skip to content
 

Ar vēlēšanu darbnīcām un diskusiju ar EP deputātiem atklās EP Vēstnieku skolu jauno mācību gadu

19/10/2022

Otrdien, 25. oktobrī, ar interaktīvām darbnīcām jauniešiem un Eiropas Parlamenta (EP) deputātu līdzdalību Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāts EP Vēstnieku skolu programmas septītais mācību gads Latvijā. Tajā skolēni turpinās izzināt parlamentārās demokrātijas darbību, īpašu uzmanību pievēršot vēlēšanām.

Pasākumā jaunieši diskutēs ar EP deputātiem no lielākajām politiskajām grupām - Inesi Vaideri (Eiropas Tautas partijas grupa), Nilu Ušakovu (Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa un Ivaru Ijabu (“Renew Europe” grupa) - , bet sarunu stacijās ar ekspertiem no valsts institūcijām, pilsoniskās sabiedrības, akadēmiskās vides un medijiem noskaidros, vai vēlēšanas iespējams nozagt un kāda tajās ir sociālo tīklu loma. Sarunu stacijās darbosies Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa,  Fonda atvērtai sabiedrībai Dots pārstāve Egita Prāma, politoloģes Sigita Struberga un Dr. Iveta Reinholde, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs  Dr. Rihards Bambals un portāla Delfi sociālo tīklu profilu satura redaktors Jānis Sildniks.

“Jauniešu izpratne par vēlēšanām ir svarīga visai sabiedrībai - vēlētāju rindas nepapildinot jaunajai paaudzei, demokrātija izčākstēs. Pēc vairāku gadu lejupslīdes aizvadītās Saeimas vēlēšanas iezīmēja vēlētāju aktivitātes pieaugumu, un svarīgi, lai šī tendence saglabātos arī pēc diviem gadiem, kad vēlēsim jauno Eiropas Parlamenta sasaukumu,” saka EP biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

EP Vēstnieku skolu programmā iesaistījušās 75 skolas visā Latvijā - no Liepājas līdz Daugavpilij un no Alūksnes līdz Bauskai - , aptverot 35 000 skolēnu un 200 pedagogu. Viņi ar ES saistītus jautājumus integrē citu mācību priekšmetu stundās, rīko atklātās stundas ar EP deputātiem un īsteno ar ES tēmām saistītus projektus, vairojot zināšanas un piederības sajūtu ES arī vietējās kopienās.

Parlamentārās demokrātijas skaidrošanas cikla ietvaros jaunieši šajā mācību gadā pievērsīsies vēlēšanu izzināšanai, bet iepriekš iepazina ES un nacionālo institūciju lomu, kā arī pilsoniskuma nozīmi. Cikla ietvaros radītie materiāli pieejami šeit.

Par programmu “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas”

“Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas” ir ES mēroga programma un tiek īstenota visās 27 dalībvalstīs. Programmā regulāri iesaistās arī Latvijas EP deputāti, piedaloties gan skolu atklātajās stundās, gan diskusijas ar jauniešiem un pedagogiem. Programma ir ilgstošas sadarbības platforma, kas veicinājusi arī Latvijas skolu savstarpējo sadarbību, vairojot labās prakses piemērus pedagoģiskajā praksē un pilsoniskajā sabiedrībā Latvijā. To novērtē Izglītības un zinātnes ministrija un Valsts izglītības satura centrs.

Projektā iesaistītajām skolām pieejams šāds atbalsts:

  • Skolotāju semināri Latvijā un Briselē, saņemot metodisku atbalstu darbā par ES tematiku;
  • dažādos mācību priekšmetos integrējami mācību materiāli par ES;
  • izglītojoši pasākumi skolēniem, t.sk. dalība Eiropas Jaunatnes dienās un EUROSCOLA (skolēnu diskusijas un parlamentārā darba simulācijas) Eiropas Parlamentā Strasbūrā;
  • aktivitātes skolās, t.sk., atbalsts praktisku iesaistes mehānismu īstenošanai skolās ES tēmas ietvaros (Eiropas dienas organizēšana u.c.). 

Papildu informācija

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu