skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Nacionālie atveseļošanas plāni: vēsturiska iespēja ilgtspējīgai izaugsmei

10/06/2021
  • Uzmanības centrā zaļā un digitālā pārkārtošanās
  • Līdzekļi taisnīgi jāsadala starp nozarēm, sabiedrības slāņiem un nākamajām paaudzēm
  • Deputāti neatbalsta politiskas piekāpšanās, kas mazinātu prasības un mērķu vērienīgumu
  • Veiktie pasākumi nedrīkst būt pretrunā ar ES vērtībām

Deputāti uzstāj, lai nacionālie atveseļošanas plāni pilnībā atbilstu noteiktajām prasībām un zaļās un digitālās pārkārtošanās mērķiem.

Rezolūcija par pašlaik īstenoto nacionālo atveseļošanas un noturības plānu novērtēšanu (līdz šim Eiropas Komisijai iesniegti 23 valstu plāni) ceturtdien tika apstiprināta ar 514 balsīm pret 163 un 9 deputātiem atturoties. EP deputāti uzsver, ka Atveseļošanas un noturības mehānisms (ANM) ir bezprecedenta ES instruments, kura uzdevums ir ne tikai mīkstināt Covid-19 pandēmijas negatīvās sekas, bet arī veicināt labklājību un iekļaujošu izaugsmi. Viņi aicina Komisiju apstiprināt tikai plānus, kuri pilnībā atbilst ANM regulā noteiktajām prasībām, un nepakļauties politiskam spiedienam.

Svarīgākās jomas: klimats un digitālā pārkārtošanās

Deputāti aicina Komisiju nodrošināt, ka ikviens nacionālais atveseļošanas un noturības plāns sniedz ieguldījumu visu sešu politisko prioritāšu īstenošanā. Tās ir: zaļā pārkārtošanās, digitālā pārkārtošanās, konkurētspēja, sociālā kohēzija, institucionālā noturība un spēja reaģēt krīzēs, kā arī nākamo paaudžu izglītība un prasmes.

Rezolūcijā uzsvērts, ka vismaz 37% izdevumu atvēlami klimata aizsardzībai, tostarp bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai; tāpat būtisks ir “nenodari būtisku kaitējumu” princips zaļās pārkārtošanās atbalstam.

Deputāti arī norāda, ka digitālās pārkārtošanās budžetam (20%) jādod ieguldījums digitālās drošības jautājumu risināšanā, ES stratēģiskajās interesēs un digitālajā infrastruktūrā.

Taisnīga izaugsme visā ES

Lai pēc iespējas pilnvērtīgāk izmantotu ANM sniegtās iespējas, līdzekļi taisnīgi jāsadala starp nozarēm, sabiedrības slāņiem un nākamajām paaudzēm, paturot prātā arī dzimumu līdztiesību, uzsver deputāti. Viņi aicina atturēties no tādu projektu “pārpakošanas”, kuriem nav reālas pievienotās vērtības, un uzstāj, ka visām reformām un investīcijām jābūt saistītām ar starpposma rādītājiem, mērķrādītājiem un izmaksu aprēķiniem, kas ir atbilstoši, skaidri, sīki aprakstīti un pienācīgi uzraudzīti. Šiem pasākumiem būtu jāatklāj un jānovērš korupcijas, krāpšanas un interešu konfliktu gadījumi.

Deputāti arī atgādina, ka attiecībā uz ANM jāievēro Tiesiskuma regula, un neviens projekts nedrīkst būt pretrunā ar ES vērtībām. Viņi vēlas nodrošināt pilsoniskās sabiedrības, sociālo partneru, kā arī vietējo un reģionālu varas iestāžu iesaisti plānu īstenošanā un uzraudzībā.

Vispārīga informācija

20. maijā pieņemtā rezolūcijā EP aicināja nodrošināt demokrātisku nacionālo atveseļošanas plānu izvērtēšanu, lai tā nodrošinātu Atveseļošanas un noturības mehānisma uzraudzību. ANM izveidots, lai palīdzētu ES valstīm cīņā ar Covid-19 sekām.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (10.06.2021)

Plenārsesijas debates pirms balsojuma

Paziņojums presei: Parliament demands democratic scrutiny over national recovery efforts (angļu val.)

Rezolūcija: Parlamenta tiesības uz informāciju attiecībā uz valstu atveseļošanas un noturības plānu notiekošo izvērtēšanu (20.05.2021)

Atveseļošanas un noturības mehānisms: Eiropas Komisijas mājas lapa

EP loma: ANM regulas 25. un 26. pants

Jānis Krastiņš

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

janis.krastins@europarl.europa.eu

Tel. 26542369