skip to content
 
 
 

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skatāma izstāde “Vēlēšanu dizains”

28/02/2020

Saistībā ar ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī no 13. marta līdz 14. aprīlim, izstāde atcelta. Drīzumā piedāvāsim iepazīties ar izstādes darbiem digitālā formātā, sekojiet līdzi informācijai Eiropas Parlamenta biroja Latvijā mājas lapā un sociālajos tīklos!

No 3. līdz 30. martam Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 2. stāva galerijā skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļas studentu izstāde “Vēlēšanu dizains”, kas tapusi sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā (EPBL). Tajā studenti piedāvā sešus priekšlikumus, kā uzlabot vēlēšanu, t.sk. Eiropas Parlamenta vēlēšanu, dizainu Latvijā.

“Mūsdienās dizains ir kļuvis par neatņemamu komunikācijas sastāvdaļu, un tas attiecas arī uz demokrātijas procesu un ES jautājumiem,” skaidro EPBL vadītāja Marta Rībele.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa uzsver: “Šī studentu radošo darbu izstāde par vēlēšanu dizainu ir lieliska platforma tālākas sadarbības veidošanai, ļaujot identificēt tos aspektus, kuros būtu nepieciešamas pārmaiņas. Dizaina risinājumi  ne vienmēr ir dārgi, taču specifisku zināšanu trūkums neļauj pamanīt veidus, kā bez lieliem ieguldījumiem ar dizaina palīdzību padarīt vēlēšanu procesu saprotamāku. Ceru, ka šī izstāde iedvesmos un sniegs idejas, lai kopīgi ar dizaina ekspertiem atklātu risinājumus, kā vislabāk uzrunāt vēlētājus un celt līdzdalību vēlēšanās.”

Profesores Ingūnas Eleres vadībā LMA Dizaina nodaļas maģistrantūras studenti semestra garumā izstrādāja funkcionālus risinājumus par tēmu “Vēlēšanu dizains”. Izstāde piedāvā iepazīt sešus priekšlikumus, kas aicina dizainu lietot kā mērķtiecīgu instrumentu vēlēšanu procesa uzlabošanai. “Ar šiem darbiem mēs vēlamies parādīt dažas no gudri un jēgpilni izmantota dizaina sniegtajām iespējām. Gudri izmantots, dizains var veicināt līdzdalību vēlēšanās,” saka I. Elere.

Studentu priekšlikumus “Piepildi savu vēlētavu”, “Lielāks nekā igauņiem”, “Āmurgalva”, “Vilciens - platforma demokrātijai”, “Vēlēšanu vēstījums”, “Kas šodien jādara?” var apskatīt arī izstādes bukletā. Darba “Vilciens - platforma demokrātijai” autori Madara Salma un Romāns Galaiko uzsver: “Domājot par dizainu, nebūtu pareizi iedomāties tikai sadzīves priekšmetus. Dizains ir visur. Ar šo projektu vēlamies uzsvērt, ka dizainam ir nozīme - pat valsts demokrātijā.”

Latvija ir starp pirmajām ES valstīm, kur tiek īstenota šāda veida iniciatīva.

 

Plašākai informācijai:

Baiba Zālīte

Eiropas Parlamenta biroja Latvijā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr. + 371 67085463

E-pasts: baiba.zalite@europarl.europa.eu