skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Pienācis laiks Eiropas Parlamentam piešķirt tiešas likumdošanas iniciatīvas tiesības

09/06/2022
  • Parlamenta pilnvaru paplašināšana stiprinātu ES demokrātisko leģitimitāti
  • Vajadzīgs jauns iestāžu nolīgums
  • Deputāti nosoda Parlamenta netiešo likumdošanas tiesību ierobežošanu

Ceturtdien EP deputāti pieprasīja tiesības Parlamentam iesniegt likumdošanas priekšlikumus, kas stiprinātu ES demokrātiju un atjaunotu iestāžu līdzsvaru.

 
 

EP deputāti aicina reformēt likumdošanas procesu, kad nākamreiz tiks pārskatīti Līgumi un norāda, ka Parlamentam kā vienīgajai tieši vēlētajai ES iestādei ir jābūt tiesībām ierosināt tiesību aktus. Viņi arī vēlas risināt sarunas par jaunu nolīgumu ar Komisiju un Padomi, lai izvairītos no Parlaments pašreizējo iniciatīvas tiesību bloķēšanas.

Pēc trešdienas pēcpusdienā notikušajām plenārsēdes debatēm EP deputāti ziņojumu pieņēma ceturtdien ar 420 balsīm, 117 deputātiem balsojot pret un 35 atturoties.

Plašāks līdzsvara trūkums starp likumdevējiem

Deputāti apgalvo, ka Padome un Komisija ir kavējušas Parlamenta jau tā nepietiekamās netiešās likumdošanas tiesības un ierobežotās iniciatīvas tiesības. Tas attiecas arī uz to, ka Padome nav pietiekami reaģējusi uz Parlamenta aktivizēto 7. panta procedūru un ka Komisija nav sniegusi pienācīgu atbildi vairumā gadījumu, kad Parlaments ir ierosinājis tiesību aktus.

Citi ziņojumā minētie institucionālās nelīdzsvarotības piemēri ir nespēja ratificēt pēdējo vēlēšanu likuma reformu, Padomes atteikšanās risināt sarunas par Parlamenta izmeklēšanas tiesībām, Eiropadomes de facto likumdošanas tiesību pārņemšana brīvības, drošības un tiesiskuma telpā un atbildes trūkums uz Parlamenta priekšlikumu par visaptverošu ES vērtību aizsardzības mehānismu.

Citāts

Ziņotājs Paulu Ranšels (EPP, Portugāle) norādīja: "Mūsu institucionālā arhitektūra ir gatava pārmaiņām. Ir pienācis laiks atzīt, ka vispārējas un globālas iniciatīvas tiesības Parlamentam ir iespējamas, vēlamas un atbilst centieniem padarīt ES demokrātiskāku. Ir pienācis laiks rīkoties, kā liecina arī Konferences par Eiropas nākotni priekšlikumi. Pašreizējā situācija ļautu grozīt Līgumus tieši šajā nolūkā."

Konteksts

Tiesības ierosināt tiesību aktus ES līmenī ir gandrīz pilnībā rezervētas Eiropas Komisijai. Gan Padomei, gan Parlamentam ir netiešas likumdošanas iniciatīvas tiesības, jo tie var pieprasīt tiesību akta priekšlikumu no Komisijas, tomēr tai nav pienākuma rīkoties. ES līgumos Parlamentam piešķirtas tiešas iniciatīvas tiesības tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, attiecībā uz noteikumiem par Parlamenta sastāvu, Eiropas Parlamenta vēlēšanām un Eiropas Parlamenta deputātu pienākumiem.

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu