skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments aicina spēcīgāk reaģēt uz Krievijas draudiem Eiropas drošībai

18/01/2023
  • ES būtu jāpalielina militārā palīdzība Ukrainai, tostarp piegādājot nāvējošos un smagos ieročus 
  • Deputāti mudina Vācijas kancleru Šolcu piegādāt Ukrainai kaujas tankus “Leopard 2” 
  • Jāatsakās no vienprātīga balsojuma ārpolitikā, jo īpaši attiecībā uz sankcijām un cilvēktiesībām 
  • EP deputāti aicina piešķirt ES pastāvīgu vietu ANO Drošības padomē

Karš Ukrainā, augošais autoritārisms, uzstājīgā Ķīnas ārpolitika un ārkārtas situācija klimata jomā ir izraisījušas “tektoniskas pārmaiņas” ģeopolitikā norāda Eiropas Parlamenta deputāti.

ES un tās dalībvalstīm ir jāpalielina militārā, politiskā un humānā palīdzība Ukrainai un jāpastiprina aizsardzība pret Krievijas draudiem Eiropas drošībai, norāda EP deputāti ikgadējā Kopējās ārpolitikas un drošības politikas izvērtējumā, kas trešdien tika pieņemts ar 407 balsīm par, 92 pret un 142 atturoties.

EP deputāti brīdina, ka ES reakciju uz Krievijas agresijas karu pret Ukrainu cieši vēro daudzi pasaules autokrātiskie režīmi, un tā būtiski ietekmēs šo režīmu rīcību starptautiskajā arēnā.

Elastīgāka un efektīvāka ES lēmumu pieņemšana

EP deputāti aicina ES izmantot Līguma par Eiropas Savienību noteikumus, kas ļautu Padomei lēmumus, kuriem nav militāras ietekmes, jo īpaši attiecībā uz sankcijām un cilvēktiesībām, pieņemt ar kvalificētu balsu vairākumu, ne vairs vienprātīgi.

Ziņojumā ES iestādes arī aicinātas iesniegt priekšlikumu par to, kā ES varētu nodrošināt pastāvīgu vietu visos daudzpusējos forumos, tostarp ANO Drošības padomē.

Jāmazina ES atkarība no trešām valstīm

ES drošība ir cieši saistīta ar paplašināšanās procesa paātrināšanu, vienlaikus ievērojot pievienošanās kritērijus un reformējot ES kaimiņattiecību politiku, uzsver EP deputāti. Viņi arī mudina mazināt ES atkarību no trešo valstu energoresursiem un citām ES infrastruktūrai svarīgām izejvielām, īpaši, ja tos importē no valstīm, kas nepiekrīt Eiropas Savienības vērtībām vai ar kurām Eiropas Savienībai ir “sistēmiska sāncensība”.

Jāpiegādā Ukrainai tanki “Leopard 2”

Savukārt 2022. gada ziņojumā par Kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP) īstenošanu, kas trešdien tika pieņemts ar 459 balsīm par, 93 pret un 85 atturoties, Eiropas Parlamenta deputāti aicina steidzami izvietot modernus ieročus un nākamās paaudzes pretgaisa aizsardzības sistēmu un mudina Vācijas kancleru Šolcu nekavējoties piegādāt Ukrainai kaujas tankus “Leopard 2”. Viņi uzsver, ka Ukraina aizstāv savu teritoriālo integritāti starptautiski atzītās robežās un ka tai steidzami nepieciešama militārā palīdzība un smagie ieroči, lai uzvarētu karā.

Ziņojumā atzinīgi vērtētas jaunās ES iniciatīvas Eiropas drošības un aizsardzības stiprināšanai, jo īpaši Versaļas deklarāciju, Stratēģisko kompasu, kopīgo paziņojumu par ieguldījumu trūkumiem aizsardzībā un ierosināto regulu par kopīgu iepirkumu aizsardzības jomā. Dalībvalstīm būtu jāturpina attīstīt ES kiberdrošības politika un spējas, kā arī jāveido drošības un aizsardzības partnerības ar līdzīgi domājošiem partneriem visā pasaulē.

Citāti

Ziņotājs par kopējo ārpolitiku un drošības politiku Deivids Makalisters (EPP, Vācija) sacīja:

“Lai Eiropas Savienība kļūtu par nozīmīgu ģeopolitisko spēku, mums ir jāstiprina ārpolitikas instrumenti un institucionālā struktūra. Piemēram, prasība pēc vienprātīga dalībvalstu balsojuma ārpolitikas jautājumos nepārprotami ierobežo ES spēju ātri reaģēt. Vienprātības ideālu saglabāšana mums rada milzīgus efektivitātes zudumus, uz to ir jāraugās kritiski".

Ziņotājs par kopējo drošības un aizsardzības politiku Toms Vandenkendelāre (EPP, Beļģija) teica: "Krievijas kara Ukrainā dēļ ir krasi pasliktinājusies Eiropas drošība. Šajos apstākļos Eiropas Savienībai ir jāpastiprina un jāpaātrina militārās palīdzības sniegšana Ukrainai un jāuzlabo ES aizsardzības politikas efektivitāte, vienlaikus turpinot un stiprinot sadarbību ar NATO. Tāpat tai būtu jāpaātrina lēmumu pieņemšanas process aizsardzības jautājumos un jāmazina atkarība no trešām valstīm.”

Papildu informācija
 
Ziņotāju Deivida Makalistera un Toma Vandenkendelāres preses konferences videoieraksts (18.01.2023.)
KĀDP ziņojums būs pieejams šeit (18.01.2023.)
Debašu par KĀDP un KDAP ziņojumiem videoieraksts (17.01.2023.)
KDAP ziņojums būs pieejams šeit (18.01.2023.)
Brīvi lietojamas fotogrāfijas, video un audio materiāli: Debates par ārlietām un drošības politiku

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu