skip to content
 
18/01/2022

Europos Parlamento pirmininke išrinkta Roberta Metsola: visada palaikysiu mūsų bendras vertybes

Europos liaudies partijos narė iš Maltos Roberta Metsola antradienį tapo naująja ir jauniausia Europos Parlamento (EP) pirmininke. Ją parėmė 458 europarlamentarai.

Savo įžanginėje kalboje Strasbūre Roberta Metsola padėkojo už išreikštą pasitikėjimą ir pažymėjo: „Pirmas dalykas, kurį norėčiau padaryti kaip pirmininkė, yra pagerbti Davido Sassolio palikimą – jis buvo kovotojas, jis kovojo už Europą ir už mus, už šį Parlamentą. Aš prisiminsiu Davidą Sassolį ir visada kaip pirmininkė palaikysiu Europą, mūsų bendras vertybes – demokratiją, orumą, teisingumą, solidarumą, lygybę, teisinę valstybę ir pagrindines teises.“

„Noriu, kad žmonės atgautų pasitikėjimą mūsų projektu. (...) Mieli europiečiai, ateinančiais metais žmonės visoje Europoje ieškos mūsų institucijoje lyderystės, o kiti ir toliau bandys mūsų demokratinių vertybių ir europinių principų ribas. Turime kovoti su prieš ES nukreiptu diskursu, kuris taip lengvai ir greitai įsigali. Per pandemiją sustiprėjusios melagienos  skatina lengvą cinizmą ir pigius nacionalizmo, autoritarizmo, protekcionizmo ir izoliacionizmo sprendimus“, – kalbėjo R. Metsola.

Ji taip pat akcentavo, kad „Europa – tai stovėjimas vieni už kitus, žmonių suartinimas, jos kūrėjų principų, kurie vedė mus iš karo ir holokausto pelenų į taiką, viltį ir klestėjimą, gynimas“ R. Metsola apibendrino: „Prieš 22 metus Nicole Fontaine buvo išrinkta Europos Parlamento pirmininke, dar 20 metų anksčiau – Simone Veil. Tikiuosi neprireiks dar dviejų dešimtmečių, kad čia stovėtų kita moteris.“

1979 m. gimusi R. Metsola pirmąkart išrinkta EP nare 2013-aisiais. 2020 m. lapkritį ji buvo išrinkta pirmąja Europos Parlamento pirmininko pavaduotoja, o nuo šių metų sausio 11 d. laikinai ėjo EP pirmininko pareigas, netikėtai mirus EP pirmininkui Davidui Sassoliui. R. Metsola tapo trečiąja moterimi, išrinkta EP pirmininke. 1979-1982 m. Europos Parlamentui vadovavo Simona Veil, o 1999-2002 m. – Nicole Fontaine.

Roberta Metsola nugalėjo pirmajame balsavimo ture įveikusi kitas dvi kandidates ir absoliučiai balsavusiųjų EP narių daugumai (458 nariams iš 690) parėmus jos kandidatūrą. Naujoji EP pirmininkė Parlamentui vadovaus iki 2024-ųjų, kuomet bus išrinktas naujasis Europos Parlamentas.

Nuo Europos Parlamento įsteigimo 1952 m. buvo renkamas 31 pirmininkas, o 17 iš jų – nuo 1979 m. vykusių pirmų tiesioginių Europos Parlamento rinkimų. EP pirmininkas vadovauja Parlamento veiklai, pirmininkauja plenariniams posėdžiams ir tvirtina ES metinį biudžetą. Jis atstovauja Europos Parlamentui palaikant išorės ryšius ir ryšius su kitomis ES institucijomis.

Balsavimo rezultatai:
1. Roberta Metsola (Europos liaudies partija, Malta) – 458 balsai.
2. Alice Bah Kuhnke (Žalieji, Švedija) – 101 balsas.
3. Sira Rego (Kairieji, Ispanija) – 57 balsai.

Iš viso balsų – 690.
Negaliojantys balsai – 74.
Reikalinga absoliuti dauguma nuo galiojančių balsų – 309.

Po rinkimų 12 val. vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku) vyko naujosios Europos Parlamento pirmininkės spaudos konferencija.