un nākamās nedēļas ir īpaši bīstamas sievietēm. Mums visiem izolācijas un karantīnas laikā jāsaskaras ar ievērojamiem psiholoģiskiem izaicinājumiem, tomēr sievietes un dažreiz bērni, kas dzīvo vardarbīgās ģimenēs, sastopas ar īpaši šausminošām pārbaudēm. Mums tagad jāpievērš īpaša uzmanība šim jautājumam un jādara vairāk, lai apturētu vardarbību pret sievietēm,” norāda EP Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komitejas priekšsēdētāja Evelīna Rēgnere (S&D, AT).

“Mēs neatstāsim Eiropas sievietes vienas!”

''Es aicinu visas ES dalībvalstis apņēmīgi risināt šo problēmu un aktīvi izplatīt informāciju par to, kur un kā cietušie var saņemt palīdzību. Ir jāievieš arī vienkārši līdzekļi, kā sazināties ar policiju un to brīdināt, piemēram, ar īsziņas vai tiešsaistes čata starpniecību, un jānosaka “paroles” vārdi sarunās ar ārstiem vai farmaceitiem. Jāizveido vairāk gultasvietu vardarbības upuru krīzes centros un sieviešu patversmēs. Eiropas Savienībai, cik vien iespējams, ir finansiāli jāatbalsta dalībvalstis un jāpalīdz tām komunicēt par šiem pasākumiem”, viņa piebilda.

''Covid-19 pandēmija skaudri izgaismo dzimumu nevienlīdzību visās tās formās un veidos. ESAO dati rāda, ka 70% veselības aprūpes darbinieku ir sievietes, lielu daļu no neapmaksāta aprūpes darba veic sievietes, un gaidāmā ekonomiskā krīze sievietes skars daudz smagāk. Mūsu uzdevums ir ilgtermiņā stiprināt sieviešu fizisko un garīgo veselību un viņu ekonomisko neatkarību, arī pēc Covid-19 krīzes beigām. Mēs noteikti neatstāsim Eiropas sievietes vienas”, viņa noslēdza.

 

Papildu informācija

Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komiteja

ES reakcija uz koronavīrusu

Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta raksts “Koronavīruss nostādījis sievietes frontes līnijā” (20.03.2020.)

Eiropas Padomes ziņojums par vardarbību pret sievietēm (2020. gada aprīlis)

EP Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komiteja

 
Jānis KRASTIŅŠ
 
Preses sekretārs Latvijā
 
(+371) 26 542 369
 
janis.krastins@europarl.europa.eu