skip to content
 
 
 

Ar pasākumu pie Brīvības pieminekļa un tiešsaistē atklāts EP Vēstnieku skolu jaunais mācību gads

18/09/2020

23. septembrī ar svinīgu pasākumu #Pilsoņaspēks Rīgā pie Brīvības pieminekļa un plašu programmu tiešsaistē tika atklāts Eiropas Parlamenta (EP) Vēstnieku skolu piektais mācību gads, kas aizsāk parlamentārās demokrātijas dažādo šķautņu izzināšanu Latvijas skolās trīs gadu garumā.

Klātesošos un skatītājus tiešsaistē uzrunāja Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece, kā arī EP deputāti Andris Ameriks, Ivars Ijabs un Sandra Kalniete. Pasākumā ar iedvesmas un spēka vārdiem dalījās arī EP Vēstnieku skolu programmas eksperte, politoloģe Žaneta Ozoliņa (Latvijas Universitāte), mūziķis Ralfs Eilands, multimākslinieks Artūrs Jenots, tiesību zinātnes studente Natālija Knipše, sociālo tīklu aktīviste un jurisprudences studente Patrīcija Anna Vavilova un daudzi citi. Pasākuma noslēgumā uzstājās hip-hopa izpildītājs Edavārdi.

Pasākums no pulksten 14.00 līdz 15.30 norisinājās skvērā iepretim Brīvības piemineklim. Tiešraides ieraksts pieejams portālā lsm.lv un EP biroja Latvijā Facebook lapā

Vienlaikus 23. septembrī tika atklāta arī Vēstnieku skolu absolventu jeb Alumni programma. Tās ietvaros Vēstnieku skolas aktīvākajiem absolventiem tiks piedāvātas praktiskas un izglītojošas nodarbības, kuru mērķis ir veidot spēcīgu jauniešu balsi Latvijai būtiskos ES jautājumos.

9. - 12. klašu skolēniem paredzētās programmas “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” ietvaros vairāk nekā 70 Latvijas skolās mācību saturs par ES jau piekto gadu tiks integrēts dažādos mācību priekšmetos, piemēram, matemātikā vai bioloģijā. Tās mērķis ir jauniešos veicināt apziņu par sevi kā nozīmīgu ES daļu, rosināt izpratni par sabiedrībā notiekošo un motivēt līdzdarboties.

Sākot no šī gada rudens, Vēstnieku skolas trīs mācību gadu garuma īpašu uzmanību pievērsīs dažādiem parlamentārās demokrātijas aspektiem - likumdošanai, izpildvaras darbībai, tieslietu sistēmai, pilsoniskās sabiedrības iesaistei lēmumu pieņemšanā u.c. Šī iniciatīva tiks īstenota sadarbībā ar amatpersonām, speciālistiem un programmas eksperti, politoloģi Žanetu Ozoliņu.

Par programmu “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas”

“Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” ir ES mēroga programma un tiek īstenota visās 27 dalībvalstīs, Latvijā tā darbojas piekto gadu. EP Vēstnieku skolu skolotāji un skolēni brīvprātīgi izglīto un iesaista vienaudžus un sabiedrību diskusijās par Latvijai būtiskiem ES jautājumiem, tā stiprinot eiropeisko identitāti.

Viesojoties skolās vai uzrunājot skolēnus tiešsaistē, programmā aktīvi iesaistās arī no Latvijas ievēlētie EP deputāti.

Projektā iesaistītajām skolām pieejams šāds atbalsts:

  • Skolotāju semināri Latvijā un Briselē, saņemot metodisku atbalstu darbā par ES tematiku;
  • Dažādos mācību priekšmetos integrējami mācību materiāli par ES;
  • Izglītojoši pasākumi skolēniem, t.sk. dalība Eiropas Jaunatnes dienās un EUROSCOLA (skolēnu diskusijas un parlamentārā darba simulācijas) Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Francijā (Covid-19 pandēmijas laikā šī aktivitāte norit tiešsaistē);
  • Aktivitātes skolās, t.sk., atbalsts praktisku iesaistes mehānismu īstenošanai skolās ES tēmas ietvaros (Eiropas dienas organizēšana u.c.). 

Papildu informācija

  • Eiropas Parlamenta vēstnieku skolu paveiktais un mācību materiāli:

http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem/ep_vestnieku.html

  • Noderīga EP informācija jauniešiem:

http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem.html

  • Par jauniešu iesaisti EP darbā:

http://www.europarl.europa.eu/news/lv/news-room/20150203STO18503/iesaistot-jaunie%C5%A1us-parlamenta-darb%C4%81

  • Jaunatne - ES faktu lapas:

https://www.europarl.europa.eu/factsheets/lv/sheet/141/youth

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš,

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

+ 371 26542369 | janis.krastins@europarl.europa.eu