skip to content

Sīkdatņu politika EP Informācijas biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

2014

Trešdien Eiropas Parlaments pieņēma ES 2015. gada budžetu, izdevumu daļā €145,32 miljardus paredzot maksājumu saistībām un €141,21 miljardus — reālajiem maksājumiem. Deputāti apstiprināja arī 2014. gada budžeta grozījumus, paredzot piešķirt papildus €4,25 miljardus 2014. gada rēķinu nomaksai.
Lasīt tālāk
Trešdien pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlamenta deputāti principā atbalsta Palestīnas valsts statusa atzīšanu un turpina atbalstīt risinājumu, kas paredz divu valstu līdzāspastāvēšanu. Deputāti uzskata, ka šāds risinājums jāpanāk, "konsekventi turpinot miera sarunas”. Lai atbalstītu ES diplomātiskos centienus Tuvo Austrumu miera procesā, Parlaments arī nolēma uzsākt iniciatīvu “Parlamentārieši par mieru”, kuras mērķis būtu apvienot Eiropas, Izraēlas un palestīniešu deputātus.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs trešdien Strasbūrā svinīgā ceremonijā paziņoja 2014. gada LUX kino balvas ieguvēju. Poļu filmas "Ida" sižets ir par jaunu sievieti, kas vēlas uzzināt patiesību par savu ģimeni. Tā ir personīgs emocionāls stāsts par sāpīgiem pagātnes notikumiem Eiropā.
Lasīt tālāk
Transatlantiskajiem tirdzniecības līgumiem ir stratēģiska ietekme – tie ne tikai stiprinātu biznesa saites starp abiem kontinentiem, bet arī nozīmētu lielāku drošību ģeopolitiski, – diskusijā par ES ārējiem tirdzniecības līgumiem uzsvēra Artis Pabriks, Eiropas Parlamenta (EP) Starptautiskās tirdzniecības komitejas deputāts un galvenais ziņotājs par ES-Kanādas brīvās tirdzniecības nolīgumu (Eiropas Tautas partijas (Kristīgie demokrāti) grupa/Vienotība).
Lasīt tālāk
Vai esi 16-30 gadus vecs(-a) un piedalies Eiropas mēroga projektā? Izmanto iespēju un piesakies Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvas konkursam, kura mērķis ir jauniešu vidū veicināt Eiropas apziņas veidošanos. Pieteikšanās sākās 2014. gada 2. decembrī un ilgs līdz 2015. gada 2. februārim. Uzvarētāji iegūst ne tikai atzinību un iespēju iepazīstināt plašāku auditoriju ar savu projektu, bet arī naudas balvu.
Lasīt tālāk
„Par Latvijas prezidentūru ES un Eiropas Parlamenta prioritātēm ir liela viedokļu vienprātība. Latvijai ir vērienīgi mērķi: Ž. K. Junkera 300 miljardu eiro investīciju plāns, iekšējais digitālais tirgus un enerģētikas savienība. Darbs pie šo mērķu īstenošanas turpināsies ilgtermiņā, bet pirmie seši mēneši būs īpaši nozīmīgi, lai tos sāktu realizēt. Valdība Latvijā ir izlēmīga, tai piemīt drosme risināt šos jautājumus. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka mazu valstu prezidentūras ir ļoti saistītas ar reformu panākumiem,” savas pirmās vizītes laikā Latvijā teica EP Prezidents Martins Šulcs (Eiropas Parlamenta Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa).
Lasīt tālāk
Rīga, 2014. gada 27. novembris. – No 3. līdz 4. decembrim Latvijā viesosies Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētāju konference, lai ar Latvijas amatpersonām pārrunātu tuvojošos Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē. Delegāciju vadīs EP prezidents Martins Šulcs (Martin Schulz), kuram šī būs pirmā vizīte Latvijā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā aicina dalībvalstis un Eiropas Komisiju likvidēt šķēršļus vienotā digitālā tirgus izaugsmei. Deputāti aicina arī piemērot ES konkurences noteikumus, lai nepieļautu, ka tiešsaistes uzņēmumi ļaunprātīgi izmanto dominējošu stāvokli, kā arī pieprasa nošķirt meklētājprogrammas no citiem komercpakalpojumiem.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien ar 461 balsīm par, 101 pret un 88 atturoties, noraidīja priekšlikumu izteikt neuzticību Junkera vadītajai Eiropas Komisijai. Priekšlikumu bija iesnieguši 76 deputāti, no kuriem daļa pārstāvēja politisko grupu "Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa", bet daļa bija pie politiskām grupām nepiederoši, reaģējot uz debatēm ar Junkeru 12.novembrī par Luksemburgas nodokļu skandālu (Lux-leaks).
Lasīt tālāk
Trešdien Eiropas Parlamentā Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans-Klods Junkers iepazīstināja ar jauna stratēģisko ieguldījumu fonda izveidi, lai piesaistītu vismaz 315 miljardus eiro ES ekonomikas "pārstartēšanai". Lielākā daļa politisko grupu pauda atbalstu viņa plānam, tomēr pieprasīja arī nekavējoties rīkoties, lai stimulētu izaugsmi Eiropas Savienībā.
Lasīt tālāk
"Sieviešu ķermeņi kļuvuši par kaujas lauku un izvarošana tiek izmantota kā kara ierocis," 26. novembrī Strasbūrā, saņemot 2014. gada Saharova balvu par domas brīvību, sacīja mediķis Deniss Mukvege. Viņš savu dzīvi veltījis tūkstošiem sieviešu, kas Kongo Demokrātiskajā Republikā notiekošajos konfliktos cietušas no grupveida izvarošanas un nežēlīgas seksuālās vardarbības.
Lasīt tālāk
Aicinājums sargāt cilvēka cieņu bija galvenā tēma pāvesta Franciska uzrunā, ko viņš teica otrdien Eiropas Parlamentā. Viņš pievērsās arī imigrācijas un vides aizsardzības problēmām un cilvēktiesību un demokrātijas iedzīvināšanai, un aicināja Eiropu "no jauna atklāt savas stiprās puses".
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien Briselē deva savu piekrišanu ES-Moldovas asociācijas nolīgumam, kas ietver arī paplašinātas brīvās tirdzniecības zonas izveidi. Nolīgums veidos pamatu ES un Moldovas politiskajai asociācijai un ekonomiku integrācijai, un nodrošinās savstarpēji brīvu tirgus piekļuvi.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien ārkārtas debatēs ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Žanu-Klodu Junkeru apsprieda nesen atklātībā nonākušo informāciju, ka vairākas starptautiskās korporācijas ar Luksemburgas valdību slepeni vienojušās par īpašiem nodokļu atvieglojumiem.
Lasīt tālāk
Spēcīgāka demokrātija un "stratēģiska izvēle par mieru un Eiropu" bija Ukrainas tautas vēstījums svētdienas parlamenta - Augstākās Radas - vēlēšanās, norādīja EP starptautisko vēlēšanu novērošanas misijas delegācijas vadītājs Andrej Plenković (EPP, HR) preses konferencē pirmdien Kijevā. "Mūsu novērtējums ir ļoti pozitīvs. Vēlēšanas notika saskaņā ar starptautiskajiem standartiem," viņš teica.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien atbalstīja ierosinājumu pagarināt Ukrainas teju brīvo vienpusējo piekļuvi ES tirgum, pagaidām nepieprasot Ukrainai apmaiņā atcelt muitas nodokļus Eiropas ražotāju produkcijas ievešanai.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji lēma 2014. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirt Kongo mediķim Denisam Mukvegem. Viņš 26. novembrī ieradīsies Strasbūrā uz apbalvošanas ceremoniju.
Lasīt tālāk
Pirmdien, 6. oktobrī, Eiropas Parlamentā (EP) ar Latvijas nominētā Valda Dombrovska eksaminēšanu turpinās jauno Eiropas komisāru amatu kandidātu uzklausīšana. Komisāru kandidātu "darba intervijas" sākās 29. septembrī un norisināsies vēl arī 7. oktobrī.
Lasīt tālāk
Starptautiskajai sabiedrībai ir jārīkojas efektīvāk, jo Ebolas vīrusa uzliesmojums apdraud visas pasaules drošību, saka EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Vīrusa skartajās valstīs notiek sociāls un ekonomisks sabrukums, tāpēc jāapsver arī militāro resursu izmantošana, rīkojoties ANO virsvadībā, viņi norāda.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā atzinīgi vērtē soļus, kas sperti virzienā uz mieru Ukrainā un svaigi ratificēto ES-Ukrainas Asociācijas nolīgumu, bet pauž bažas par Krievijas reālajiem nolūkiem "nepieteiktajā hibrīdkarā" pret Ukrainu. EP deputāti aicina dalībvalstis pārtraukt enerģētikas nolīgumus ar Krieviju un atbalstīt zemniekus, ko skāris Krievijas noteiktais lauksaimniecības produktu importa aizliegums.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstīm ir efektīvāk jāizmanto piešķirtie seši miljardi Eiropas līdzekļu, lai veicinātu jauniešu pāreju no izglītības iestādēm uz darba vietām un stimulētu uzņēmējdarbības garu, uzsvēta Eiropas Parlamenta deputāti trešdienas debatēs par Eiropas Jaunatnes iniciatīvu. Dažas politiskās grupas pieprasīja vienkāršot finansējuma saņemšanas procedūras, apmainīties ar labākajām praksēm un veicināt praktikantu nodarbināšanu, savukārt citi mudināja dalībvalstis vairāk pievērsties darbavietu radīšanas potenciālam "zaļās inovācijas" jomās.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdien Strasbūrā sniedza piekrišanu ES-Ukrainas asociācijas nolīgumam, kas ietver arī brīvās tirdzniecības nolīgumu. Vienlaikus Kijevā līgumu ratificēja arī Ukrainas Parlaments. Nolīgums izveido padziļinātu ES un Ukrainas politisko asociāciju, kā arī nodrošina abpusēji brīvu tirgus piekļuvi.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā aicina uz stingrākiem pasākumiem jaunatnes bezdarba apkarošanai. Deputāti ierosina noteikt obligātos prakses kvalitātes un algas standartus un palielināt ES finansējumu nodarbinātības programmām.
Lasīt tālāk
Krievijai ir jāatbalsta Ukrainas piedāvātais miera plāns un jāatsauc savi algotņi, izmantojot piedāvāto atkāpšanās koridoru, uzsver Eiropas Parlamenta (EP) deputāti rezolūcijā, ko pieņēma ceturtdien. Viņi aicina ES dalībvalstis pārtraukt ieroču pārdošanu Krievijai un palīdzēt Ukrainai nodrošināt nepieciešamos gāzes krājumus ar reversajām gāzes plūsmām. Deputāti arī apliecina gatavību ratificēt asociācijas nolīgumu ar Ukrainu.
Lasīt tālāk
Šajā infografikā redzams, kurās komitejās un apakškomitejās strādās Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas. Deputātu sadalījumu komitejās ierosina Eiropas Parlamenta politiskās grupas, pamatojoties uz pašu deputātu izrādīto interesi. Deputātu sadalījumam komitejās ir proporcionāli jāatspoguļo Eiropas Parlamenta politiskais sastāvs.
Lasīt tālāk
Ceturtdien Strasbūrā Eiropas Parlaments (EP) apstiprināja jauno pastāvīgo delegāciju skaitu, lielumu un sastāvu. Saraksts liecina, ka Latvijas deputāti būs pārstāvēti 11 no 44 pastāvīgajām EP deputātu delegācijām, kas veido attiecības un uztur informācijas apmaiņu ar trešo valstu parlamentiem.
Lasīt tālāk
Lietuvai no 2015. gada 1. janvāra ir jāpievienojas eirozonai, saka Eiropas Parlaments trešdien pieņemtajā rezolūcijā. Balsojums atbalsta Eiropas Komisijas ierosinājumu un arī ES dalībvalstu un valdību vadītāju politisko atbalstu jūnija Eiropadomes sanāksmē.
Lasīt tālāk
"Jūs esat pirmais Eiropas Parlaments, kas ievēl [Eiropas] Komisijas priekšsēdētāju", teica Žans-Klods Junkers Eiropas Parlamenta deputātiem debatēs pirms viņa ievēlēšanas otrdien, 15. Jūlijā. Daudzi Junkera izteikumi un solījumi saņēma plašas deputātu ovācijas.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments 15. jūlijā Strasbūrā aizklātā balsojumā ievēlēja Žanu-Klodu Junkeru par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju, 422 deputātiem balsojot par un 250 pret (47 atturējās, 10 balsis nederīgas). Junkers amata pienākumus sāks pildīt 2014. gada 1. novembrī, kad beidzas pašreizējās Komisijas piecgadu pilnvaru termiņš. Minimālais Junkera ievēlēšanai vajadzīgais balsu skaits bija 376.
Lasīt tālāk
Eiropas pilsoņu ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti oficiāli sadalījušies pa politiskajām grupām. Astoņi Latvijas deputāti pārstāvēti piecās no septiņām politiskajām grupām – caur tām viņiem ir vieglāk aizstāvēt Latvijas vēlētāju intereses. Ar kāda virziena politiku no Eiropas Parlamenta puses varam rēķināties nākamajos piecos gados?
Lasīt tālāk
Valstij vajadzētu palīdzēt nabadzīgākajām pašvaldībām segt līdzfinansējumu ES naudas piesaistei veloinfrastruktūras uzlabošanas projektiem, uzskata Latvijas deputāts Eiropas Parlamenta (EP) Transporta komitejā Roberts Zīle (ECR), kurš kopā ar veloinfrastruktūras ekspertu nedēļas nogalē pievienojās EP Pludmales patruļas velotūrē no Kolkas līdz Rīgai, nobraucot posmu Lapmežciems-Dubulti.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) jaunieši 5.-6. jūlijā dosies velotūrē no Kolkas līdz Rīgai, aptuveni 160 km garajā maršrutā stāstot par EP sniegtajām iespējām un ietekmi uz cilvēku ikdienu. Vienu ceļa posmu ar jauniešiem veiks EP Transporta komitejas deputāts Roberts Zīle (ECR) un nozares aktīvisti. Brauciena mērķis ir arī iepazīties ar Latvijas veloinfrastruktūru un runāt par jau pieejamo ES atbalstu un Latvijas atbildīgo institūciju izvēlēm, kā arī jaunajām EP iniciatīvām veloinfrastruktūras uzlabošanai.
Lasīt tālāk
Kopš 1. jūlija Itālija pārņēmusi rotējošo ES Padomes prezidentūru. Eiropas Parlamenta (EP) plenārsesijas debatēs 2. jūlijā EP deputāti ar Eiropas Komisiju un Padomi diskutēja par prezidentūras prioritātēm. Itālijas premjerministrs Mateo Renzi atklājot debates sacīja: "Ja būtu jāuzņem šodienas Eiropas "selfijs", tas būtu noguris un rezignēts attēls". Viņš norādīja, ka Eiropas līderu rīcībai jābūt pārliecinošai un apņēmības pilnai saglabāt Eiropas līderpozīcijas globālajos jautājumos.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar ceturtdien Eiropas Parlamenta (EP) pieņemto sarakstu, Sandra Kalniete, Andrejs Mamikins un Iveta Grigule darbosies Ārlietu komitejā, Valdis Dombrovskis — Budžeta komitejā, Artis Pabriks — Starptautiskās tidzniecības komitejā. Tatjana Ždanoka būs Nodarbinātības komitejas un Lūgumrakstu komitejas locekle, Krišjānis Kariņš turpinās darboties Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā, savukārt Roberts Zīle — Transporta komitejā. Iveta Grigule bez Ārlietu komitejas darbosies arī Drošības un aizsardzības apakškomitejā.
Lasīt tālāk
ES politikas veidotājiem ir jāņem vērā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās paustā iedzīvotāju prasība pēc pārmaiņām, uzsvēra EP politisko grupu vadītāji trešdienas debatēs par Eiropadomes 26.-27. jūnija samita iznākumu. Pirmajās 8. pilnvaru termiņa debatēs EP deputāti, klātesot arī Eiropadomes galvam van Rompejam un Eiropas Komisijas priekšsēdētājam Barrozu, kritizēja dalībvalstu galvas par attieksmes nemainīšanu, neraugoties uz vēlēšanu iznākumu.
Lasīt tālāk
Otrdienas pēcpusdienā Eiropas Parlaments (EP) trīs vēlēšanu kārtās ievēlēja četrpadsmit EP priekšsēdētāja vietniekus.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta deputāti otrdienas rītā atkārtoti ievēlēja Martinu Šulcu par EP priekšsēdētāju uz turpmākajiem divarpus gadiem. 58 gadus vecais EP deputāts no Vācijas vadīs Parlamentu līdz 2017. gada janvārim. Pirmajā vēlēšanu kārtā viņš ieguva 409 no 612 nodotajām balsīm.
Lasīt tālāk
Visās Eiropas Savienības valstīs viesabonēšanas tarifi tiek regulēti vienoti. Eiropas Savienībā tiek veiksmīgi strādāts pie tā, lai samazinātu viesabonēšanas tarifus. Jau tagad panākts, ka zvanu un īsziņu viesabonēšanas cenas ir mazinājušās par 80%, bet datu apmaiņas cena ir pat par 91% zemāka, nekā 2007. gadā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir noslēgušās, jaunievēlētie deputāti zināmi. Kas notiek jūnijā? Kad sāks darbu jaunais Eiropas Parlamenta sasaukums? Par ko tas lems jūlijā? Uzziniet infografikā!
Lasīt tālāk
Uzreiz pēc vēlēšanām Eiropas Parlamenta Informācijas birojs aicināja uz tikšanos vēlētājus, lai noskaidrotu viņu gaidas no jaunievēlētā Eiropas Parlamenta. Lūk, video kopsavilkums, kur viedokli pauž "airBaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja un vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupas "Eco Baltia" padomes locekle Undīne Būde, "Hospitality Consulting services" valdes loceklis Jānis Jenzis, Tautskolas "99 Baltie zirgi" Ikšķiles Brīvās skolas vecāku pārstāvis Ivars Višs un resursu centra sievietēm "Marta" biedre un kompānijas "Benkons MMC" vadītāja Linda Abu Meri.
Lasīt tālāk
Par 2014. gada Eiropas jaunatnes Kārļa Lielā balvas laureātu kļuvis dāņu ceļojumu projekts "Our Europe’". Otro vietu ieguva Nīderlandes jauniešu kongress "JouwDelft & Co”", bet trešo – apmācību projekts no Kipras "Employment4U".
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta vēlēšanas visā Eiropā ir noslēgušās - Latvijas vēlēšanu rezultāti liecina, ka darbu Eiropas Parlamentā uzsāks Valdis Dombrovskis, Sandra Kalniete, Artis Pabriks un Arturs Krišjānis Kariņš no "Vienotības", Roberts Zīle no Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Andrejs Mamikins no sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa", Iveta Grigule no "Zaļo un Zemnieku Savienības", kā arī Tatjana Ždanoka no "Latvijas Krievu Savienības". Nākamajos mēnešos mēs uzzināsim, kādās komitejās viņi strādās un kādiem jautājumiem pievērsīsies.
Lasīt tālāk
22.maijā finišēja Vēlēšanu ABC tūre, kuras laikā Eiropas Parlamenta Informācijas biroja ekipāža pieveica 6000 km maršrutu, alfabētiskā secībā apmeklējot mazus un lielus novadus Latvijā un stāstot par Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tūri sākām Ainažos 28.aprīlī, tālāk mūsu ceļš veda uz Ādažiem, Baldoni, Červonku, Daugavpili, Enguri, Ēdoli, Feimaņiem, Gulbeni, Ģikšiem, Hmeļņickiem, Iecavu, Īslīci, Jelgavu, Koknesi, Ķegumu, Lielvārdi, Ļaudonu, Madonu, Nītauri, Ņukšiem, Ogri, Pilteni, Rendu, Smārdi, Šķēdi, Turlavu, Ugāli, Ūdrīšiem, Valku, Zvārtavu, bet pēdējā pieturas vieta bija Žagatās (pie Apes).
Lasīt tālāk
Lai palielinātu sabiedrības līdzdalību vēlēšanās Latvijā, svarīgi vairot potenciālo vēlētāju solidaritāti un atjaunot uzticēšanos politiķiem. Tomēr aktivitātes pieaugumu nevar panākt, ieviešot obligātu dalību vēlēšanās, tā, spriežot par soļiem vēlētāju aktivitātes palielināšanai, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja rīkotajā diskusijā "Vēlēšanu nākotne jeb Vēlēšanas 2030" secināja eksperti un amatpersonas.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta (EP) plenārsēžu zālē Briselē 15. maijā plkst. 22.00 pēc LV laika notiks pēdējās priekšvēlēšanu debates starp ES politisko partiju izvirzītajiem Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja kandidātiem. Debates rīko Eiropas Raidorganizāciju apvienība, un tā būs pirmā un vienīgā reize, kad visas ES televīziju ekrānos tiešraidē varēs vērot visu piecu EK priekšsēdētāja kandidātu debates. Tās tulkos 23 oficiālajās ES valodās.
Lasīt tālāk
Sestdien, 17.maijā no pl. 19.00 līdz 23.00 Eiropas Parlamenta Informācijas birojs aicina uz ES māju (Aspazijas bulvārī 28), kur notiks improvizēts Muzeju nakts kokteilis. Jūsu uzmanībai tiek piedāvātas Rīgas Improvizācijas teātra „Ar šarmu pret karmu” politiskās debates, momentloterija (visas lozes ir pilnas), vēlēšanos treniņš, kā arī fotosalons „Eiropas Parlamenta sēžu zāle”. Tie, kas mēģinās tikt iekšā bez rindas, saņems Eiropas joku krājumu!
Lasīt tālāk
Lai nākamajos 10 gadus Eiropas Savienībā (ES) pilnvērtīgi izmantotu iespējas, ES Mājā notika plaši apmeklēta praktiskā nodarbība "Kā sekot līdz ES likumiem?" "Kompetenta sekošana līdzi ir pirmais solis likumu ietekmēšanā," uzsver Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks Mārtiņš Zemītis, kurš kopā ar Eiropas Parlamenta (EP) preses sekretāri Briselē Agnesi Krivadi palīdzēja orientēties ES likumdošanas "džungļos".
Lasīt tālāk
Aicinot neizniekot balsi, pirmdien, 28. martā, Eiropas Parlamenta (EP) Informācijas biroja Latvijā komanda sāk mēnesi ilgu ceļojumu pa Latviju. Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiks 24. maijā, un šoreiz ir citādāk - tagad līdz pat 80% Latvijas likumu balstīti uz EP lēmumiem, turklāt tieši vēlēšanu rezultāti noteiks, kas vadīs ES "valdību" - Eiropas Komisiju.
Lasīt tālāk
Aprīlī Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Liepājā, Jelgavā, Rīgā un citviet tikās ar potenciālajiem vēlētājiem, lai mudinātu spriest par politiku un pierādītu – Eiropas mēroga lēmumi ir svarīgi mums katram.
Lasīt tālāk
Svinot 10. gadadienu kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, kultūras vasarnīcā "Esplanāde 2014" 1. maijā visu dienu notiks īsti vasarīga kultūras un izklaides programma ģimenēm "Daudz laimES!".
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāpastiprina sankcijas pret konkrētiem Krievijas pilsoņiem un jābūt gatavai arī nekavējoties piemērot ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, saka EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi arī prasa īstenot pasākumus pret Krievijas enerģētikas uzņēmumiem un pret Krievijas ieguldījumiem un līdzekļiem Eiropas Savienībā, ņemot vērā Krievijas agresiju ar mērķi destabilizēt stāvokli Ukrainas austrumos un dienvidos.
Lasīt tālāk
Ceturtdien EP atbalstīja noteikumus, kas ļaus operatīvāk no tirgus izņemt bīstamās psihoaktīvās vielas, kas pazīstamas kā “legālās narkotikas”. Deputāti vēlas aizsargāt jauniešu veselību un drošību, vienlaikus neierobežojot zemāka riska vielu izmantošanu rūpniecības un komerciāliem mērķiem. Par bīstamāko vielu izplatīšanu varētu draudēt līdz 10 gadiem cietumsoda.
Lasīt tālāk
ES kompensācijas plūdu vai citu stihiju seku likvidēšanai dalībvalstīs un kandidātvalstīs turpmāk izmaksās ātrāk un efektīvāk, paredz trešdien vakarā Eiropas Parlamentā apstiprinātie grozījumi ES Solidaritātes fonda noteikumos. Izmaiņas, kurām piekrituši arī ES dalībvalstu ministri, pagarina termiņu kompensācijas pieteikuma iesniegšanai no 10 līdz 12 nedēļām. Tās arī paredz 10% avansa maksājumu un nosaka piešķiršanas kritēriju reģionāla mēroga postījumu seku likvidēšanai.
Lasīt tālāk
Trešdien EP atbalstīja jaunus noteikumus, lai nepieļautu invazīvu svešzemju sugu — dzīvnieku, augu, sēņu vai mikroorganismu — iekļūšanu ES, vai ierobežotu to nodarītos kaitējumus ekosistēmām vai ekonomikām. Tiesību akti aizliedz sugas, kas definētas kā sugas, kuras "rada bažas Savienībai", un pieprasa labāk koordinēt dalībvalstu sadarbību ar tām saistīto problēmu risināšanā.
Lasīt tālāk
Darba ņēmēji, kurus uz laiku norīko darbā ārzemēs, būs vairāk aizsargāti, saskaņā ar trešdien Eiropas Parlamentā pieņemto jauno direktīvu. Pēc EP prasības noteikumi uzlaboti, lai mazinātu iespēju fiktīvi norīkot darbiniekus uz ārzemēm, lai apietu attiecīgās dalībvalsts prasības par nodarbinātību un sociālo aizsardzību. Noteikumi arī paplašina dalībvalstu iespējas veikt inspekcijas un paredz, ka būvniecības nozarē līgumu un apakšlīgumu slēdzēji būs solidāri atbildīgi par darba likumu pārkāpumiem.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstīm līdz 2019. gadam ir vismaz par 80% jāmazina plastmasas maisiņu patēriņš, prasa EP deputāti trešdien pieņemtajos noteikumos. Deputāti aicina uzlikt dalībvalstu nodokļus un nodevas, ierobežojot vai aizliedzot lietošanu mazumtirdzniecībā. Plastmasas iepakojumu maisiņi rada ievērojamas vides problēmas, jo īpaši ūdenstilpņu un ūdens ekosistēmu piesārņojumu.
Lasīt tālāk
Visiem nepārtikas produktiem, ko pārdod ES iekšējā tirgū, vajadzīgs obligāts izcelsmes valsts marķējums (made-in), pieprasa Eiropas Parlaments ar otrdienas vakarā pieņemtajiem ierosinājumiem, kuru mērķis ir pastiprināt produktu drošības prasības un tirgus uzraudzības noteikumus, lai vairāk aizsargātu ES patērētājus. Deputāti arī prasa stingrākus sodus uzņēmumiem, kas pārkāpj noteikumus un pārdod potenciāli bīstamas preces.
Lasīt tālāk
ES darba ņēmēji, pārceļoties uz citu ES dalībvalsti, varēs saglabāt pilnas pensiju tiesības, pateicoties otrdien EP pieņemtajiem noteikumiem. Direktīva vēl oficiāli jāpieņem arī ES ministru Padomei.
Lasīt tālāk
Nevienam ES iedzīvotājam vai likumīgajam rezidentam vairs nedrīkstēs liegt pamatkonta atvēršanu bankā, pamatojoties uz viņa tautību vai uzturēšanās vietu, paredz otrdien Eiropas Parlamentā apstiprinātā direktīva. Tā prasīs klientus pārredzami un salīdzināmā veidā informēt par kontu lietošanas nosacījumiem un izmaksām un nodrošināt iespēju "nesāpīgi" pāriet uz maksājumu kontu citā bankā.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdien apstiprināja trīs tiesību aktus ar mērķi nodrošināt banku pašu atbildību par to nedienām, lai tās nebūtu jārisina par nodokļu maksātāju līdzekļiem. Divi no pieņemtajiem tiesību aktiem veido rīcības sistēmu banku krīžu gadījumos, bet trešais nodrošina vienotu, banku finansētu sistēmu mazo noguldījumu (līdz 100 000 eiro) garantēšanai. Kopīgi ar iepriekš pieņemto banku vienotās uzraudzības mehānismu noteikumi veido Banku savienības pamatus.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta deputāti ceturtdien apstiprināja jaunu tiesību aktu, kas atvērs ES revīzijas pakalpojumu tirgu konkurencei, novēršot līdzšinējo četru lielo audita firmu dominēšanu, kā arī novērsīs revīzijas procesa nepilnības, kuras īpaši izgaismoja nesenā finanšu krīze. Jaunie tiesību akti tiecas uzlabot revīzijas pakalpojumu kvalitāti un pārredzamību, kā arī novērst interešu konfliktus.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments ar ceturtdienas balsojumu neapstiprināja Rīgā atrodošās ES aģentūras BEREC (Eiropas Elektronisko komunikāciju regulatora) budžeta izpildi 2012. gadā, pamatojot lēmumu ar trūkumiem budžeta pārvaldībā. Parlaments neapstiprināja arī ES ministru Padomes budžeta pārskatu, norādot uz tās nesadarbošanos. Eiropas Komisijas 2012. gada tēriņus EP apstiprināja ar iebildēm par augsto kļūdu īpatsvaru lauksaimniecības un reģionālās politikas tēriņos.
Lasīt tālāk
Komisijas maksa, ko bankas pieprasa no mazumtirgotājiem par citu banku karšu maksājumu apstrādi, ir jāierobežo, pieprasa Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajos grozījumos. Deputāti pieņēma arī ierosinājumus pasākumiem ar mērķi palielināt tiešsaistes maksājumu drošību un mazināt to izmaksas.
Lasīt tālāk
Interneta piekļuves nodrošinātājiem nedrīkst ļaut ekonomisku vai citu apsvērumu dēļ bloķēt vai palēnināt noteiktu pakalpojumu lietošanu, saka Eiropas Parlamenta deputāti ceturtdien pieņemtajos ierosinājumos par izmaiņām ES elektronisko sakaru noteikumos. Deputāti arī balsojumā prasa no 2015. gada 15. decembra vairs nepiemērot viesabonēšanas tarifus par mobilā tālruņa lietošanu citā ES dalībvalstī.
Lasīt tālāk
Ceturtdienas balsojumā Eiropas Parlaments atcēla ievedmuitas tarifus aptuveni 98% Ukrainas dzelzs, tērauda, lauksaimniecības un cita veida precēm, ko importē Eiropas Savienībā. Tirgus vienpusējās un īslaicīgās liberalizācijas mērķis ir palīdzēt Ukrainai pārvarēt ekonomiskās grūtības. Tas varētu ļaut Ukrainas ražotājiem un eksportētājiem ietaupīt 487 miljonus eiro gadā.
Lasīt tālāk
Farmācijas uzņēmumiem un pētniekiem turpmāk būs jāpublisko klīnisko izmēģinājumu rezultāti, saskaņā ar trešdien vakarā Eiropas Parlamentā apstiprināto likumprojektu. Jaunie noteikumi veicinās pētnieku pārrobežu sadarbību, lai klīniskos izmēģinājumus padarītu plašākus un to rezultātus — uzticamākus un precīzākus. Tas varētu īpaši veicināt retu slimību ārstēšanai paredzētu medikamentu izstrādi.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāliedz vīzas un jāiesaldē ES glabātie aktīvi 32 Krievijas amatpersonām, kas iesaistītas Sergeja Magņicka nāvē, atbildīgas par tiesas iestāžu faktu slēpšanu un viņa mātes un atraitnes nepārtraukto un pastāvīgo iebiedēšanu, prasa Eiropas Parlaments trešdien vakarā pieņemtajā rezolūcijā.
Lasīt tālāk
Izprotot lēmumu pieņemšanas procesus Eiropas Savienībā (ES) un Eiropas Parlamenta kompetenču spektru, atbilstošākā Eiropas Parlamenta deputāta kandidāta izvēle Latvijas iedzīvotājiem var kļūt par vieglāku, bet reizē arī atbildīgāku uzdevumu – tā 19. martā ES mājā notikušajā lekcijā „Kā Eiropas Savienība ietekmē mūsu ikdienu” norādīja pētnieks un Latvijas Universitātes lektors Romāns Putāns. Eiropas Parlaments ir vienīgā ES institūcija, kas tiešā veidā pārstāv Latvijas un citu dalībvalstu pilsoņu intereses, kā arī ievēl vienīgās ES likumu ierosinātājas institūcijas – Eiropas Komisijas -, priekšsēdētāju un apstiprina ES dalībvalstu izvirzītos komisārus. Līdz ar to Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir iespēja Latvijas vēlētājiem ietekmēt turpmāko ES politikas virzību - ievēlot 8 deputātus, tieši Latvijas iedzīvotāji noteiks, kā nākamos piecus gadus tiks pārstāvētas valsts intereses Eiropā un vai tiks pieņemti iedzīvotājiem pozitīvi lēmumi.
Lasīt tālāk
Latvijā prasība par patiesā labuma guvēju norādīšanu jau ir augstā līmenī, taču noziedzība nepazīst robežas, tāpēc vienots Eiropas patiesā labuma guvēju reģistrs, iekļaujot arī tādas valstis, kā piemēram, Kipru, būtiski atvieglotu tiesībsargu darbu, - pauda eksperti Eiropas Parlamenta Informācijas biroja rīkotajā diskusijā „Kā atšķetināt ofšoru tīklus?”.
Lasīt tālāk
Starptautisko aizdevēju 'troika', ko veido Eiropas Komisija, Eiropas Centrālā banka un Starptautiskais Valūtas fonds, palīdzējusi četrām ES dalībvalstīm novērst bankrotus un stāvokļa pasliktināšanos. Tomēr nepilnības troikas struktūrā un metodēs kavējušas atbildības uzņemšanos dalībvalstīs, un tā nav darbojusies pārredzami, EP deputāti saka ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Deputāti pieņēma arī rezolūciju, kurā nosoda 'troikas' pieprasīto reformu negatīvo ietekmi uz nodarbinātību un prasa pārskatīt īstenotos pasākumus.
Lasīt tālāk
Jāizstrādā vienots lādētājs visiem mobilajiem telefoniem, ko pārdod Eiropas Savienībā, lai mazinātu atkritumu apjomu, kā arī izmaksas un neērtības, prasa Eiropas Parlaments šodien pieņemtajā atjauninātajā ES radioiekārtu direktīvā. Par direktīvas projektu jau panākta neoficiāla vienošanās ar ES Ministru Padomi.
Lasīt tālāk
Krievijai nekavējoties jāizved visi militārie spēki no Ukrainas teritorijas, pieprasa Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi nosoda Krievijas militāro agresiju Ukrainā, norāda, ka referendums par Krimas pievienošanu Krievijai ir nelikumīgs un uzsver, ka Krievijas darbības apdraud Eiropas drošību.
Lasīt tālāk
Atpūtniekiem, kas paši komplektē savus ceļojums ar interneta piedāvājumu vai citu pakalpojumu sniedzēju starpniecību, jāsaņem papildus aizsardzība, jo viņi, visticamāk, nesaņem tādu pašu nodrošinājumu, kā piedāvā tradicionālās ceļojumu aģentūras, norāda deputāti. Ar trešdien pieņemto likumprojektu EP vēlas nodrošināt ceļotājus pret "iestrēgšanu" lidostās, ja lidsabiedrība vai ceļojuma rīkotājs bankrotē, pasargāt viņus no pakalpojumu cenas paaugstināšanas vai lidojumu laika maiņas, kā arī precizēt viņu tiesības neparedzētos apstākļos.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlamenta piekrišana brīvās tirdzniecības nolīgumam ar ASV (TTIP) "varētu tikt apdraudēta", ja ASV Nacionālās drošības aģentūra nepārtrauks vispārējās masveida novērošanas darbības, saka deputāti trešdien pieņemtajā rezolūcijā, kas noslēdz Parlamenta sešu mēnešu ilgo izmeklēšanu par ASV spiegošanas darbībām. Deputāti aicina apturēt nolīgumu ar ASV par banku datu apmaiņu un privātuma „drošības zonu”. Deputāti uzsver, ka cīņa pret terorismu nevar būt attaisnojums slepenai un nelikumīgai masveida novērošanai.
Lasīt tālāk
EP deputāti trešdien pieņēma noteikumus, lai stingrāk aizsargātu ES iedzīvotāju personas datus attiecībā uz to atklāšanu citām pasaules valstīm. Jaunie noteikumi sniegtu iedzīvotājiem vairāk iespēju ietekmēt to, kas notiek ar viņu datiem, vienlaikus arī atvieglojot uzņēmumu iespējas pārsūtīt datus ES robežās. Deputāti noteica stingrākus sodus par noteikumu neievērošanu — uzņēmumiem var nākties maksāt līdz pat 100 miljonu eiro lielus naudas sodus vai sodu, kas sasniedz 5% no apgrozījuma pasaulē.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdienas balsojumā noraidīja Eiropas Komisijas priekšlikumu regulai par augu reproduktīvā materiāla audzēšanu un izplatīšanu, tā saukto „Sēklu regulu”, pamatojoties bažās par to, ka tā dotu Komisijai neierobežotu ietekmi un neatstātu ES dalībvalstīm pilnvaras pielāgot noteikumus savām vajadzībām. Pirms balsojuma deputāti bija saņēmuši Komisijas atteikumu atsaukt sākotnējo regulas priekšlikumu un iesniegt uzlabotu variantu.
Lasīt tālāk
Deputāti otrdienas balsojumā apstiprināja vienotus obligātos kopīgos standartus transportlīdzekļu periodiskajām tehniskajām apskatēm, kas attieksies arī uz transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentiem un komerctransporta tehniskajām pārbaudēm uz ceļiem.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar otrdien Eiropas Parlamentā pieņemtajiem ierosinājumiem, uzņēmumu un fondu galīgie īpašnieki būs jānorāda ES dalībvalstu publiskajos uzņēmumu reģistros, tādējādi atjauninot direktīvu par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, lai apgrūtinātu noziedzīgu darījumu slēpšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Deputāti prasa bankām, auditoriem, nekustamā īpašuma aģentiem un kazino būt piesardzīgākiem attiecībā uz klientu veiktiem aizdomīgiem naudas pārskaitījumiem.
Lasīt tālāk
Šā gada Eiropas Jaunatnes Kārļa Lielā balvas Latvijas uzvarētājs ir Latvijas jauniešu organizācija "Tellus" ar Eiropas Jauniešu parlamenta 11. Latvijas nacionālo konferenci ar moto "Radi pamatu dažādībai". 10. aprīlī noskaidrosies, vai šis projekts pretendēs uz vienu no trim galvenajām balvām Eiropā, taču jebkurā gadījumā "Tellus" pārstāvji piedalīsies Eiropas Jaunatnes Kārļa Lielā balvas noslēguma ceremonijā 27. maijā Āhenē (Vācijā).
Lasīt tālāk
Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā (ES) vardarbības pret sievieti mazināšanai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. ES šajā kontekstā paudusi vēlmi kļūt par vadošo institucionālo dalībnieku visā pasaulē, kas rūpēsies par šīs problēmas izskaušanu. Lai to īstenotu, ES Pamattiesību aģentūra (FRA) veikusi visu Eiropu aptverošu pētījumu par vardarbības pret sievietēm izplatību. Savukārt Latvijā gaidāmas nozīmīgas likumdošanas izmaiņas par pagaidu aizsardzību pret varmācību, kas stāsies spēkā 31. martā.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai jāsniedz Ukrainai steidzama finanšu palīdzību, vienlaikus piemērojot personalizētas sankcijas tiem, kas atbildīgi par vardarbību pret protestētājiem, norāda deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Galvenie uzdevumi, kas Ukrainai jārisina tuvākajā nākotnē, ir — konstruktīvs dialogs starp visiem politiskajiem spēkiem, teritoriālās vienotības saglabāšana, cīņa pret korupciju un brīvas un taisnīgas vēlēšanas.
Lasīt tālāk
Apdrošināšanas polišu pirkšanai turpmāk jākļūst vienkāršākai un drošākai, pieprasa Eiropas Parlaments trešdien pieņemtajos grozījumos direktīvā, kas nosaka informāciju un konsultācijām, kas jāsniedz apdrošināšanas starpniekiem.
Lasīt tālāk
ES dalībvalstīm jāsamazina prostitūcijas "pieprasījums", sodot seksuālo pakalpojumu pircējus, nevis prostitūtas, teikts trešdien pieņemtajā Eiropas Parlamenta rezolūcijā. Tajā uzsvērts, ka prostitūcija - piespiedu vai brīvprātīga - ir cilvēka cieņu un tiesības aizskaroša, kā arī Parlaments aicina dalībvalstis meklēt gala stratēģijas un alternatīvus ienākumu avotus sievietēm, kas vēlas pārtraukt nodarboties ar prostitūciju.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments trešdien atbalstīja tiesību aktus, kas prasa nodrošināt publiskā sektora tīmekļa vietņu satura pieejamību visiem lietotājiem, jo īpaši personām ar invaliditāti un veciem cilvēkiem. Vairāk nekā 167 miljoni ES iedzīvotāju sastopas ar grūtībām, kas neļauj izmantot tiešsaistes publiskā sektora pakalpojumus, piemēram, iesniegt nodokļu deklarāciju, pieprasīt bezdarbnieka pabalstu vai reģistrēt bērnu bērnudārzā.
Lasīt tālāk
Dzelzceļa pakalpojumu tirgus atvēršana nodrošinās augstāku pārvadājumu kvalitāti, uzskata Eiropas Parlaments, kas trešdien apstiprināja sešu tiesību aktu projektus par ES dzelzceļa nozares reformu. Dalībvalstīm, kas pašlaik uztic dzelzceļa pakalpojumu sniegšanu vienam vienīgam operatoram, vajadzētu rīkot publiskus konkursus. Jāuzlabo tirgus jaunienācēju vai nelielu operatoru piekļuve dzelzceļu infrastruktūrai un jāvienkāršo sarežģītās procedūras vilcienu ekspluatācijas autorizēšanai.
Lasīt tālāk
No 2015. gada oktobra visus jaunos automašīnu modeļus vajadzētu aprīkot ar avārijas zvanu sistēmu (eCall), kas automātiski brīdina glābšanas dienestus par autoavārijām, norāda Eiropas Parlamenta deputāti ar trešdienas balsojumu par eCall sistēmas izveidi. Eiropas Savienībā 2012. gadā ceļu satiksmes negadījumos gāja bojā 28 000 cilvēku un 1,5 miljoni guva traumas.
Lasīt tālāk
Trešdienas balsojumā deputāti galīgi apstiprināja Tabakas direktīvas grozījumus ar mērķi padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu ES jauniešiem. Šim nolūkam tiks aizliegtas cigarešu un tabakas "garšas" un "mazās" paciņas, kurās ir mazāk nekā 20 cigarešu, savukārt ilustrētiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu būs jāsedz 65% no iepakojuma. Jauni noteikumi regulēs arī elektronisko cigarešu pārdošanu.
Lasīt tālāk
Otrdien Eiropas Parlaments apstiprināja ES noteikumus, kas atvieglos dalībvalstu iespējas iesaldēt un konfiscēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus visā Eiropā. Pašlaik iesaldēt vai konfiscēt izdodas vien mazāk nekā 1% noziedzīgi gūtas peļņas (piemēram, ienākumus no narkotiku tirgošanas, viltošanas, cilvēku tirdzniecības un ieroču kontrabandas). Noteikumu projekts, par ko jau panākta neoficiāla vienošanās ar dalībvalstu valdībām, izstrādāts saistībā ar ES stratēģiju krāpšanas un korupcijas apkarošanai.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta otrdien apstiprinātajiem noteikumiem, Eiropas trūcīgie iedzīvotāji turpinās saņemt pārtikas un pamata materiālo atbalstu arī no 2014. līdz 2020.gada. Deputātiem izdevās saglabāt fonda finansējumu 3,5 miljardu eiro apmērā, kā arī panākt ES ministru Padomes piekrišanu tam, lai fonda darbību uzsāktu nekavējoties.
Lasīt tālāk
Eiropas Parlaments otrdien atbalstīja tiesību aktus, kas no 2020. gada samazina pieļaujamo oglekļa dioksīda (CO2) koncentrāciju jaunu vieglo auto izplūdes gāzēs. Pašlaik atļautais slieksnis ir 130 g/km, bet no 2020. gada tas nedrīkstēs pārsniegt 95 g/km. 2020. gadu vēl uzskatīs par pārejas gadu, un līdz 2022. gadam pēc noteiktiem aprēķiniem tiks vērtēti ražotāja autoparka vidējie rādītāji, vēl nepiemērojot jauno slieksni katram auto modelim atsevišķi.
Lasīt tālāk
Atbildot uz Jūsu paziņojumu par, Jūsuprāt, nepietiekamo Eiropas Parlamenta (EP) Latvijas deputātu pievēršanos Latvijas veselības aprūpes nozares finansējuma jautājumam, EP Informācijas birojs Latvijā vēlas kliedēt vairākus pārpratumus.
Lasīt tālāk
Pilsoņu iniciatīvas “Right2Water” (“Tiesības uz ūdeni”) organizētāji aicina ES Komisiju uzskatīt piekļuvi ūdenim un kanalizācijai par vienu no cilvēka pamattiesībām un sniegt juridisku garantiju, ka ūdensapgādes pakalpojumu tirgu Eiropas Savienībā nekad nenodos privātā sektora rokās. Pirmajās Eiropas Parlamenta debatēs par Eiropas Pilsoņu iniciatīvu deputāti pirmdien pauda viedokli, ka piekļuve ūdenim ir viena no cilvēka pamattiesībām, tomēr daži uzsvēra, ka dzeramā ūdens nodrošināšana ir jautājums, kas jārisina ES dalībvalstīm.
Lasīt tālāk
Atskaite ir sākusies: līdz mirklim, kad Eiropā durvis vērs pirmie EP vēlēšanu iecirkņi, palikušas 100 dienas. 400 miljoni cilvēku varēs nodot savu balsi par jauno EP - otro lielāko demokrātiski ievēlēto parlamentu pasaulē. 751 jaunievēlētais EP deputāts sāks darbu jūlijā un ne tikai noteiks Eiropas politisko kursu nākamajos piecos gados, bet arī ievēlēs ES izpildvaras vadītāju - Eiropas Komisijas prezidentu. Latvijas vēlētāji pie balsošanas urnām dosies 24. maijā, lai izraudzītos astoņus savus pārstāvjus 2014.-2019. gadā.
Lasīt tālāk
ES un tās dalībvalstīm ir jāsagatavo ceļošanas ierobežojumi un jāarestē īpašumi Ukrainas pilsoņiem, kas personiski atbildīgi par uzbrukumiem protestētājiem un viņu nogalināšanu, saka EP deputāti ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi arī aicina piešķirt konkrētu ES finansiālo atbalstu Ukrainai. Atsevišķā, arī ceturtdien pieņemtā rezolūcijā, viņi prasa Krievijai ņemt vērā Ukrainas pilsoņu tiesības pašiem lemt par savas valsts nākotni.
Lasīt tālāk
"Iestrēgušiem" lidmašīnu pasažieriem vai pasažieriem, kuru lidojumi kavējas vai ir atcelti, turpmāk būs daudz vieglāk saņemt kompensācijas, savukārt lidsabiedrībām būs skaidrāki noteikumi par to, kā apstrādāt pasažieru sūdzības, saskaņā ar tiesību aktiem, ko Eiropas Parlaments pirmajā lasījumā atbalstīja trešdien.
Lasīt tālāk
Eiropas Savienībai ir jāizveido ceļvedis, kas aizsargātu lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) pamattiesības, teikts Eiropas Parlamenta otrdien pieņemtajā rezolūcijā. Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūra 2013. gadā veiktajā pētījumā atklāja, ka 47% no LGBT cilvēkiem pēdējo piecu gadu laikā izjutuši diskrimināciju vai tikuši aizskarti, bet 26% saskārušies ar fiziskiem uzbrukumiem vai vardarbības draudiem.
Lasīt tālāk
Par īpaši nopietniem finanšu tirgus noziegumiem, piemēram, LIBOR indeksu manipulācijām, dalībvalstu tiesu sistēmās būs turpmāk jāparedz vismaz četri gadi ieslodzījumā. Jaunā direktīva, ko Eiropas Parlaments pieņēma otrdien, izstrādāta ar mērķi atjaunot uzticēšanos ES finanšu tirgiem un uzlabot ieguldītāju aizsardzību.
Lasīt tālāk
Otrdien Eiropas Parlaments pieņēma jaunus tiesību aktus ar mērķi atvieglot mūzikas tiešsaistes izplatīšanu pārrobežu līmenī ES. Jaunā direktīva nosaka iespēju saņemt licences mūzikas izplatīšanai vairākās ES dalībvalstīs vienlaikus vai pat visā ES mērogā. Direktīva, kurai neoficiāli jau piekritušas arī dalībvalstis, veicinās ES mēroga tiešsaistes mūzikas tirgus veidošanu, ļaus patērētājiem plašāk likumīgi piekļūt mūzikai, kā arī vairāk aizsargās mūziķu tiesības uz savlaicīgu un pienācīga apjoma autoratlīdzību.
Lasīt tālāk
Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā iebilst pret dažu ES dalībvalstu vadītāju aicinājumiem noteikti ierobežojumus ES iedzīvotāju pārvietošanās brīvībai. Pārejas režīma ierobežojumi attiecībā uz Bulgārijas un Rumānijas darba ņēmēju pārvietošanās brīvību beidzās 2014. gada 1. janvārī.
Lasīt tālāk
ES pilsonību nedrīkstētu pārdot ne par kādu cenu, saka Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Deputāti ir noraizējušies par dažu dalībvalstu izveidotajām shēmām pilsonību "tirgošanai" un īpaši uzsver Maltas piemēru. Parlaments aicina Komisiju izvērtēt, vai dalībvalstu īstenotās shēmas nav pretrunā ar ES līgumiem un nediskriminācijas noteikumiem — pēc to burta un gara.
Lasīt tālāk
Ģenētiski modificēto kukurūzas šķirni “Pioneer 1507” nevajadzētu atļaut kultivēt ES tirgū, jo tās pret insektiem izturīgie putekšņi varētu nejauši kaitēt arī citām tauriņu un kožu sugām, saka Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Deputāti aicina ES Padomi noraidīt ierosināto atļauju un mudina Komisiju neierosināt atļaut jaunas ĢMO šķirnes, pirms nav uzlabotas risku novērtēšanas metodes.
Lasīt tālāk
Trešdien Grieķijas premjerministrs Antonis Samaras iepazīstināja EP deputātus ar prezidentūras prioritātēm, kuru starpā ir izaugsmes un nodarbinātības veicināšana, darbs pie banku savienības un efektīvāka imigrācijas politika. Taču EP deputāti norādīja uz to, ka krīze Grieķijā vēl nav beigusies un ka tā ir saasinājusi sociālās problēmas.
Lasīt tālāk
Trešdien Eiropas Parlamentā pieņemtie jaunie ES publiskā iepirkuma un koncesijas līgumu noteikumi ļaus nodrošināt augstāku valsts un pašvaldību pakalpojumu kvalitāti un efektīvāku nodokļu maksātāju naudas izmantošanu, publiskajām iestādēm iepērkot būvdarbus, preces un pakalpojumus. Jaunie noteikumi arī uzlabos mazo un vidējo uzņēmumu iespējas piedalīties konkursos un paredz stingrākus noteikumus par apakšlīgumiem.
Lasīt tālāk
Nesenie pārtikas jomas krāpšanas gadījumi, cita starpā - zirga gaļas uzdošana par liellopa gaļu vai ar dioksīnu piesārņotu tauku izmantošana dzīvnieku barības ražošanā, pierāda, ka ES ir jāpārskata noteikumi, kas regulē pārtikas ražošanas ķēdes darbību, jāpastiprina pārbaudes un jāpārskata noteikumi par marķējumu, EP deputāti saka otrdien pieņemtajā rezolūcijā.
Lasīt tālāk
Jāpastiprina personāls un citi resursi, kas vajadzīgi darba inspekciju veikšanai dalībvalstīs, lai mazinātu nelikumīgo nodarbinātību, fiktīvu pašnodarbinātību un sociālo dempingu, saka EP deputāti otrdien pieņemtajā rezolūcijā.
Lasīt tālāk
ES stratēģijā plastmasas atkritumu mazināšanai ar 2020. gadu jāparedz videi kaitīgākās plastmasas un noteiktu plastmasas maisiņu veidu aizliegums, prasa Eiropas Parlaments otrdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti arī pieprasa noteikt saistošus ES mērķus par plastmasas atkritumu pārstrādi.
Lasīt tālāk
Saskaņā ar otrdien Eiropas Parlamentā atbalstītajiem regulas grozījumiem, no 2020. gada ES pieļaujamo oglekļa dioksīda (CO2) izmešu apjoms vieglajiem kravas automobiļiem samazināts uz 147 g/km (no pašreizējiem 203 g/km). Noteikumi, kuriem neoficiāli jau piekrituši arī ES dalībvalstu ministri, prasa arī ieviest uzticamākas oglekļa izmešu mērīšanas metodes.
Lasīt tālāk
Pirmdien Strasbūrā, atklājot Eiropas Parlamenta pirmo plenārsesiju 2014. gadā, tā priekšsēdētājs Martins Šulcs apsveica Latviju ar kļūšanu par eiro zonas 18. valsti, apsolīja nākamajā plenārsesijā iekļaut debates par Eiropas pašreizējiem katastrofālajiem laikapstākļiem, kā arī pauda deputātu atbalstu drīzumā gaidāmajai ANO konferencei par Sīrijas mieru.
Lasīt tālāk