skip to content
 
 
 

ES mājā diskutēs par vēlēšanu dizainu

28/01/2020

Piektdien, 31. janvārī, pulksten 10.00-11:45 ES mājā dizaina speciālisti un vēlēšanu procesā iesaistīti profesionāļi lūkos noskaidrot, kā ar dizaina palīdzību veicināt vēlētāju aktivitāti. Diskusija noslēgs šai tēmai veltītu izstādi.

Projektu īsteno Eiropas Parlamenta birojs Latvijā (EPBL) sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļu. “Mūsdienās dizains ir kļuvis par neatņemamu komunikācijas sastāvdaļu, un tas attiecas arī uz demokrātijas procesu un ES jautājumiem,” skaidro EPBL vadītāja Marta Rībele.

Profesores Ingunas Eleres vadībā LMA Dizaina nodaļas maģistrantūras studenti semestra garumā izstrādāja funkcionālus risinājumus par tēmu “Vēlēšanu dizains”, kas līdz 31. janvārim apskatāmi ES mājā. Izstāde piedāvā iepazīt sešus priekšlikumus, kas aicina dizainu lietot kā mērķtiecīgu instrumentu vēlēšanu procesa uzlabošanai.

Izstādes noslēguma diskusijā “Vai labs dizains var veicināt līdzdalību vēlēšanās?” piedalīsies Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētajas vietniece Dace Melbārde (Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa/Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”), EPBL vadītāja Marta Rībele, Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa, LMA profesore I. Elere, LMA Dizaina nodaļas maģistrantūras studenti, dizaina nozares pārstāvji un politikas eksperti. 

CVK priekšsēdētāja K. Bērziņa uzsver: “Šī studentu radošo darbu izstāde par vēlēšanu dizainu ir lieliska platforma tālākas sadarbības veidošanai, ļaujot identificēt tos aspektus, kuros būtu nepieciešamas pārmaiņas. Dizaina risinājumi ne vienmēr ir dārgi, taču specifisku zināšanu trūkums neļauj pamanīt veidus, kā bez lieliem ieguldījumiem ar dizaina palīdzību padarīt vēlēšanu procesu saprotamāku. Ceru, ka šī diskusija iedvesmos un sniegs idejas, lai kopīgi ar dizaina ekspertiem atklātu risinājumus, kā vislabāk uzrunāt vēlētājus un celt līdzdalību vēlēšanās.”

“Ar šiem darbiem mēs vēlamies parādīt dažas no gudri un jēgpilni izmantota dizaina sniegtajām iespējām. Gudri izmantots, dizains var veicināt līdzdalību vēlēšanās,” saka LMA profesore I. Elere.

Studentu priekšlikumus “Piepildi savu vēlētavu”, “Lielāks nekā igauņiem”, ‘Āmurgalva”, “Vilciens - platforma demokrātijai”, “Vēlēšanu vēstījums”, “Kas šodien jādara?” var apskatīt arī izstādes bukletā. Darba “Vilciens - platforma demokrātijai” autori Madara Salma un Romāns Galaiko uzsver: “Domājot par dizainu, nebūtu pareizi iedomāties tikai sadzīves priekšmetus. Dizains ir visur. Ar šo projektu vēlamies uzsvērt, ka dizainam ir nozīme - pat valsts demokrātijā.”

Lai diskusijas scenārijā paredzētu laiku mediju jautājumiem, žurnālisti aicināti iepriekš pieteikt savu dalību.

Iepazīsti izstādes darbus bukletā:

Plašākai informācijai:
Jānis Krastiņš
Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā,
Tālr. + 371 26542369
E-pasts: janis.krastins@europarl.europa.eu