skip to content
 
 
 

Garšīgie likumi

23/02/2016

Eiropas Parlamenta (EP) Informācijas biroja Latvijā projekts "Garšīgie likumi" pamudinājis desmit Latvijas profesionālās skolas un tehnikumus izzināt  un pagatavot ES lēmumus par trim tēmām: alergēni, ģenētiski modificēti organismi un jaunā pārtika. Ko jaunieši iemācījušies un domā par pārtikas drošību? Turpinām ar topošo pavāru gatavotām degustācijām un prāta vētrām. Tuvākais pasākums 8. aprīlī Valmierā, piedaloties EP deputātei I.Vaiderei.

"Ir būtiski jautājumos par sabiedrības un pārtikas drošību iesaistīt topošos pavārus un ēdināšanas speciālistus. Viņi mūs baros nākotnē: ēdnīcās, svinībās, kāzās un bērēs. Ir svarīgi, lai viņiem ir gan zināšanas, gan viedoklis," projekta "Garšīgie likumi" mērķi skaidro EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Garšīgās tikšanās!

Eiropas likumi 2015.gadā un 2016.gadā pagatavoti Rīgas, Ogres, Bulduru, Preiļu un Saulaines, Vecbebru, Saldus, Rēzeknes un Laidzes tehnikumos un profesionālajās vidusskolās. Šogad, 8. aprīlī, "Garšīgie likumi" notiks Valmieras tehnikumā. Pasākumā piedalīsies EP deputāte Inese Vaidere (Vienotība/Eiropas Tautas partija).

Iedvesmai iepriekšējo degustāciju ēdienkartes. Rīgā: aukstā biešu zupa 100% bez ĢMO, latviskas uzkodas ar Čia sēklām, 0% kaloriju rabarberu ievārījums un maize, kas piemērota cilvēkiem, kuri nedrīkst lietot miltu ēdienus. Ogrē - jaunā pārtika un alergēni: spāņu gaspačo zupa, aukstā zupa ar garnelēm, zivs fileja sacepta ar sieru, biezpiena pankūkas, rukolas un čia sēklu salāti, noni sulas želeja, godži ogu cepumi, augļu kokteilis ar stēviju. Bulduri - jaunā pārtika: kanapē ar sēkliņu sviestu, ogu un čia sēklu pudiņš, kēksiņi ar godži ogām,  zemeņu, ābolu, čia kokteilis.

Degustācija ir iespēja:

NOSKAIDROT, kas ir ģenētiski modificēta pārtika un vai tā ir sastopama Latvijā?

GŪT PRIEKŠSTATU kā Eiropas Parlamenta lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti?

UZZINĀT, kas ir jaunā pārtika, un, vai tā var uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību?

GŪT IZPRATNI par lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu iedzīvotājiem.

EP darbs rūpēs par drošu pārtiku un patērētāju tiesībām

Jautājumiem par pārtikas drošību un patērētāju aizsardzību ir ļoti nozīmīga vieta EP dienaskārtībā. Gada sākumā EP atbalstīja tiesību aktu, kas ļaus dalībvalstīm, tai skaitā - Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi Eiropas Savienība.

EP strādā arī pie 1997. gadā pieņemtās regulas par jauno pārtiku grozījumiem. Jautājumu loks ir plašs - jaunās pārtikas definīcija, atļauju saņemšanas kārtība jauno pārtikas produktu ražotājiem, nanopārtika u.c. Iepriekš, 2011. gadā, Eiropas Komisija rosināja jaunas regulas pieņemšanu, bet EP likumprojektam nepiekrita, jo neatbalstīja tiesību aktus par "jauniem pārtikas veidiem”, kad dalībvalstu iestādes atteicās uz marķējuma norādīt produktus, kas iegūti no klonētiem dzīvniekiem.

Pērn stājās spēkā EP un ES Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.

Par projektu "Garšīgie likumi"

Projektā "Garšīgie likumi" līdz šim piedalījušies desmit tehnikumi un profesionālās vidusskolas visā Latvijā. Tās saņēma EP Informācijas biroja sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem un pedagogiem veidotus mācību materiālus par alergēniem, ĢMO un jauno pārtiku. Mācību noslēgumā topošie pavāri un ēdināšanas profesionāļi organizēja visiem interesentiem atvērtu tematisku degustāciju un dalijās ar jaunajām zināšanām.


Papildu  informācija:

EP par sabiedrības veselību un pārtikas drošību
Jaunā pārtika (angliski)
ĢMO
Pārtikas marķējums un alergēni
Produktu marķējums un iepakojums
Gaļas izcelsme pārstrādātos produktos