skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti uzklausīšanā pārbauda Valda Dombrovska piemērotību tirdzniecības portfelim

05/10/2020

Piektdien EP starptautiskās tirdzniecības komitejas deputāti iztaujāja Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieku Dombrovski, lai pārbaudītu viņa atbilstību ES tirdzniecības komisāra amatam.

Lielākoties EP deputāti uzdeva Dombrovskim jautājumus par klimata aizsardzību tirdzniecībā, par tirdzniecību ar Ķīnu, aizsardzības instrumentiem pret valstīm, kas rīkojas negodīgi, kā arī par topošo nolīgumu ar Mercosur valstīm (Argentīna, Brazīlija, Paragvaja un Urugvaja).

 

Tirdzniecībai jāpalīdz aizsargāt vidi

Dombrovskis paziņoja par ES nolūku Pasaules tirdzniecības organizācijā aizsākt “tirdzniecības un klimata” iniciatīvu, veicinot videi draudzīgu preču tirdzniecību, Viņš uzsvēra, ka mūsdienās “tirdzniecība vairs nav tikai tirdzniecība” un paziņoja, ka ir iecerējis pārveidot ES nākotnes tirdzniecības politiku, lai padarītu to ilgtspējīgāku, tostarp arī sarunu procesā esošo tirdzniecības nolīgumu ar Mercosur. Eiropas Savienībai jāsaņem pārliecība par paliekošiem risinājumiem Amazones reģionā, pirms vienošanos var ratificēt, uzsvēra Dombrovskis.

Vairāki EP deputāti aicināja īstenot tirdzniecības politiku, kas cieši saistīta ar Zaļo kursu  un Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kā arī prasīja iesniegt ilgi gaidīto priekšlikumu par tirdzniecības līgumu ilgtspējīgās attīstības pantu īstenošanu ar sankciju palīdzību. Vairāki EP deputāti pauda vēlmi, lai jaunais tirdzniecības komisārs nodrošinātu Mercosur nolīguma ilgtspējību attiecībā uz vidi, kā arī cilvēktiesību ievērošanu investīciju nolīgumā ar Ķīnu.

 

ES tirgus aizsardzība

"Eiropai ir jākļūst stingrākai", Dombrovskis teica, norādot, ka pret tirdzniecības partneriem, kas rīkojušies negodīgi, ES vērsīs jaunus instrumentus, tostarp mehānismu, kas ļautu īstenot “pretpasākumu”, vajadzības gadījumā arī pret ASV. Dombrovskis norādīja, ka viņš centīsies pabeigt ieguldījumu līgumu ar Ķīnu, par kuru pašlaik notiek sarunas, vienlaikus nodrošinot, lai tirdzniecības attiecības  ar Ķīnu tiktu pārstrukturētas tā, lai tās būtu simetriskas, līdzsvarotas un godīgas.

Deputāti atzinīgi novērtēja plānotos jaunos tirdzniecības aizsardzības pasākumus, bet arī uzsvēra, ka ES instrumentiem jābūt pietiekami efektīviem, lai nodrošinātu, ka "spēkā esošie tirdzniecības nolīgumi darbojas ne tikai uz papīra, bet arī praksē".

Runājot par tirdzniecības attiecībām ar ASV, daži deputāti lūdza ES sagatavoties Pasaules tirdzniecības organizācijas spriedumam Boeing lietā, lai ASV precēm uzliktu soda tarifus 4 miljardu ASV dolāru vērtībā.

EP deputāti Dombrovskim arī prasīja ieviest obligātu uzticamības pārbaudi uzņēmumiem, lai nodrošinātu ilgtspējīgas piegādes ķēdes, ko Dombrovskis solīja ierosināt. Citi deputāti vēlējās uzzināt par nākotnes aizsardzības pasākumiem pret dempingu tērauda nozarē, kā arī par ES un Lielbritānijas tirdzniecības darījuma izredzēm.

Uzklausīšanas pilnu videoierakstu varat noskatīties šeit.

 

Tālākie soļi

Ņemot vērā komiteju rekomendācijas, 6. oktobrī EP Priekšsēdētāju konference lems par to, vai EP ir pietiekami daudz informācijas, lai noslēgtu uzklausīšanas procesu. Šādā gadījumā 7. oktobra EP plenārsesijā deputāti balsos par Dombrovska  apstiprināšanu starptautiskās tirdzniecības komisāra amatā.

 

Papildu informācija

Uzklausīšanu tīmekļa vietne

Valda Dombrovska uzklausīšana — foto, video un audio materiāli žurnālistiem (02.10.2020)

EP materiāļi par Valda Dombrovska 2020. gada uzklausīšanu

EP Izpētes dienesta materāli: Valdis Dombrovskis: Vice-President – An Economy that Works for People / Trade

Eiropas Parlamenta Reglaments: KOMISIJAS APSTIPRINĀŠANA UN UZKLAUSĪŠANĀ PAUSTO SOLĪJUMU IZPILDES UZRAUDZĪBA

Starptautiskās tirdzniecības komiteja

Jānis KRASTIŅŠ

Preses sekretārs Latvijā

 

(+371) 6708 5461

 

(+371) 26 542 369

 

janis.krastins@europarl.europa.eu