skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Vēlētāju gaidu pētījums: iedzīvotāji novērtē ES atbalstu Covid krīzes pārvarēšanai

15/09/2020

Eiropas Savienības (ES) atbalsts Covid-19 pandēmijas laikā Latvijai bija nepieciešams, uzskata lielākā daļa Eiropas Parlamenta (EP) biroja Latvijā veiktā Vēlētāju gaidu pētījuma dalībnieki.

Piektā ikgadējā pētījuma ietvaros visā Latvijā tika veiktas aptuveni 250 padziļinātas intervijas ar interešu grupu pārstāvjiem, izzinot, kādu rīcību un kurās jomās viņi gaida no EP un ES. Ar pētījumu iespējams iepazīties šeit.

Divas trešdaļas (67%) respondentu norādīja, ka izjutuši Covid-19 krīzi, bet aptuveni katrs trešais (29%) sacīja, ka viņus krīze nav skārusi. Lūgti novērtēt, vai ES atbalsts Latvijai pandēmijas laikā bijis nepieciešams, vairums respondentu atbildēja apstiprinoši: 29 % teica, ka Latvija bez tā nav varējusi iztikt, bet nedaudz vairāk nekā trešdaļa (34 %) uzskata, ka ietekme bijusi neliela. 15% aptaujāto pauda pārliecību, ka Latvija varētu iztikt bez ES atbalsta.

 

Respondenti iezīmējuši, kādām, viņuprāt, jābūt turpmākajām prioritātēm gan cīņā ar Covid-19 krīzes sekām, gan citās jomās.

Pētījuma prezentācijā komentējot vairāku respondentu vēlmi atgriezties “pirmskrīzes situācijā”, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas vecākā ekonomiste Baiba Brusbārde norādīja, ka tas vairs nebūs iespējams. “Īsā laikā ir notikušas vairākas - pozitīvas - neatgriezeniskas izmaiņas,” viņa teica, kā piemērus minot plašu digitālo prasmju uzlabošanos un pārmaiņas darba tirgū, kas radījušas pieprasījumu jaunās jomās. Viņa uzsvēra, ka pieejamo ES atbalstu svarīgi izmantot, lai modernizētu Latvijas ekonomiku.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektores vietniece Inese Stepiņa savukārt sacīja, ka “neviens atbalsts nevar aizvietot vienotā tirgus sniegtās iespējas”, tāpēc svarīgi saglabāt tā piedāvātās brīvības.

Salīdzinot ar pagājušā gada pētījumu, augusi arī respondentu piederības sajūta Latvijai un Eiropas Savienībai. Kā pastāstīja pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, iedzīvotāju apmierinātība ar Latvijas dalību ES augusi kopš Ukrainas krīzes sākuma 2014. gadā, un pašlaik neesot pamata domāt, ka Covid-19 pandēmija šo situāciju varētu mainīt. “Nebūšu pārsteigs, ja tuvākajā laikā atbalsts dalībai ES sasniegs vēsturiski augstāko līmeni,” viņš teica.

Ņemot vērā aizvien nozīmīgāko vides un klimata politikas nozīmi ES dienaskārtībā, respondentiem tika vaicāts arī par jomām, kurās iedzīvotāji varētu aktīvāk rīkoties, lai saudzētu dabu nākamajam paaudzēm. Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis norādīja, ka vairums cilvēku Latvijā joprojām vēlas “dzīvot pa vecam” un nav gatavi radikāli mainīt savus ieradumus, bet pievienošanās ES pirms 16 gadiem bijis “lielākais sasniegums vides jomā pēdējās desmitgadēs”.

Pētījuma rezultātus jau saņēmuši no Latvijas ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti, kuriem tie sniegs padziļinātu ieskatu Latvijas interešu grupu skatījumā uz ES politiku un palīdzēs darbā pie jauniem ES likumiem. EP deputāti šo informāciju varēs likt lietā jau nākamajā dienā, 16. septembrī, kad EP norisināsies ikgadējās debates par stāvokli ES.

Jānis Krastiņš

EP preses sekretārs Latvijā

janis.krastins@europarl.europa.eu

Tel.: 26542369