skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Angela Merkele iepazīstina Eiropas Parlamentu ar Vācijas prezidentūras prioritātēm

08/07/2020

EP deputāti ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli un Komisijas priekšsēdētāju fon der Leienu trešdien pārrunāja Vācijas nākamo sešu mēnešu prezidentūras stratēģiju un mērķus.

Ar devīzi “Kopā Eiropas atveseļošanai” Vācijas prezidentūra ir apņēmusies risināt ievērojamos izaicinājumus, ko radījusi pandēmija, teica Merkele. Viņa uzsvēra piecas jomas, kurās Eiropai ir jāstrādā, ja tā vēlas vienoti un pārliecinoši pārvarēt pašreizējo krīzi: pamattiesības, solidaritāte un kohēzija, klimata pārmaiņas, digitalizācija un Eiropas loma pasaulē.

Viņa uzsvēra, ka Vācija “ir gatava vēl nepieredzētai solidaritātei,” lai izveidotu zaļu, novatorisku, ilgtspējīgu, digitālāku un konkurētspējīgāku Eiropu. "Eiropa ir spējīga panākt ļoti daudz, ja mēs strādājam kopā un esam solidāri," viņa noslēdza.

Pilnu Merkeles uzrunu varat noskatīties šeit.

“Mums jārisina vēl nepieredzētas problēmas”, sacīja Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. “Bet tās var mūs padarīt stiprākus, pateicoties jaunajam atveseļošanas instrumentam Next Generation EU. Vācijas prezidentūra par savu moto izvēlējusies vārdu “kopā”. Tas arī būs mūsu savienības dzinējspēks”. Viņa uzsvēra, ka Eiropai pašlaik jāpieņem gan jauns daudzgadu budžets, gan arī atveseļošanās instruments. Komisija darīs visu, kas tās spēkos, lai panāktu vienošanos, viņa sacīja.

Manfrēds Vēbers (EPP, Vācija) sacīja, ka Eiropas Savienība krīt no krīzes krīzē savu baiļu dēļ. “Bailes ir solidaritātes, nākotnes un brīvības ienaidnieks”. Viņš uzsvēra, ka uz Vācijas prezidentūru liktas lielas cerības. “Eiropas Savienībai tagad vajadzīga drosme parādīt solidaritāti: šomēnes mums jāpanāk vienošanās par atveseļošanās fondu,” teica Vēbers. “Neviena kopiena nevar izdzīvot bez kopienas gara. Mūsu gadījumā tas vienkārši nozīmē saglabāt Eiropas dzīvesveidu”.

Irače Garsija Pereza (S&D, Spānija) piedāvāja strādāt “plecu pie pleca” ar Vācijas prezidentūru, lai iedzīvotāju interesēs pārvarētu atšķirības un šķelšanos starp Eiropas ziemeļiem un dienvidiem, austrumiem un rietumiem. “Mums ir jāpierāda, ka iespējams izveidot taisnīgāku un ilgtspējīgāku sabiedrību, kas rūpējas par vidi un nākamajām paaudzēm (..), aizsargā darba ņēmējus, novērtē dažādību un solidāri pārvalda migrācijas plūsmas,” viņa piebilda.

“Patlaban prioritāte ir atveseļošanas plāna un jaunā daudzgadu budžeta pieņemšana,” sacīja Dačjans Čološs (Renew, Rumānija). "Eiropa ir veidota kā projekts, ar vīziju un spēcīgām vērtībām," un “ir pēdējais laiks par nosacījumu ES līdzekļu saņemšanai izvirzīt tiesiskumu dalībvalstī. Politiskā iespēja ir parādījusies. Šis unikālais tiesību aktu priekšlikums ir jāizmanto kā līdzeklis”.

Jorgs Meuthens (ID, Vācija) kritizēja kancleri par izpratnes trūkumu un ideoloģiskumu. "Jūs nododat Eiropas ideju un apdraudat nākamo paaudžu nākotni," viņš teica attiecībā uz Eiropas zaļo kursu un atveseļošanās fondu. "Jūsu izpratne par solidaritāti ir absurda," viņš teica.

Ska Kellere (Zaļie / EFA, Vācija) sacīja, ka klimata krīzes pārvarēšanā būtu jāizrāda tāda pati izlēmība, kā pret Covid-19. “Mums jāpārvar koronavīrusa krīze un jānovērš klimata krīze”. Viņa sacīja, ka Vācijas prezidentūra var dot nozīmīgu ieguldījumu, piemēram, pieņemot vērienīgu klimata likumu, kurā prasīts līdz 2030. gadam par 65% samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Rafaele Fito (ECR, Itālija) sacīja, ka ES reakcija uz pandēmiju līdz šim bijusi “lēna, ne pārāk efektīva un bez īstas solidaritātes”. Vācijai vajadzētu atmest savtīgumu un atjaunot sākotnējo ES garu, izvairoties no pagātnes kļūdām. "Mums ir jāatdzīvina ekonomika, jāīsteno labvēlīga tirdzniecības politika un jāpārstartē vienotais tirgus."

Martins Širdevans (GUE / NGL, Vācija) atgādināja par finanšu krīzes laikā īstenoto kaitīgo taupības politiku un aicināja Merkeli nepieļaut to pašu kļūdu otrreiz. Viņš arī aicināja Vāciju publiskot Padomes sarunu protokolus un pārstāt bloķēt priekšlikumu par digitālo nodokli lielajiem uzņēmumiem.

Noskatieties Angelas Merkeles atbildi politisko grupu vadītājiem.

Papildu informācija

Bezmaksas foto, audio un video materiāli par Merkeles vizīti Eiropas Parlamentā

Vācijas ES prezidentūras tīmekļa vietne

EP deputāti ar Angelu Merkeli apspriež Vācijas prezidentūras stratēģiju un mērķus

 

 Jānis KRASTIŅŠ

Preses sekretārsLatvijā

(+371) 6708 5461

(+371) 26 542 369

janis.krastins@europarl.europa.eu