skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Apstiprināta Konferences par Eiropas nākotni struktūra

10/05/2021

Konferences valde 9. maijā apstiprināja Konferences nolikumu, kas nosaka Konferences plenārsēdes struktūru un darbības principus.

Teksts, par kuru Konferences valde vienojās 2021. gada Eiropas dienā, līdz galam definē mehānismu, kas iedzīvotāju prioritātes, cerības un bažas vērtīs īstenojamos ieteikumos — ar Konferences digitālās platformas, pilsoņu paneļdiskusiju un plenārsēdes starpniecību. Nolikums papildina jau iepriekš pieņemtos valdes darba struktūras un pilsoņu līdzdalības noteikumus.

Konference par Eiropas nākotni tika atklāta svētdien Strasbūrā. Ceremonijas ierakstu var noskatīties šeit.

Kā iedzīvotājus iesaistīs Eiropas nākotnes veidošanā

Konferences plenārsēdē būs 108 pārstāvji no Eiropas Parlamenta, 54 dalībvalstu valdību locekļi (pa diviem no dalībvalsts), trīs Eiropas Komisijas locekļi, kā arī 108 dalībvalstu parlamentu deputāti — visi ar līdzvērtīgām balsstiesībām. Viņiem pievienosies 108 iedzīvotāji, lai spriestu par idejām, kas izvirzītas Eiropas pilsoņu paneļdiskusijās un daudzvalodu digitālajā platformā. No iedzīvotāju vidus 80 pārstāvēs Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas, un vismaz trešdaļai būs jābūt jaunākiem par 25 gadiem, un 27 pārstāvji (viens no katras dalībvalsts) no dalībvalstu iedzīvotāju paneļiem vai citiem Konferences pasākumiem, kā arī Eiropas Jaunatnes foruma priekšsēdētājs.

Plenārsēdē būs arī 18 pārstāvji no Reģionu komitejas un no Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejas, kā arī astoņi sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji. Apspriežot jautājumus, kas saistīti ar Eiropas Savienības starptautisko darbību, tiks uzaicināts arī Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos. Pilnsapulce varēs uzaicināt arī galveno ieinteresēto pušu pārstāvjus. Konferences pilnsapulces sastāvā būs jānodrošina dzimumu līdzsvars

Plenārsēdes debates tiks strukturētas tematiski, pamatojoties uz iedzīvotāju paneļu sniegtajiem ieteikumiem un informāciju, kas būs apkopota daudzvalodu digitālajā platformā. Platformā tiks apkopoti, analizēti un publicēti visu ar konferenci saistīto  pasākumu iznākuma dokumenti. Plenārsēde savlaicīgi iesniegs savus priekšlikumus valdei, kas izstrādās savu gala ziņojumu: sadarbojoties ar plenārsēdi un pilnīgi atklāti, gala dokumentu publicējot digitālajā platformā.

Konferences gala ziņojums tiks iesniegts konferences kopīgajai prezidentūrai. Trīs iestādēm būs nekavējoties jāuzsāk izskatīt iespējas, kā efektīvi ņēmt vērā ziņojumā paustos ieteikumus, ikvienai savā kompetences jomā un saskaņā ar ES Līgumiem.

Citāti

Valdes līdzpriekšsēdētājs no Eiropas Parlamenta puses Gijs Verhofštats sacīja: "Mēs vēlamies, lai impulss patiešām nāktu no iedzīvotājiem. Konference nebūs tikai uzklausīšana: tā būs līdzeklis, kā patiešām iesaistīt iedzīvotājus mūsu kopīgās Eiropas nākotnes veidošanā. Pamati jau ir ielikti: mēs esam uzsākuši digitālu, pārdomātu demokrātijas eksperimentu, kas vēl nekad nav izmēģināts ES mērogā. Mēs garantēsim politisku atbildi uz iedzīvotāju bažām un priekšlikumiem. Tas ir kas pilnīgi jauns un aizraujošs, un tas sākas šodien."

Portugāles valsts sekretāre ES lietās un līdzpriekšsēdētāja no ES Padomes prezidentūras Ana Paula Zakariaša teica: “Ceļā no Porto uz Strasbūru, lai atzīmētu Eiropas dienu un atklātu Konferenci par Eiropas nākotni, man prātā nāca prezidenta Mario Suarisa vārdi. Viņš 1976. gadā uzstāja: “Eiropas un tās nākotnes pārdomāšana ir visu eiropiešu pastāvīgs pienākums. Šie kopīgie centieni ir jāīsteno ar pazemību, apzinoties mūsu kopējo mērķu vēsturisko nozīmību.”

Komisijas priekšsēdētājas vietniece demokrātijas un demogrāfijas jautājumos un līdzpriekšsēdētāja no Komisijas puses Dubravka Šuica sacīja: “Šī konference ir Eiropas Savienībai vēl nebijis process. Mēs veidojam telpu, kurā iedzīvotāji varēs debatēt vienā līmenī ar ievēlētajiem pārstāvjiem, lai noteiktu Eiropas nākotni. Tas vēl nekad nav mēģināts, taču mēs esam pārliecināti, ka tas stiprinās gan mūsu Eiropas Savienību, gan mūsu pārstāvības demokrātiju. Un nav labāka datuma, kad to atzīmēt, kā 9. maijs."

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre: “Konferences par Eiropas nākotni atklāšana ir starts plašai viedokļu izteikšanai un uzklausīšanai. Eiropieši pulcēsies pasākumos, izteiks viedokļus daudzvalodu platformā un diskutēs – kādā Eiropā vēlamies dzīvot, mācīties un strādāt. Šī ir iespēja līdzdalībai un iespēja tikt sadzirdētiem visā Eiropā! Latvija jau ir pieteikusi sevi diskusijās un turpinās to darīt, un es aicinu nepalaist garām šo iespēju, piedalīties, izteikt savu viedokli un kopā veidot Eiropas nākotni!”

Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele: “Aptaujās tradicionāli Latvijā diemžēl tikai maza iedzīvotāju daļa saka – jā, manai balsij Eiropā ir nozīme. Ar prieku, lepnumu un cerību uz nākotni izsaku pieņēmumu, ka esam pagrieziena punktā. Proti, kad aicinājām Latvijas pilsoņus virtuāli piedalīties Konferences par Eiropas nākotni atklāšanā, no Latvijas bija proporcionāli liela interese. Mūsu cilvēki ar Latvijas karogiem fonā bija labi redzami uz gigantiskajiem ekrāniem Eiropas Parlamenta Strasbūras plenārsēžu zālē blakus augstajām amatpersonām. Latvija Eiropas Savienībā ir jau 17 gadus, un ticu, ka uz "pilngadību" lielākajai sabiedrības daļai beidzot būs pašapziņa, ka mums Eiropa pieder tikpat daudz, cik citiem eiropiešiem. Konference par Eiropas nākotni ir izdevība to parādīt praksē. Aicinu izteikt savu viedokli gan Eiropas Savienības mājā, gan partneru – Latvijas Pilsoniskās alianses un domnīcas "Providus" un citu – rīkotajās diskusijās."

Ārlietu ministrijas parlamentā sekretāre Zandas Kalniņa-Lukaševica: “Eiropas nākotnes konferences atklāšana ievada jaunu darba posmu. Eiropai jāspēj ne tikai pielāgoties dažādajām pārmaiņām ekonomikā, drošībā, tehnoloģijās, demogrāfijā un daudzās citās jomā, bet arī savlaicīgi piedāvāt risinājumus. Tas ir darbs, kas paveicams mums visiem kopā, lai šajā pārmaiņu procesā netiktu zaudēta uzticība Eiropas vērtībām un tik nozīmīgā saikne ar sabiedrību. Tāpēc es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju izmantot iespējas, kuras paver Eiropas nākotnes konference, un sniegt savu artavu, lai Eiropa kļūtu stiprāka un vienlaikus mums katram tuvāka un saprotamāka! No Latvijas cilvēku aktivitātes būs atkarīgs, cik lielā mērā Eiropas nākotnes konferences diskusijās tiks akcentēti un sadzirdēti mums svarīgie jautājumi.”

Nākamie soļi

Valde drīz noteiks konferences pirmās plenārsēdes datumu. Notiek gatavošanās iedzīvotāju paneļdiskusijām, un arvien pieaug dalībnieku un pasākumu skaits konferences daudzvalodu digitālajā platformā. Konferences veidotāji ir apņēmušies dot pēc iespējas vairāk vietas jauniešiem, un šajā nolūkā turpinās gatavošanās oktobrī gaidāmajai, Eiropas Parlamenta organizētajai Eiropas Jaunatnes dienai (EYE).

Papildu informācija

Konferences par Eiropas nākotni digitālā platforma

Konferences par Eiropas nākotni harta

Brīvi lietojami foto, video un audiomateriāli (Konferences par Eiropas nākotni atklāšanas pasākums)

Jānis Krastiņš

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

janis.krastins@europarl.europa.eu

Tel. 26542369