skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Sadzīves tehnikas energoefektivitāte: EP deputāti prasa stingrākus noteikumus A-G marķējumam

06/07/2016

Lai nodrošinātu atbilstību tehnoloģiskajam progresam, A-G energoefektivitātes marķējuma skala ir jāatjaunina, nosakot stingrākas prasības, saka EP deputāti trešdienas balsojumā. Pateicoties ražošanas attīstībai, lielākā daļa ierīču tirgū pašlaik atbilst A klases prasībām, kas izvirzītas 2010.gadā, tāpēc marķējumam tiek pievienots arvien vairāk plusu (A+, A++, A+++). EP deputāti ir pārliecināti, ka stingrāku prasību izvirzīšana stimulēs energoefektivitātes vēl lielāku pieaugšanu.

“Ar šodienas balsojumu mēs iedvešam jaunu dzīvību energoefektivitātes marķējumā, padarot to spēcīgāku, drošāku, saprotamāku un vairāk vērstu nākotnē. Tādi jaunievedumi kā datu bāze, QR kods un atsauce uz viedajām ierīcēm izveido pamatus pilnīgi jaunas paaudzes energomarķējuma sistēmai", teica ziņotājs Dario Tamburrano (EFDD, Itālija) pēc balsojuma.

“Esmu pārliecināts, ka sarunas ar Padomi vēl vairāk uzlabos šo noteikumu spēju kalpot Eiropas iedzīvotāju interesēm un kļūt par vienu no galvenajiem ES instrumentiem energoefektivitātes mērķu sasniegšanai", viņš piebilda.

EP deputāti apstiprināja savu nostāju ar 580 balsīm par, 52 pret un 79 atturoties. Tagad tiks sāktas sarunas ar Padomi par noteikumu galīgo redakciju.

Atjauninātais marķējums attiecībā uz esošajām ražojumu grupām ir jāievieš 21 mēnešu vai 6 gadu laikā (atkarībā no produkta tipa), skaitot no brīža, kad jaunie noteikumi stāsies spēkā, ierosina EP deputāti. Turpmāk skalas atjaunināšana jāveic tā, lai tā būtu efektīva vismaz 10 gadus, un tās atjaunināšana jāsāk, tiklīdz 25 % no ES tirgū pārdotajiem ražojumiem atbilst augstākajai A energoefektivitātes klasei vai 50 % no ES tirgū pārdotajiem ražojumiem atbilst divām augstākajām A un B energoefektivitātes klasēm.

Veicot skalas nākamo atjaunināšanu, A klases (ražojumu grupās, kurās vērojams straujš tehnoloģiju progress, A un B klases) ir "jāiztukšo" pirmās, saka EP deputāti.

Situācijās, kad aizliegts ražojumus iekļaut F vai G klasē, šīs klases tomēr jānorāda uz marķējuma tumši pelēkā krāsā, un marķējuma skala no tumši zaļas līdz sarkanai krāsai būtu jāsaglabā piemērošanai A-E klasēm.

Energoefektivitātes informācija uz marķējuma un reklāmām

Uz marķējumam jānorāda informācija par produkta modeļa energoefektivitātes klasi un absolūto energopatēriņu kilovatstundās (kWh) gadā vai citā atbilstošā laika periodā.

Testēšana reālās dzīves apstākļos

EP deputāti pieprasa, lai testēšanas metodes un vide — "gan attiecībā uz piegādātājiem, gan attiecībā uz tirgus uzraudzības iestādēm" būtu pēc iespējas tuvākas "tam, kā vidējais patērētājs konkrēto ražojumu lieto reālajā dzīvē". Viņi arī prasa Eiropas Komisijai publicēt ES "mērījumu un aprēķinu pagaidu metodes" konkrētiem ražojumiem noteiktajām prasībām.

Pārredzama informācija klientiem

EP deputāti aicina izveidot produktu datu bāzi, to publicējot patērētājiem domātā tīmekļa vietnē ar informāciju par ikvienu produktu, un atbilstības saskarni, proti, elektronisku platformu, kas atbalsta dalībvalstu tirgus uzraudzības iestāžu darbu, un kas ir pieejama visās ES valodās.

Noteikumi attiecas uz ražojumiem, kam ir nozīmīga tieša vai netieša ietekme uz enerģijas patēriņu.

Noteikumi neattiecas uz otrreizējās lietošanas produktiem un transportlīdzekļiem, kuru motors nepārvietojas to ekspluatācijas laikā (liftiem, eskalatoriem un konveijeriem).

Tālākie soļi

Šodien EP deputāti pieņēma savus ierosinājumus pirmajam lasījumam. Tagad viņiem sava nostāja jāaizstāv likumdošanas trialogos ar ES Padomi, lai vienotos par noteikumu galīgo redakciju.

Informācijai: Energoefektivitāte = attiecība starp iegūtajiem darbības rezultātiem un ieguldīto enerģiju.

Saites:

 

Infografika par energomarķējumu un patēriņu
Europarl TV sižets: Varu cilvēkiem (un viņu sadzīves iekārtām)
Pieņemtais teksts (2015/0149(COD)) drīz būs pieejams šeit (06.07.2016)
Debašu videoieraksts (04.07.2016)
EbS+ (04.07.2016)
Ziņotajs Dario Tamburrano (EFDD, Itālija)
Procedūras fails

Papildu informācijai:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu