skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments aicina veidot kopējas ES kiberaizsardzības spējas

07/10/2021

• Jāizveido kopēja kibervienība, lai uzlabotu informācijas apmaiņu ES
• Vajadzīga kopīga reakcija uz kiberuzbrukumiem un kopīgas sankcijas pret naidīgiem subjektiem
• Bažas par Ķīnas, Krievijas un Ziemeļkorejas sistemātisko agresīvo rīcību

EP deputāti pieprasa vispusīgus ES pasākumus un saskaņotu IT drošības politiku, kā arī militārās kiberaizsardzības koordinēšanu, lai stiprinātu ES noturību pret kiberdraudiem.

Kopēja kiberaizsardzības politika un būtiska ES līmeņa sadarbība pie kiberspēju veidošanas ir pamatelementi padziļinātas Eiropas aizsardzības savienības izveidei, saka EP deputāti rezolūcijā, kas pieņemta ceturtdien ar 591 balsīm par, 65 pret un 26 atturoties.

EP deputāti atgādina, ka arī Komisijas priekšsēdētāja savā 2021. gada runā par stāvokli Savienībā uzsvēra vajadzību pēc ES kiberaizsardzības politikas.

EP deputāti norāda, ka ir būtiski pārvarēt pašreizējo ES vispārējās kiberarhitektūras sadrumstalotību un sarežģītību un izstrādāt kopīgu redzējumu par to, kā panākt kibertelpas drošību un stabilitāti. Viņi iesaka izveidot kopīgu kibervienību, lai nodrošinātu informācijas apmaiņu ES iestāžu, struktūru un aģentūru starpā.  

Jānodrošina ES tehnoloģiskā neatkarība

Norādot uz kiberaizsardzības spēju „divējādo raksturu“ (civilais un militārais lietojums), EP deputāti atzinīgi vērtē Komisijas rīcības plānu, lai nodrošinātu sinerģiju starp civilo, aizsardzības un kosmosa nozari. Atšķirībā no citām militārajām jomām kibertelpas infrastruktūru galvenokārt darbina privāti uzņēmumi, kas lielākoties atrodas ārpus ES, un tas rada ES rūpniecisku un tehnoloģisku atkarību no trešām personām. Tāpēc EP prasa palielināt ES tehnoloģisko suverenitāti, veicināt inovāciju un vairāk investēt kiberaizsardzības spējās un personālā.

Rezolūcijā par  ES kiberaizsardzības spējām aicināts īstenot kopīgu un koordinētu reakciju uz kiberuzbrukumiem, un šo aspektu iekļaut arī ES sadarbībā ar NATO, īpaši attiecībā uz Ķīnas, Krievijas un Ziemeļkorejas „sistemātisko agresīvo rīcību kibertelpā“, no kiberuzbrukumiem ciešot daudzām valsts iestādēm un privātiem uzņēmumiem.

Deputāti arī piemin spiegprogrammatūras „Pegasus“ skandālu, kas atklāja, ka daudzi žurnālisti, cilvēktiesību aktīvisti, ievēlēti pārstāvji un citi ES pilsoņi ir tikuši izspiegoti.

Ziņotājs Urmass Paets (Renew, Igaunija) sacīja: “Pēdējos gados ir vērojams nepārtraukts ļaunprātīgu kibernoziegumu pieaugums. ES un tās dalībvalstīm ir jāpalielina savas aizsardzības spējas, lai veiksmīgi reaģētu uz šiem kiberdraudiem. Ir ļoti svarīgi uzlabot sadarbību starp ES dalībvalstīm un iestādēm, NATO, ASV un citiem stratēģiskajiem partneriem.”

Papildu informācija

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu