skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments atbalsta lēmumu par pašu resursiem: ceļā uz ekonomikas atveseļošanu pēc Covid-19

17/09/2020

EP balsojums ļaus Padomei ratificēt pašu resursu lēmumu, lai atdzīvinātu ekonomiku

Jaunie ieņēmumu avoti jāievieš pēc juridiski saistoša grafika

Padomes vilcināšanās kaitētu sociālajai un ekonomikas atlabšanai

EP deputāti trešdienas balsojumā atbalstīja grozījumus pašu resursu sistēmā: šis lēmums ļaus ES aizņemties atveseļošanas plāna finansēšanai vajadzīgos 750 miljardus eiro

Eiropas Parlamenta deputāti ar balsojumu septembra plenārsēdē pieņēma paātrinātā procedūrā sagatavoto atzinumu par pašu resursu lēmumu, ko tagad varēs īstenot ātrāk un bez būtiskiem šķēršļiem. Šis lēmums ir nozīmīgs ES tiesību akts, kas palīdzēs atjaunot ekonomiku, ļaujot Komisijai finanšu tirgos aizņemties 750 miljardus eiro atveseļošanas fonda finansēšanai.

Trešdienas balsojums ļauj ES Padomei nekavējoties pieņemt lēmumu par pašu resursiem un sākt tā ratifikāciju 27 dalībvalstīs.

 

Parlaments savā atzinumā, ko trešdien pieņēma ar 455 balsīm par, 146 pret un 88 atturoties, atbalsta pašu resursu lēmumu, radot jaunus ieņēmumu avotus, kas ļautu segt vismaz ar atveseļošanas plānu saistītās izmaksas. Parlaments arī vēlas, lai pastāvētu konkrēts juridiski saistošs ieņēmumu avotu ieviešanas grafiks.

 

Deputāti uzstāj, ka ekonomikas atveseļošanas plāns ir jāfinansē ilgtspējīgi, piemēram, ieviešot nodokļus transnacionāliem piesārņotājiem un starptautiskām korporācijām, turklāt atveseļošanas plāns nedrīkst radīt slogu nākamajai paaudzei.

 

Citāti

 

Žozē Manuels Fernandešs (PPE, Portugāle), līdzziņotājs: “Šodien Eiropas Parlaments piedzīvo vēsturisku brīdi. Jauni pašu resursi Eiropas Savienībā nav ieviesti 32 gadus. Eiropas Komisija vēl nekad nav tādā apmērā aizņēmusies no finanšu tirgiem. Šis ziņojums bruģē ceļu pašu resursu lēmuma apstiprināšanai Padomē un ratifikācijai dalībvalstu parlamentos. Nedrīkst kavēties, jo 2021. gada 1. janvārī atveseļošanas fondam jābūt gatavam. Ko Padome vēl gaida?”

 

Valērija Ajē (RENEW, Francija), līdzziņotāja: “Pateicoties Parlamenta šodien dotajai zaļajai gaismai, vairs nav šķēršļu sākt vākt līdzekļus, lai varētu finansēt atveseļošanos. Mēs nodrošināsim to, lai parāds būtu jāatmaksā tehnoloģiju gigantiem, nodokļu mahinatoriem, lieliem ārvalstu piesārņotājiem un citiem, kas gūst labumu no mūsu vienotā tirgus, bet nesniedz taisnīgu ieguldījumu mūsu labklājībā un vides aizsardzībā.”

 

Papildu informācija

 

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (16.09.2020.)

Preses konferences video (16.09.2020)

Plenārsēdes debašu videoieraksts (14.09.2020.)

EP izpētes dienesta pārskats “Atzinums par ES pašu resursu sistēmu”

Paziņojums presei par balsojumu komitejā (01.09.2020.)

Jānis KRASTIŅŠ

Preses sekretārs Latvijā

 

(+371) 6708 5461

 

(+371) 26 542 369

 

janis.krastins@europarl.europa.eu