Ivan Vilibor SINČIĆ
Ivan Vilibor SINČIĆ

Fraktionslos

Kroatien - KLJUČ Hrvatske (Kroatien)

geboren am : , KARLOVAC

Schriftliche Erklärungen zur Abstimmung Ivan Vilibor SINČIĆ

Die Mitglieder können eine schriftliche Erklärung dazu abgeben, wie sie im Plenum abgestimmt haben. Artikel 194 GO

Durchführungsbericht über die Verordnung (EG) Nr. 1924/2006 über nährwert- und gesundheitsbezogene Angaben über Lebensmittel (A9-0416/2023 - Tilly Metz) HR

18-01-2024

Ne prihvaćam, niti podržavam inzistiranje na upotrebi kukaca za prehranu ljudi, kao i ideju da bi kukci mogli biti održiv izvor bjelančevina i kao takvi označeni na ambalaži.
Napominjem da tek treba procijeniti okolišnu održivost uzgoja insekata velikih razmjera u prehrambene svrhe i kompatibilnost kukaca s određenim postojećim intolerancijama na hranu.
Bitno je označiti prisutnost insekata na oznakama hrane na analitički i transparentan način, posebno za prerađenu hranu u kojoj se koriste dobiveni nusproizvodi i brašno.
Smatram da je nužno da države članice uvedu sustav obveznog označivanja za hranu koja uključuje kukce ili nusproizvode kukaca kako bi se ispunila legitimna očekivanja europskih potrošača u pogledu transparentnosti.
Uvjeren sam da je ovo agenda globalista koja se želi nametnuti građanima Unije, a da građani nisu upoznati s njihovim planovima, nego se sve nekako implementira nekritički, politikantski, uz upitnu demokratičnost i znanstvenu osnovu.

Schutz der finanziellen Interessen der Europäischen Union – Betrugsbekämpfung – Jahresbericht 2022 (A9-0434/2023 - Maria Grapini) HR

18-01-2024

OLAF trenutačno nema ni u kojim okolnostima pristup uredima, računalima i računima e-pošte zastupnika, čak ni kad se predmeti koji se istražuju i koji su povezani sa zastupnicima temelje na utemeljenoj sumnji.
Smatram da je potrebno imati adekvatan postupak za odobrenje pristupa OLAF-u u predmetima u kojima postoji utemeljena sumnja na pojedine zastupnike.
Komisija još nije objavila izvješće o rashodima povezanima s bolešću COVID-19 što smatram u potpunosti neprihvatljivim i sumnjivim.
Smanjenje godišnjeg proračuna OLAF-a predviđenog za zaposlenike na puno radno vrijeme mora se razmatrati u skladu sa stvarnim poslovnim potrebama OLAF-a, kako je navedeno u njegovu godišnjem izvješću.
Mišljenja sam da Komisija treba osigurati održavanje učinkovitosti i djelotvornosti OLAF-ova rada u području korupcije i otkrivanja prijevara. Rezultate pokazuje broj otkrivenih i prijavljenih nepravilnosti s kojima se susreću države članice, a to je pokazatelj s kojom količinom prijevara se susreću članice Unije.
OLAF je bio nada mnogim pokradenima, prijavljivačima korupcije ili onima kojima je stalo do javnih financija, a u pravilu su bili razočarani jer bi OLAF spustio predmet na nacionalnu OLAF-ovu razinu koju kontrolira politika i stvar završava s beskrajnim izvidima u državnom odvjetništvu.
EU-u u suštini nije stalo do borbe protiv korupcije, nego je koristi za političku kontrolu članica.

Erweiterung der Liste der EU-Straftatbestände um Hetze und Hasskriminalität (A9-0377/2023 - Maite Pagazaurtundúa) HR

18-01-2024

Protiv. Ovo je još jedan korak u jačanju Bruxellesa, a slabljenju zemalja članica. Opet se miješaju gdje ne smiju i nemaju pravo. U koronakrizi pokazali su što misle o ljudskim, ustavnim i temeljnim pravima. U Bruxellesu vladaju cenzori, totalitaristi i globalisti. Demokracija je samo kad mislite kao oni. Ovaj dokument je alat da se politički protivnici, mahom suverenisti, cenzuriraju i etiketiraju.
Smatram da je klasifikacija govora mržnje i zločina iz mržnje u nacionalnoj nadležnosti država članica i podsjećam da slobodu izražavanja mogu ograničavati samo nacionalna zakonodavna tijela. Naglašavam da bi nedostatak precizne i objektivne definicije „govora mržnje” mogao dovesti do nerazmjernih i neopravdanih ograničenja. Mišljenja sam da je takozvani govor mržnje izrazito subjektivan pojam koji bi se mogao iskoristiti za ograničavanje slobode izražavanja koja je temeljno načelo naših demokracija.
Prijedlogom o dodavanju govora mržnje i zločina iz mržnje na popis područja kriminaliteta u EU-u promijenilo bi se područje primjene odredbi Ugovora EU-a proširenjem kaznene nadležnosti EU-a. S obzirom da ne postoji definicija govora mržnje i zločina iz mržnje te odstupa od nadležnosti EU-a u pogledu suradnje u kaznenom pravosuđu.

Verordnung über Entwaldung (A9-0219/2022 - Christophe Hansen) HR

19-04-2023

Šume su pluća našeg planeta. Naglašavam da je sve veće krčenje svjetskih šuma iznimno zabrinjavajuće.
Očekuje se da će se zbog porasta svjetskog stanovništva i sve veće potražnje za poljoprivrednim proizvodima dodatno povećati potražnja za poljoprivrednim zemljištem i stvoriti dodatan pritisak na šume. Velika šumska područja izvor su vlage i pomažu u sprečavanju dezertifikacije kontinentalnih regija. Osim toga, šume osiguravaju egzistenciju i prihode za otprilike jednu trećinu svjetskog stanovništva, a njihovo uništenje ima ozbiljne posljedice na život najranjivijih osoba, uključujući autohtone narode i lokalne zajednice koje uvelike ovise o šumskim ekosustavima.
Nadalje, krčenjem, propadanjem i prenamjenom šuma smanjuju se ključni proizvođači kisika. Krčenjem, propadanjem i prenamjenom šuma povećavaju se i kontakti između divljih životinja i životinja iz uzgoja te ljudi, čime se povećava vjerojatnost širenja novih bolesti i rizika od novih epidemija i pandemija.
Smatram da je jedno od rješenja poticanje potrošnje proizvoda iz lanaca opskrbe koji nisu povezani s krčenjem šuma.
No, bitno je za istaknuti da su se Komisija i države članice obvezale i na Desetljeće djelovanja UN-a za ciljeve održivog razvoja, Desetljeće UN-a za obnovu ekosustava i Desetljeće UN-a za obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Unatoč tome, Komisija ignorira masovnu ilegalnu deforestaciju koja razara šume u Hrvatskoj i drugim zemljama periferije EU-a.

Leitlinien für den Haushalt 2024 – Einzelplan III (A9-0124/2023 - Janusz Lewandowski) HR

19-04-2023

Višejezičnost je temelj Europske unije, što bi trebao biti slučaj i s hrvatskim i ostalim jezicima država članica. U Rimskom ugovoru o osnivanju Europske ekonomske zajednice iz 1957. godine nalazi se načelo višejezičnosti. No, primjećuje se da mnogi dokumenti, materijali i amandmani od odbora pa do samih plenarnih sjednica nisu prevedeni na sve jezike Europske unije. Moram još istaknuti da se radni sastanci ponekad održavaju bez mogućnosti usmenog prevođenja na hrvatski i druge jezike.
Ovakvom bahatošću od strane Europske unije, nedostatkom poštovanja prema zemljama članicama i njihovim zastupnicima, gaze se temeljna prava i vlastita načela. Tražim da se poštuju načela, prava i obveze sadržane u Povelji Europske unije o temeljnim pravima prema kojima građani EU-a imaju pravo komunicirati na bilo kojem od službenih jezika, a institucije moraju odgovoriti na tom istom jeziku. Pozivam europske institucije da osiguraju potrebne ljudske resurse kako bi se osiguralo poštovanje višejezičnosti povećanjem broja zaposlenika koji će biti zaduženi za pismeno i usmeno prevođenje.
Smatram da u Europskoj uniji ne bi trebali postojati jednaki i jednakiji te da se ne smije niti jedan službeni jezik tretirati kao manjinski.

Stärkung der Anwendung des Grundsatzes des gleichen Entgelts für Männer und Frauen bei gleicher oder gleichwertiger Arbeit (A9-0056/2022 - Kira Marie Peter-Hansen, Samira Rafaela) HR

30-03-2023

Pri izračunu razlike u plaći na temelju spola plaće tih radnika trebalo bi usporediti s prosječnom plaćom radnika muškog spola. Međutim, uklanjanje razlike u plaći na temelju spola i dalje je velik izazov jer žene diljem Unije i dalje zarađuju razmjerno manje od muškaraca.
Primjena načela jednake plaće trebala bi se poboljšati uklanjanjem izravne i neizravne diskriminacije u plaćama putem transparentnosti i korektivnih mjera.
Smatram da bi se ova direktiva trebala primjenjivati na sve radnike u Uniji, uključujući i one koji rade u nestandardnim sektorima ili preko ugovora bez zajamčenog minimalnog broja radnih sati, radnike koji rade u nepunom radnom vremenu, radnike zaposlene na ugovor na određeno vrijeme i osobe zaposlene na ugovor o radu ili u radnom odnosu preko agencije za privremeno zapošljavanje.
Mišljenja sam da bi države članice trebale osigurati razvoj djelovanja za pružanje tehničke pomoći poslodavcima u obliku smjernica, praktičnih alata, osposobljavanja i financijske potpore za provedbu mjera predviđenih ovom direktivom.
Države članice trebale bi osigurati sudjelovanje socijalnih partnera u takvim djelovanjima.

Bericht über die Rechtsstaatlichkeit 2022 – Die Lage der Rechtsstaatlichkeit in der Europäischen Union (B9-0189/2023, B9-0190/2023, B9-0191/2023) HR

30-03-2023

Godišnja izvješća bi trebala služiti kao temelj za informirane rasprave o stanju vladavine prava u državama članicama i institucijama EU-a. Vladavina prava trebala bi prvenstveno obuhvaćati institucije EU-a, posebno s obzirom na to da ih se već dugo optužuje za demokratski deficit.
Unatoč toj činjenici da je transparentnost jedan od ključnih temeljnih elemenata Europske unije, moram istaknuti kako Komisija nije objavila imena autora nijednog izvješća o vladavini prava, što izaziva sumnju u objektivnost, točnost i profesionalnost tih izvješća.
Usporedivši s mojim slučajem iz Hrvatske, gdje sam tražio informacije još 2018.
godine kao saborski zastupnik tko je u određenim danima posjećivao zgradu Vlade na sastancima s premijerom Andrejom Plenkovićem. Opće je poznato da su se događale kombinacije grupe Borg na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem.
Evo baš se ovih dana počela raspetljavati priča oko grupe Borg i njihovih muljaža, a gdje Europa ne reagira niti poduzima nikakve korake kako bi zaustavila taj način koruptivnog upravljanja gdje je direktno umiješan predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Osuđujem nepoštovanje vladavine prava od strane Vlade i predsjednika Vlade Republike Hrvatske, a ovo što se kod nas dešava u Hrvatskoj je za svaku osudu koju bi trebala uputiti i Europska komisija s obzirom da nije prihvatljivo na ovaj ili slične načine gušiti demokraciju i transparentnost.

Vorbereitung des Gipfeltreffens EU-Ukraine (RC-B9-0092/2023, B9-0092/2023, B9-0093/2023, B9-0094/2023, B9-0095/2023, B9-0096/2023) HR

02-02-2023

Najoštrije osuđujem rat i njegov nastavak koji se pretvorio u masakr. Imamo velike ljudske gubitke i to uglavnom s ukrajinske strane. U potpunosti podržavam humanitarnu pomoć te prihvat izbjeglica, kojih je desetak milijuna, koji su pobjegli od rata i privremeno borave u državama članicama EU-a, ali i Rusiji.
Sankcije prema Rusiji su se pokazale besmislene, a energenti iz Rusije plasiraju se preko trećih zemalja u zemlje EU i to za višestruko veću cijenu. Već je poznato da su sankcije podbacile i učinile kontra efekt. Mišljenja sam da sankcije nemaju nikakvog smisla nego samo europska poduzeća čine nekonkurentnima na tržištu, dok je europski narod financijski preopterećen visokim cijenama energenata.
Moje mišljenje je da Ukrajina ne može pobijediti na bojnom polju, nego se nastavkom rata mogu samo povećati brojne žrtve te produljiti patnje već napaćenog naroda. Spominju se količine tenkova i streljiva te se tim jasno pokazuje da se rat nastavlja i da nitko od njih ne namjera sjesti i diplomatski početi rješavati sukob. Vrijeme je da se proglasi primirje te se sjedne za stol, dogovore uvjeti mira i to trajnog mira.

Pandora Papers: Konsequenzen für die Bemühungen um die Bekämpfung von Geldwäsche, Steuerhinterziehung und Steuervermeidung (B9-0527/2021, RC B9-0530/2021, B9-0530/2021, B9-0531/202) HR

21-10-2021

Pandorini dokumenti nisu prvi paket tajnih financijskih dokumenata koji su otkrili skrivenu imovinu i sumnjive poslovne prakse svjetskih moćnika i bogataša. Sustav otkriven u Pandorinim dokumentima, prije svega pokazuje da je najbogatijima i najmoćnijim pripadnicima i dalje moguće da zajedno s kriminalcima izbjegavaju javni nadzor nad nezakonitim stjecanjem bogatstva, sukobima interesa, poreznih obveza i drugih zakona, čime kaljaju ugled i legitimnih poduzeća, a povećavaju gospodarske i socijalne nejednakosti. Do ovakvih slučajeva doveli su i sami porezni sustavi u EU-u koji su posebno pogodovali multinacionalnim poduzećima i vlasništvu visoke vrijednosti, dok je istovremeno povećano oporezivanje nižih prihoda.
Kako bismo izbjegli ovakve situacije u budućnosti, potrebno je stvoriti uvjete za postojanje socijalno i gospodarski pravednih i naprednih poreznih sustava, kao i osnivanje tijela pod pokroviteljstvom UN-a kako bi se omogućilo da razvijenije i slabije razvijene zemlje budu za istim pregovaračkim stolom. Također je potrebno zaštititi povjerljivost izvora u istraživačkom novinarstvu, uključujući zviždače, te osnažiti zaštitu javnog interesa za izvore koji se suočavaju sa sudskim postupcima ili progonom zbog objavljivanja informacija s jasnim javnim interesom jer bez njih ne bi bilo moguće saznati ove informacije.
Budući da su u dokumentima i političari, postupak donošenja odluka i na nacionalnoj razini i na razini EU-a mora se voditi visokim standardima transparentnosti, kojima bi političari morali prijaviti sve druge financijske interese koji nadilaze ono što je predviđeno zakonom.
Slijedom svega navedenog podržao sam amandmane na rezoluciju Pandorini dokumenti, jer je vrijeme da se konačno stane na kraj nenormalnim bogaćenjima pojedinaca, dok je još uvijek u Europi veliki postotak siromašnih građana, među njima i djece, koja nemaju ni za pristojan obrok.

Europäisches Zentrum für die Prävention und die Kontrolle von Krankheiten (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska) HR

15-09-2021

U obrazloženju prijedloga se, između ostalog, navodi kako „Unija mora biti u stanju bolje predvidjeti i pripremiti se za buduće epidemije te upravljati njima”. Takva konstatacija može se tumačiti višestruko što je čini floskulom koja ne znači ništa.
Slažem se da treba biti u stanju bolje pripreme za buduće krize, naročito što se tiče predviđanja posljedica za razvoj, gospodarstvo i zdravstvo uslijed aktivacije određenih mjera i provođenja neutemeljenih politika i zdravstveno-gospodarskih represija. Šteta koja je prouzročena ovom krizom osjećat će se dugo i to ponajviše zbog pogrešnog pristupa i načina intervencije.
Napori EU-a, ali i cijelog svijeta po pitanju suzbijanja tzv. COVID pandemije, sve se više čine promašeni. Toliki fokus na koronu za sobom je generirao širok spektar kolateralnih žrtava, pritom misleći na sve one preminule u posljednje dvije godine zbog nepružanja adekvatne medicinske skrbi, lista čekanja i općeg poremećaja u cijelom zdravstvenom sustavu zbog nagle i (ne)promišljene akcije-reakcije svjetskih zdravstvenih i političkih institucija.
Smatram kako su ogromna sredstva preusmjerena u borbu protiv korone, dok s druge strane postoji niz ozbiljnih bolesti, poremećaja i tegoba, posebice kardiovaskularnih i imunih oboljenja u čiju se prevenciju i suzbijanje ne ulaže ni približno onoliko koliko bi trebalo u usporedbi s izdvajanjima za koronu.
Europsko centar za sprečavanje i kontrolu bolesti u ovoj se krizi pokazao beskoristan pa i štetan. Osim prikupljanja podataka od država članica i procjene rizika nema druge bitne uloge. Premalo je učinjeno na standardizaciji podataka.

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. WILLY BRANDT
02M059
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. WINSTON CHURCHILL
M01024
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex