skip to content
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti prasa atjaunot “drošu un tīru” tūrismu

26/03/2021
  • Pandēmija ļoti smagi skārusi tūrisma nozari
  • Vajadzīgs “drošs, tīrs un ilgtspējīgāks” tūrisms
  • Eiropai ir jāpaliek nozīmīgākajam tūrisma galamērķim

Jaunajā ES tūrisma stratēģijā jāiekļauj ES kritēriji drošam un tīram tūrismam, kopīgā vakcinācijas apliecība un ES higiēnas zīmogs uzņēmumiem, saka EP deputāti.

Rezolūcijā par ES ilgtspējīga tūrisma stratēģiju, kas ceturtdien pieņemta ar 577 balsīm par, 31 pret un 80 atturoties, uzsvērts, ka Covid-19 uzliesmojums ir paralizējis ES tūrisma nozari, apdraudot nodarbinātību sešiem miljoniem no 27 miljoniem nozarē strādājošo.

EP deputāti uzsver, ka tūrisma un ceļošanas nozare rada apmēram 10 % no ES iekšzemes kopprodukta un mudina ES valstis iekļaut to savos atveseļošanās plānos un apsvērt iespēju uz laiku samazināt PVN tūrisma pakalpojumiem.

“Drošs un tīrs” tūrisms

Pandēmijas dēļ ceļotāji vēlas “drošu, tīru un ilgtspējīgāku tūrismu”, norāda Parlaments, aicinot dalībvalstis nekavējoties ieviest kopīgus drošas ceļošanas kritērijus. Tajos būtu jāiekļauj ES veselības drošības protokols testēšanai pirms izlidošanas un karantīnas prasības jāpiemēro tikai kā galējais līdzeklis.

Tiklīdz būs pietiekami daudz zinātnisku pierādījumu, ka vakcinētās personas nepārnes vīrusu, vajadzētu prioritārā kārtā izstrādāt kopīgu vakcinācijas apliecību, ko ceļošanas nolūkā varētu uzskatīt par alternatīvu PCR testiem un karantīnas prasībām, saka deputāti.

Rezolūcijas projektā arī mudināts Komisiju ieviest ES higiēnas sertifikācijas zīmogu tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, kas varētu apliecināt atbilstību Covid-19 novēršanas higiēnas standartiem un palīdzētu atjaunot patērētāju uzticēšanos tūrisma nozarei un ceļošanai.

Eiropa kā nozīmīgākais tūristu galamērķis

Deputāti atzinīgi vērtē portālu ‘Re-open EU’ un mudina ES dalībvalstis skaidri informēt Komisiju, kad tās piemēro vai atceļ brīvas pārvietošanās ierobežojumus.

Viņi uzsver, ka Komisijai ir jāskatās tālāk par pandēmiju un jāaizvieto 2010. gadā pieņemtā ES tūrisma stratēģija, lai saglabātu Eiropas kā nozīmīgākā tūristu galamērķa statusu.

Visbeidzot EP deputāti aicina Komisiju izveidot Eiropas Tūrisma aģentūru, kas popularizētu Eiropas zīmolu, vāktu jaunākos ES datus par tūrismu, atbalstītu mazos uzņēmumus piekļuvē ES finansējumam un palīdzētu tūrisma nozarei sagatavoties nākotnes krīzēm.

Citāts

“Šajā ziņojumā mēs aicinām uz patiesi kopīgiem Eiropas centieniem atjaunot tūrismu kontinenta vissmagāk skartajos reģionos. Notiek darbs pie kopīgā vakcinācijas sertifikāta un sanitārā zīmoga, taču tagad ir vajadzīga pareiza Eiropas koordinācija testēšanai, neradot papildu izmaksas Eiropas iedzīvotājiem. Steidzami jāpaātrina vakcinācija visā Eiropā un jāievieš atbilstoši finanšu instrumenti, lai nodrošinātu videi draudzīgu un digitālu pāreju”, sacīja EP ziņotāja Klaudija Monteiru de Agiaru (EPP, Portugāle).

Papildu informācija

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (25.03.2021.)

Plenārsesijas debates (24.03.2021.)

Intervija ar ziņotāju Klaudiju Monteiru de Agiaru (EPP, PT)

Procedūras dokumentācija

Tīmekļa vietne Re-open EU

Jānis Krastiņš

janis.krastins@europarl.europa.eu

Tel. 26542369