skip to content
 
 
 
17/09/2020

Dėl pasikėsinimo nužudyti A. Navalną EP ragina griežtinti sankcijas Rusijai ir stabdyti „Nord Stream 2“

Europos Parlamentas (EP) griežtai smerkia pasikėsinimą nužudyti Aleksejų Navalną cheminiu ginklu ir prašo nedelsiant pradėti tarptautinį tyrimą.

Europarlamentarai pažymi, kad pasikėsinimas nužudyti A. Navalną buvo dar vienas bandymas nutildyti jį ir kitus opozicijos veikėjus, taip pat atgrasyti opoziciją nuo įtakos vietos ir regioniniams rinkimams. Jų įsitikinimu, šis atvejis yra dalis platesnės Rusijos represinės vidaus politikos ir agresyvių jos veiksmų visame pasaulyje.

EP pabrėžia, kad cheminio ginklo naudojimas bet kokiomis aplinkybėmis yra smerktinas nusikaltimas pagal tarptautinę teisę, ir prašo pradėti tarptautinį tyrimą. Parlamentas ragina Rusiją visapusiškai bendradarbiauti su Cheminio ginklo uždraudimo organizacija ir patraukti atsakomybėn su nusikaltimu susijusius asmenis.

Europarlamentarai reikalauja, kad ES kuo greičiau sudarytų Rusijai taikytinų plataus užmojo ribojamųjų priemonių sąrašą ir sugriežtintų jau taikomas sankcijas, įskaitant tokias, kurios leistų remiantis A. Navalno fondo informacija įšaldyti korumpuotų asmenų turtą ES.

Parlamentas ragina skubiai iš naujo įvertinti ES ir Rusijos santykius, izoliuoti Rusiją tarptautiniuose forumuose, taip pat kuo skubiau priimti vadinamąjį Magnitskio aktą, kurį būtų galima taikyti tiek asmenims, tiek konkretiems Rusijos sektoriams. Europarlamentarai įsitikinę, kad ES valstybės turi laikytis vieningos pozicijos Rusijos atžvilgiu dvišaliuose ir daugiašaliuose susitikimuose. EP taip pat ragina sustabdyti projektą „Nord Stream 2“.

Kartu europarlamentarai ragina ES Tarybą priimti strategiją, skirtą Rusijos disidentams, nevyriausybinėms ir pilietinėms organizacijoms bei nepriklausomai žiniasklaidai remti. Europarlamentarai siūlo sudaryti daugiau galimybių jauniems rusams studijuoti ES ir vienoje iš narių įsteigti tam skirtą universitetą. Jie taip pat siūlo Tarybai pradėti pasirengimą būsimiems santykiams su demokratine Rusija ir priimti tam skirtą strategiją.

Už šią EP rezoliuciją balsavo 532 EP nariai, prieš buvo 84, susilaikė 72.

Diskusija Europos Parlamente: Lietuvoje išrinktų EP narių nuomonės

Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Nereikia aiškinti, koks žiaurus nusikaltimas įvykdytas Rusijos politinės opozicijos lyderiui A. Navalnui. „Novičiok“, reguliarūs bandymai nužudyti opozicijos lyderius ir nuolatinė parama visiems diktatoriams – nuo N. Maduro iki A. Lukašenkos – tai esminiai Kremliaus politikos bruožai. Štai kodėl šiandien turime kalbėti ne tik apie A. Navalno bylą. Turime kalbėti apie savo politiką Rusijos atžvilgiu, tiksliau – V. Putino atžvilgiu. Ir turiu svajonę – kad Rusija gali būti kitokia! Demokratinė revoliucija Baltarusijoje daro šią svajonę gerokai realistiškesnę. A. Navalnas kovoja, kad ši svajonė taptų realybe. ES turi palaikyti Rusijos žmones, kurie nori gyventi demokratijoje. Sustabdykime bandymus užmegzti besąlygišką draugystę su V. Putinu, kuris šią svajonę vagia ne tik iš Rusijos žmonių. A. Navalno apnuodijimas yra raginimas atsibusti mums visiems! Turime nuodugniai peržiūrėti savo strategiją Rusijos atžvilgiu: mūsų prioritetas turėtų būti demokratija Rusijoje, o ne įprastas „NordStream 2“ tipo verslas.“

Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija) teigė: „Vokietija suvaidino lemiamą vaidmenį – išvesdama A. Navalną į saugią aplinką, išgelbėdama A. Navalno gyvybę, nustatydama, kad tai iš tikrųjų buvo cheminio ginklo ataka. Tačiau Vokietija turi žengti dar vieną svarbų žingsnį – pasitraukti iš „Nord Stream 2“ projekto. Kodėl? Nes už dujų pinigus Kremliaus režimas sugeba sukurti tokius cheminius ginklus kaip „Novičiok“, finansuoti tokias operacijas kaip A. Navalno apnuodijimas. ES šalys negali būti bendrininkės. V. Putinas yra kaltas dėl jo ir dėl eilės kitų žmogžudysčių. ES turi vadovauti iniciatyvai pradėti tarptautinį tyrimą dėl A. Navalno apnuodijimo ir tarptautinių Rusijos įsipareigojimų pažeidimo naudojant cheminį ginklą.“