Friedrich MERZ Friedrich MERZ
Friedrich MERZ
Tyskland

Fødselsdato : , Brilon

3. valgperiode Friedrich MERZ

Politiske grupper

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Christlich Demokratische Union Deutschlands (Tyskland)

Medlemmer

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Malta
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Malta
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Malta
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta