skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Jauni ES noteikumi studentu un pētnieku piesaistei no trešajām valstīm

11/05/2016

Trešdien EP deputāti pieņēma harmonizētus ES noteikumus, kuru mērķis ir vienkāršot iespējas trešo valstu iedzīvotājiem studēt vai veikt pētījumus ES universitātēs. Jaunie noteikumi uzlabos nosacījumus arī trešo valstu praktikantiem, brīvprātīgajiem, skolniekiem un viesauklēm (au-pair).

Jaunie noteikumi apvieno divas jau spēkā esošas direktīvas, lai nodrošinātu, ka:
• studenti un pētnieki drīkstētu vēl vismaz deviņus mēnešus pēc studiju vai pētījuma beigām palikt ES, lai meklētu darbu vai veidotu savu uzņēmumu - tas nodrošinās to, ka arī Eiropa būs ieguvēja no viņu prasmēm;
• studenti un pētnieki savas uzturēšanās laikā ES varēs vienkāršāk pārvietoties starp dalībvalstīm - viņiem nevajadzēs iesniegt jaunu vīzas pieteikumu katrā dalībvalstī, bet vienīgi paziņot savu lēmumu dalībvalstij, uz kuru viņi vēlas doties, piemēram, mēnesi ilgā apmaiņas programmā. Pētnieki varēs citās dalībvalstīs uzturēties ilgāku laikposmu, nekā ir atļauts pašlaik;
• pētniekiem būs tiesības ierasties ES kopā ar saviem ģimenes locekļiem un ģimenes locekļiem būs atļauts strādāt Eiropā;
• studentiem būs tiesības strādāt vismaz 15 stundas nedēļā.

“Esmu gandarīta, ka ES saprot, cik nozīmīgi ir motivēt augsti kvalificētus indivīdus braukt uz Eiropu un tajā palikt, un ir izveidojusi harmonizētu Eiropas sistēmu, kas būs jāpiemēro visās dalībvalstīs,” teica ziņotāja Cecilia Wikström (ALDE, Zviedrija).

“Tas neapšaubāmi palīdzēs Eiropas universitātēm stiprināt savu konkurētspēju pasaulē un kļūt pievilcīgākām ambicioziem un labi izglītotiem trešo valstu iedzīvotājiem,” viņa piebilda.

Jaunā direktīva arī nodrošina vienotus iebraukšanas noteikumus un labāku aizsardzību uzturēšanās laikā praktikantiem un brīvprātīgajiem darbiniekiem Eiropas Brīvprātīgo programmas ietvaros. Paredzēti arī noteikumi, ko dalībvalstis varēs izvēlēties piemērot citiem brīvprātīgajiem, skolniekiem un viesauklēm, uz kurām vienoti ES noteikumi attieksies pirmoreiz.

Nākamie soļi
Direktīva stājas spēkā dienu pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. Dalībvalstīm būs divi gadi, kuru laikā tām būs jāievieš direktīvas noteikumi savos tiesību aktos.

Saites

Paziņojums presei pēc vienošanās ar ES Padomi (17.11.2015.)
Ziņotāja Cecilia Wikström (ALDE, Zviedrija)
Procedūras fails
EuroparlTV: Spožāko prātu piesaistei ir jābūt ES prioritātrei
Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (11.05.2016.)
Debašu videoieraksts (11.05.2016.)
Preses konferences video (11.05.2016.)
EbS+
EP Izpētes dienests: Pētījuma piezīmes par ārvalstu studentiem un pētniekiem: jauni mobilitātes noteikumi (angļu valodā)

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,
M.t. 00 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu