skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP nobažījies par topošā Astravjecas kodolreaktora drošumu

07/06/2016

Pirmdienas vēla vakara debatēs ar Eiropas Komisiju EP deputāti pauda bažas par Astravjecas atomelektrostacijas (AES) būvniecības drošumu un atbilstību starptautiskajiem noteikumiem.

EP deputāti aktualizēja arī jautājumu par Eiropas kodolreaktoru drošumu, norādot, ka daudzi no tiem darbojas arī pēc sākotnēji plānotā ekspluatācijas laika.

Viņi norādīja, ka Astravjecas reaktors tiek būvēts ļoti netālu no Lietuvas galvaspilsētas, atsaucās uz Černobiļas kodolkatastrofu un norādīja, ka ir joprojām ir grūti novērtēt tās nodarīto postījumu patieso apjomu.

Viņi uzsvēra, ka radioaktīvos nokrišņus nevar ierobežot vienas valsts robežās, norādīja, ka jāpiemēro ANO starptautiskās sadarbības pārbaužu noteikumi. Citi savukārt uzsvēra, ka šis jautājums ietekmēs arī Eiropas enerģētikas tirgus politiskos mērķus.

Komisija, kas pilda novērotāja lomu Astravjecas reaktora būvniecībā, norādīja, ka izmantos visus tās rīcībā esošos instrumentus, lai panāktu augstāko iespējamo drošību. Tomēr komisārs Hrists Stiljanidis atgādināja Parlamentam, ka kodoldrošības noturības testi, uz kuriem debatēs aicināja daudzi EP deputāti, ir brīvprātīgi un vienīgi pašas Baltkrievijas kompetencē. Viņš tomēr teica, ka ir jāstiprina Baltkrievijas kodoldrošības regulatora neatkarība.

Komisija sagaida, ka Baltkrievija 2016/2017 gadā iepazīstinās ar nacionālo kodoldrošības novērtēšanas plānu.

Gaidāms, ka Astravjecas reaktora ekspluatāciju sāks jau šogad, bet pilnu darbības jaudu tas sasniegs 2018.gadā.

Saites:

Eiropas Komisijas informācija par kodoldrošību
ES faktu lapa par kodolenerģiju
EP Live
EbS+

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu