skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Datu akts: Eiropas Parlaments atbalsta jaunus noteikumus par taisnīgu piekļuvi rūpnieciskajiem datiem

14/03/2023
  • Dati arvien vairāk ir inovācijas pamatā
  • Jaunais likums precizēs, kas un ar kādiem nosacījumiem var piekļūt datiem
  • Plašāks privāto un publisko struktūru loks varēs koplietot datus
  • EP vēlas saglabāt aizsardzību uzņēmumu komercnoslēpumiem

Datu akta mērķis ir stimulēt inovāciju, likvidējot šķēršļus, kas kavē patērētāju un uzņēmumu piekļuvi datiem.

Otrdien, 14. martā, EP deputāti pieņēma savu nostāju likumdošanas sarunās par Datu aktu, kas veicinās jaunu pakalpojumu izstrādi, īpaši mākslīgā intelekta jomā, kur algoritmu apmācībai ir vajadzīgi milzīgi datu apjomi. Ar laiku šis likums varētu mazināt arī cenas, kas patērētājiem jāmaksā par pēcpārdošanas pakalpojumiem un satīkloto ierīču remontu.

Cilvēku un ierīču radīto datu apjoms eksponenciāli pieaug un kļūst par izšķirošu faktoru inovācijai gan uzņēmumos, gan valsts iestādēs (piemēram, veidojot viedās pilsētas). Tiek uzskatīts, ka šāda veida dati kļuvuši par "jauno naftu".

Datu akts paredz noteikumus par satīklotu produktu vai pakalpojumu (piemēram, lietu interneta vai rūpniecisku iekārtu) ģenerēto datu kopīgošanu, lai nodrošinātu taisnīgus datu koplietošanas līgumus.

80 % ģenerēto datu netiek izmantoti

Eiropas Parlamenta deputāti prasa nodrošināt lietotāju piekļuvi viņu ģenerētajiem datiem, jo saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem 80 % savākto rūpniecisko datu nekad netiek izmantoti. Viņi arī vēlas, lai uzņēmumu attiecību centrā būtu datu kopīgošanas līgumi.

Uzņēmumiem jāļauj izlemt, kādus datus kopīgot, un ražotājs varēs arī izvēlēties nesniegt pieeju noteikta veida datiem. Datu akts līdzsvaros mazo un vidējo uzņēmumu pozīcijas sarunās par datu kopīgošanas līgumiem, lai novērstu iespēju, ka puse ar spēcīgāko pozīciju uzspiež netaisnīgus noteikumus.

Komercnoslēpumu aizsardzība

Likums arī nosaka kārtību, kā publiskā sektora struktūras varēs piekļūt privātā sektora rīcībā esošajiem datiem un izmantot tos īpašos apstākļos vai ārkārtas situācijās, piemēram, plūdu un ugunsgrēku gadījumos.

EP deputāti prasa stingrāku aizsardzību komercnoslēpumiem, lai novērstu situāciju, kad piekļuvi datiem izmanto konkurenti, lai kopētu pakalpojumus vai ierīces. Viņi arī vēlas stingrākus nosacījumus attiecībā uz uzņēmumu veiktiem datu pieprasījumiem no valdības.

Datu akts atvieglos iespēju pāriet no viena mākoņpakalpojumu un citu datu apstrādes pakalpojumu sniedzēja pie otra un ieviesīs aizsardzības pasākumus pret nelikumīgu starptautisku datu pārsūtīšanu, ko veic mākoņpakalpojumu sniedzēji.

Citāts

"Datu akts pilnībā mainīs spēles noteikumus, nodrošinot piekļuvi teju bezgalīgam augstas kvalitātes rūpniecisko datu apjomam. Tā pamatmērķi ir konkurētspējas un inovācijas veicināšana," sacīja EP ziņotāja Pilara del Castijo Vera (EPP, Spānija).

Turpmākie soļi

Teksts tika pieņemts ar 500 balsīm par, 23 pret un 110 atturoties. Tagad deputāti ir gatavi sākt sarunas ar Padomi par tiesību akta galīgo redakciju.

Papildu informācija

Pieņemtais teksts (14.03.2023.)

Preses konference (14.03.23. plkst. 17.00)

Debašu videoieraksts (14.03.2023.)

Procedūras dokumentācija

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu