skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP prasa līdz vasarai iesniegt saistošus noteikumus par kopējo lādētāju

30/01/2020

Steidzami jāpieņem kopējā lādētāja standarts

Tiesību aktiem ir jāatbalsta patērētāji ilgtspējīgu izvēļu izdarīšanā

Jāmazina Eiropā saražoto elektronisko atkritumu apjoms (pašlaik 16,6 kg uz cilvēku)

Eiropas Parlaments aicina Komisiju, vēlākais, līdz 2020. gada jūlijam iesniegt saistošus noteikumus, kas nodrošinātu kopīgā lādētāja ieviešanu.

Šodienas balsojumā, ar 582 balsīm par, 40 pret un 37 atturoties, Eiropas Parlaments uzsvēra “nepieciešamību steidzami pieņemt standartu kopējam mobilo radioiekārtu lādētājam”, lai samazinātu elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu un dotu patērētājiem iespēju izdarīt ilgtspējīgu izvēli.

Deputāti aicina Komisiju nekavējoties Komisiju rīkoties, lai ieviestu kopējo lādētāju, un līdz 2020. gada jūlijam pieņemt deleģēto aktu, kas paredzēts jau 2014. gada Radioiekārtu direktīvā.

Deputāti norāda, ka, lai nekavētu inovāciju, Komisijai jānodrošina “tiesiskā regulējuma attiecībā uz kopējo lādētāju regulāra pārskaitīšana nolūkā ņemt vērā tehnikas attīstību”. EP deputāti atgādina, ka pētniecība un inovācija ir nozīmīga, lai uzlabotu esošās tehnoloģijas un radītu jaunas.

Parlaments arī vēlas, lai Komisija

• veiktu pasākumus, lai labākajā veidā nodrošinātu dažādu bezvadu lādētāju savietojamību ar dažādām mobilajām iekārtām;

• apsvērtu likumdošanas iniciatīvas, kuru mērķis būtu palielināt dalībvalstīs savākto un pārstrādāto kabeļu un lādētāju apjomu;

• nodrošinātu, lai patērētājiem vairs nevajadzētu iegādāties arvien jaunus lādētājus ar katru jaunu ierīci, un tādējādi tiktu samazināts gadā saražoto lādētāju skaits, īstenojot nošķiršanas stratēģijas — nošķirot lādētāju iegādi no ierīču iegādes, tomēr piebilst, ka šādi pasākumi nedrīkst izraisīt cenu paaugstināšanos.

Ik gadu pasaulē tiek radīti aptuveni 50 miljoni tonnu elektronisko ierīču atkritumu (e-atkritumu), proti, vidēji vairāk nekā 6 kg uz vienu cilvēku. Kopējais e-atkritumu apjoms Eiropā 2016. gadā bija 12,3 miljoni tonnu jeb vidēji 16,6 kg uz vienu iedzīvotāju. Deputāti norāda, ka arī viedtālruņu īsais aprites cikls sekmē arī e-atkritumu, tostarp lādētāju, apjoma pieaugumu.

Kopējā lādētāja tapšana

ES likumdevēji 2014. gada Radioiekārtu direktīvā aicināja izstrādāt vienotu lādētāju un uzdeva Komisijai to nodrošināt ar deleģētu aktu.

Tomēr pašlaik kļuvis skaidrs, ka Komisijas izvēlētā pieeja — “iedrošināt” nozares uzņēmējus izstrādāt vienotus lādētājus — neatbilst likumdevēju mērķiem. Brīvprātīgie nolīgumi starp dažādiem nozares dalībniekiem nav snieguši vēlamo rezultātu.

Zināms progress šajā jomā ir panākts: 2009. gadā tirgū bija vairāk nekā 30 lādētāju veidu, kamēr pašlaik visbiežāk izplatīti tikai trīs lādētāju tipi.

2020.gada 29. janvārī Eiropas Komisija pieņēma Darba programmu 2020. gadam, kurā apņemas iesniegt tiesību akta priekšlikumu par kopējo lādētāju 2020. gada trešajā ceturksnī.

Vairāk informācijas

 

Eiropas Parlamenta rezolūcijas projekts par kopējo lādētāju

Plenārsesijas debates par kopējo lādētāju (13.01.2020)

Paziņojums presei: Eiropas Parlaments pieprasa vienotu lādētāju visiem mobilajiem telefoniem (13.03.2014)

Standarta lādētāji visiem mobilajiem tālruņiem: ietekmes novērtējums (2018)

Bezmaksas foto, video un audio materiāli

EP deputāti jau vairāk nekā 10 gadus aicina ieviest kopēju lādētāju visiem mobilajiem tālruņiem, planšetēm un citām pārnēsājamām ierīcēm.

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

Tālr.: + 371 67085461; + 371 26542369

E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu