skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Svjatlana Cihanouska: "Eiropai aktīvāk jāvēršas pret autokrātiju"

24/11/2021

Trešdien uzrunā EP deputātiem Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska mudināja Eiropu palīdzēt sadzirdēt baltkrievu tautas balsi.

EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli sacīja ievadrunā sacīja: “Svjatlana ir demokrātijas un brīvības cīņas simbols un daudzu Baltkrievijas cietumos pašlaik esošo politieslodzīto balss. (..) Režīms nevilcinās izmantot vīriešus, sievietes un bērnus, kuriem vajadzīga aizsardzība (..) tikai ar mērķi destabilizēt Eiropas Savienību”. "Parlaments mudina pārējās ES iestādes iestāties par pamattiesību aizsardzību," viņš noslēdza.

Cihanouska savu runu sāka, atskatoties uz Baltkrievijas režīma šausminošajām represijām pret demonstrantiem un režīma kritiķiem pēc krāpnieciskajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām pagājušā gada augustā. Viņa pieminēja tos, kam Baltkrievijas drošības spēki ir uzbrukuši, kurus ieslodzījuši vai pat nogalinājuši, kā cilvēktiesību aktīvistu Alesu Bjaļacki, blogeri Ramanu Prataseviču, politisko aktīvisti Mariju Kalesnikaosvu, mākslas skolotāju Ramanu Bandarenko, žurnālistes Darju Čulcovu un Kacarinu Andrejevu, olimpisko sportisti Kristinu Cimanousku un daudzus citas. Savā runā viņa pievērsās arī pašreizējai migrantu krīzei uz ES un Baltkrievijas robežas.

Viņa uzdeva skarbu jautājumu EP deputātiem: "Ja pieņemsim, ka vardarbība pret migrantiem kaut kādā veidā tiks apturēta, vai jūs tiešām domājat, ka ar to beigsies režīma pārkāpumi un pārrobežu draudi?". Viņa brīdināja par to, ka varētu pieaugt narkotiku un cita veida kontrabanda, notikt militāras provokācijas un pat kodolkatastrofas uz ES ārējās robežas.

Eiropai aktīvāk jāvēršas pret autokrātisko režīmu

Svjatlana Cihanouska arī uzsvēra, ka Baltkrievijas demokrātiskā kustība nevar vairs ilgāk gaidīt palīdzību no Eiropas, un tagad ir laiks vārdos pausto solidaritāti un rūpes pārvērst konkrētā rīcībā.

Runājot par Eiropas sankcijām pret Baltkrieviju, viņa sacīja: “Ļaujiet man apliecināt, ka sankcijas darbojas. Turpiniet ievērot konsekventu sankciju politiku. Sankcijas sašķeļ eliti, iznīcina korupcijas shēmas un šķeļ cilvēkus Lukašenko tuvākajās aprindās”.

Cihanouska arī aicināja Eiropu būt vienotākai solidaritātē ar Baltkrievijas demokrātiskajiem spēkiem. “Neaizmirsīsim pārliecības dēļ ieslodzītos baltkrievus un palīdzēsim tiem, kuri bijuši spiesti pamest valsti. Šodien ne tikai demokrātija Baltkrievijā, bet arī demokrātija Eiropā ir atkarīga no tā, vai mēs iesim šo ceļu kopā”, viņa noslēdza.

Baltkrievijas situācijas ietekme uz drošību un humanitāro jomu

Vakar, otrdienas pēcpusdienā, EP deputāti rīkoja arī atsevišķas plenārsēdes debates ar Slovēnijas ārlietu ministru Anži Logaru, kas pārstāvēja Padomes prezidentūru, un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieku Margaritu Šinu par situācijas Baltkrievijā un uz tās robežas ietekmi uz ES drošības un humanitāro stāvokli.

Šeit var vēlreiz noskatīties gan Cihanouskas uzrunu (24.11.2021.), gan otrdienas debates (23.11.2021.).

Papildu informācija
 

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu