skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Deputātu vietu sadalījums Eiropas Parlamentā pēc Brexit

31/01/2020

No 1. februāra pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās mainās Eiropas Parlamenta deputātu vietu skaits un sadalījums dalībvalstīm.

Sākot ar 1. februāri, Eiropas Parlamentā pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās līdzšinējā 751 deputāta vietā (maksimālais deputātu skaits saskaņā ar ES līgumiem) vairs strādās tikai 705 deputāti.

Apvienotajai Karalistei kopā bija 73 deputātu. 27 deputātu vietas tiks sadalītas citām valstīm, atlikušās 46 atstājot rezervē, ja nākotnē ES paplašināšanās dēļ nāksies uzņemt jaunus deputātus.

Kas ir jaunie deputāti?

Visus jaunos deputātus, kas darbu sāks 1. februārī, 2019. gada maija Eiropas vēlēšanās ievēlējuši viņu dalībvalsts iedzīvotāji. Saskaņā ar 1976. gada vēlēšanu aktu, pirms jaunie deputāti var uzsākt pildīt savas amata pilnvaras, dalībvalstīm to vārdi ir oficiāli jāpaziņo Eiropas Parlamentam.

Atkarībā no likumiem attiecīgajā dalībvalstī, dažu deputātu vārdi jau apstiprināti, kamēr citi joprojām tiek gaidīti. Ar pašreizējiem EP deputātiem varat iepazīties īpašajā Eiropas Parlamenta tīmekļa vietnē.

Zaudētāju nebūs

Vietu pārdalīšanā neviena no ES dalībvalstīm deputātu vietas nezaudēs, bet dažas, kuras iepriekš bija nepietiekami pārstāvētas, iegūs no vienas līdz piecām vietām, tādējādi atspoguļojot demogrāfiskās pārmaiņas, ko rada Lielbritānijas aiziešana.

Jaunajā sadalījumā tiek ņemts vērā dalībvalstu iedzīvotāju skaits, kā arī vajadzība pēc minimālā pārstāvības līmeņa mazākās ES dalībvalstīs.

“Degresīvās proporcionalitātes” princips, kas nosaka EP vietu skaita sadalījumu dalībvalstīm, paredz arī to, ka ikviens lielāko dalībvalstu deputāts pārstāv vairāk iedzīvotāju, nekā viņu kolēģi no mazākajām dalībvalstīm.

Papildu informācija

 

Paziņojums presei: Pēc 2019. gada vēlēšanām saruks EP deputātu vietu skaits (13-06-2018)

EP Izpētes dienests: Eiropas Parlaments pēc Brexit (14.01.2020)

EP Izpētes dienests: Pārskatītais Brexit darījums un nākamie soļi (22.10.2019)

Bezmaksas foto, audio un video materiāli par Brexit

Cik deputātu būs katrai dalībvalstij, kad Lielbritānija pametīs ES?

Jānis KRASTIŅŠ

Preses sekretārs Latvijā

(+371) 6708 5461

(+371) 26 542 369

janis.krastins@europarl.europa.eu