Europarlamentarai ragina ratifikuoti Stambulo konvenciją
Atsižvelgdami į ES Teisingumo Teismo nuomonę, EP nariai trečiadienį paragino ES Tarybą neatidėlioti ES prisijungimo prie Stambulo konvencijos, skirtos smurto prieš moteris prevencijai.
2011 m. Stambule priimta Europos Tarybos konvencija nustato tarptautinius kovos su smurtu prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos standartus, pažymi europarlamentarai. Jie ragina užtikrinti tinkamą konvencijos įgyvendinimą ir griežtai smerkia mėginimus kai kuriose ES valstybėse atšaukti priemones, kurių jau imtasi įgyvendinant šią konvenciją. EP nariai taip smerkia priešišką reakciją į lyčių lygybę, moterų teises ir Stambulo konvenciją kai kuriose valstybėse narėse, pavyzdžiui, Lenkijoje. Jie ragina ES valstybes kovoti su melagienomis, kuriomis siekiama sumenkinti konvencijos svarbą ir visuomenėje sukelti baimę dėl tariamai žalingo poveikio šeimai.
Praėjus šešeriems metams po to, kai ES pasirašė Stambulo konvenciją, ji vis dar neratifikuota, nes kai kurios valstybės ES Taryboje atsisakė ją ratifikuoti. 2021 m. spalį ES Teisingumo Teismas pateikė nuomonę, kad nebūtinas visų ES valstybių pritarimas konvencijos sudarymui ES vardu, nes dėl to sprendžiama kvalifikuota balsų dauguma, pažymi europarlamentarai. Jie ragina neatidėlioti ES prisijungimo prie Stambulo konvencijos, o šešias konvencijos dar neratifikavusias ES valstybes – Bulgariją, Čekiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą ir Slovakiją – nedelsiant tai padaryti.
EP pranešėja Arba Kokalari (Europos liaudies partija, Švedija) kalbėjo: „Mes, europiečiai, turime progą imtis būtinų priemonių kovai su smurtu prieš moteris, nuo kurio kenčia net trečdalis visų Europos moterų. Atėjo laikas ES ratifikuoti Stambulo konvenciją. ES turi pereiti nuo žodžių prie veiksmų, kad sustabdytų smurtą dėl lyties, apsaugotų aukas ir nubaustų nusikaltėlius.“
Jos kolega Łukasz Kohut (Socialistai ir demokratai, Lenkija) pridūrė: „Prieš šešerius metus ES pasirašė Stambulo konvenciją, kuria siekiama užkirsti kelią smurtui, apsaugoti aukas ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn nusikaltėlius. Siunčiame tvirtą paramos signalą ES pirmininkaujančiai Švedijai, besistengiančiai užtikrinti ES prisijungimą prie Stambulo konvencijos.“
EP rezoliucijai pritarė 469 EP nariai, 104 nepritarė, o 55 susilaikė.
Pagal ES pagrindinių teisių agentūros duomenis viena iš trijų moterų ES, iš viso apie 62 mln., yra patyrusi fizinį ir (arba) seksualinį smurtą, o daugiau kaip pusė moterų ES bent kartą patyrė seksualinį priekabiavimą.