Kateřina KONEČNÁ
Kateřina KONEČNÁ

Ομάδα της Αριστεράς στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο - GUE/NGL

Μέλος

Τσεχία - Komunistická strana Čech a Moravy (Τσεχία)

Ημερομηνία γέννησης : , Nový Jičín

Γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου Kateřina KONEČNÁ

Οι βουλευτές μπορούν να υποβάλουν γραπτή αιτιολόγηση της ψήφου τους στην ολομέλεια. Άρθρο 194 του Κανονισμού

Συμφωνία μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Δημοκρατίας της Αλβανίας σχετικά με επιχειρησιακές δραστηριότητες που διεξάγονται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Συνοριοφυλακής και Ακτοφυλακής στη Δημοκρατία της Αλβανίας (A9-0036/2024 - Lena Düpont) CS

14-03-2024

Dne 14. března se v Evropském parlamentu hlasovalo o dohodě mezi EU a Albánskou republikou o operativní činnosti Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž v Albánské republice. Dohodu vnímám pozitivně a to z několika důvodů a proto jsem hlasovala pro její přijetí.
Západní Balkán zůstává kritickou tranzitní zónou pro nelegální migraci do EU, přičemž šest zemí západního Balkánu nahlásilo od července 2018 do června 2019 více než 36 000 případů odhalení nelegálních migrantů. Tento region není jen tranzitní zónou, ale i bojištěm proti sofistikovaným a oportunistickým převaděčským sítím. Převaděči často používají nebezpečné a často smrtící metody, což představuje značné riziko pro zdraví a životy osob, které převádějí.
Zpravodajské informace shromážděné Europolem a agenturou Frontex odhalují složité a rychle se přizpůsobující pašerácké struktury. Nárůst zjištěných případů převaděčství migrantů, s výrazným nárůstem v zemích jako je Maďarsko a Slovinsko, ilustruje vyvíjející se problém.
Dohoda s Albánií je zásadním krokem k posílení vnějších hranic EU a posílení spolupráce se třetími zeměmi při řízení migračních toků a potírání převaděčských sítí. Tím, že umožníme nasazení příslušníků sboru Frontex na hranicích, nejen zlepšíme ochranu hranic, ale také zajistíme humánnější a koordinovanější přístup k řízení migrace.

Ευρωπαϊκή πράξη για την ελευθερία των μέσων ενημέρωσης (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen) CS

13-03-2024

Dne 13. března 2024 se v Evropském parlamentu hlasovalo o aktu o svobodě sdělovacích prostředků, cílem kterého má být zajištění svobody, plurality a nezávislosti sdělovacích prostředků. Dosažení těchto cílů bude však jen stěží možné, vzhledem k základním nedostatkům.
Návrh totiž umožňuje členským státům nadále používat špionážní software, jako je například Pegasus, pokud to bude potřebné pro národní bezpečnost. Zneužívání národní bezpečnosti vládami ke sledování novinářů a politiků je přitom celosvětově stále větším problémem. Tyto nástroje mohou skrytě proniknout do zařízení a získat přístup ke zprávám, e-mailům či dokonce aktivovat kamery a mikrofony, což představuje vážné ohrožení novinářských zdrojů a důvěrnosti, která je pro investigativní žurnalistiku zásadní. Nedávné události v Evropském parlamentu, kde byli dva poslanci a jeden pracovník podvýboru pro bezpečnost a obranu cílem špionážního softwaru, zdůrazňují naléhavost této problematiky. Bez výslovného a důrazného zákazu takových praktik by členské státy mohly i nadále využívat národní bezpečnost jako záminku k používání špionážního softwaru proti politikům a podkopávat tak demokratické principy.
I přes cíl zajistit svobodu sdělovacích prostředků, nejsou poskytnuty dostatečné záruky svobodě slova na sociálních sítích a vliv velkých technologických platforem na formování veřejného mínění není dostatečně omezen. Z těchto důvodů proč jsem návrh nepodpořila.

Ενεργειακή απόδοση κτιρίων (αναδιατύπωση) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe) CS

12-03-2024

Dne 12. března jsme v Evropském parlamentu hlasovali o návrhu směrnice o energetické náročnosti budov. Je zřejmé, že zelená politika je koníček určený především pro bohaté. Pokud je vaše finanční situace stabilně nadprůměrná, můžete směle investovat do zelenání vašeho bydlení. Návrh ale zapomíná, že v EU žijí i běžní občané, kteří si nemohou dovolit investovat tisíce eur do přestavby a modernizace svých domovů. Vyžadování rozsáhlých renovací, bez dostatečné podpory a bez zohlednění individuálních situací, uvaluje nerealistickou zátěž na majitele domů a nájemníky. Směrnice se dostatečně nezabývá tím, jak si obyčejní lidé, zejména ti, kteří již nyní bojují o přežití, budou moci tyto změny dovolit.
Navíc univerzální přístup této směrnice nezohledňuje rozdílné klimatické, ekonomické a životní podmínky v jednotlivých zemích EU. To, co funguje v jednom regionu, nemusí být proveditelné v jiném, a přesto směrnice prosazuje plošná nařízení, která postrádají potřebnou flexibilitu. Kromě toho nelze přehlížet potenciální negativní dopad na trh s bydlením. Zdražením koupě, prodeje nebo pronájmu domů riskujeme, že se v mnoha oblastech prohloubí bytová krize a sen o vlastním bydlení se stane nedostupným pro ještě více lidí. Nemohu hlasovat pro návrh, který postrádá střízlivý pohled na situaci v EU a jen bude přispívat k růstu sociální nerovnosti.

Γεωγραφικές ενδείξεις για τον οίνο, τα αλκοολούχα ποτά και τα γεωργικά προϊόντα (A9-0173/2023 - Paolo De Castro) CS

28-02-2024

Dne 28. února 2024 se v Evropském parlamentu hlasovalo o návrhu nařízení o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty. Cílem této revize je zlepšit rámec pro ochranu našeho kulturního, gastronomického a místního dědictví v celé EU. Revize zaujímá vyvážený přístup, neboť posiluje úlohu seskupení producentů a vytváří nový rámec pro ochranu zeměpisných označení online. Úloha Evropského úřadu duševního vlastnictví je omezena na poskytování technické podpory nezbytné pro účinnou správu systémů registrace zeměpisných označení EU.
Ochrana označení těchto produktů zabraňuje jejich napodobování a zneužívání, neboť zajišťuje, že specifické označení mohou nést pouze produkty z daných oblastí. V České republice se jedná například o burčák. Tato ochrana zvyšuje hodnotu výrobků, pomáhá zachovat tradiční výrobní postupy a zajišťuje důvěru spotřebitelů v autentičnost a kvalitu produktů spojenou s jejich zeměpisným původem. Nařízení též zdůrazňuje význam těchto produktů pro rozvoj venkova a tvorbu pracovních míst. Jsem pro zefektivnění systému zeměpisných označení, jeho zprůhlednění ve prospěch zemědělců i spotřebitelů, a proto jsem návrh nařízení svým hlasem podpořila.

Προστασία δημοσιογράφων και υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από προδήλως αβάσιμες ή καταχρηστικές δικαστικές διαδικασίες (A9-0223/2023 - Tiemo Wölken) CS

27-02-2024

Dne 27. února 2024 Evropský parlament přijal směrnici o ochraně novinářů a obránců lidských práv před zjevně neopodstatněnými nebo zneužívajícími soudními řízeními. Přijetím této směrnice se zajišťuje procesní ochrana novinářům a obráncům lidských práv, kteří mohou být pro svou aktivitu trnem v oku mocenských skupin, jež zneužívají justiční systém k zastrašení a umlčení nepohodlných osob. Směrnice chrání aktivity novinářů a obránců lidských práv v záležitostech veřejného zájmu, aby mohli pracovat bez hrozby právního zastrašování a obtěžování. Jedním z mnoha alarmujících podnětů pro přijetí této směrnice je i případ Pabla Gonzáleze, který byl obviněn polskými orgány ze špionáže a nyní je již dva roky držen ve vazbě, i přestože stále nedošlo k soudu a nebyl zveřejněn žádný důkaz, jež by měl prokazovat jeho vinu.
Nastavení minimálních pravidel v rámci EU, včetně procesních záruk, právní pomoci či podpůrných mechanismů a ustanovení umožňující včasné zamítnutí případů při absenci dostačujících důkazů zásadním způsobem zlepšuje právní prostředí. Jistoty, jako je úhrada nákladů řízení a náhrada škody, mají být dle mého názoru zajištěny všem neopodstatněně stíhaným občanům EU. Můj hlas pro přijetí směrnice je tak hlasem za transparentnost, právní stát a ochranu těch, kteří jsou ochotni vystoupit za veřejné zájmy nehledě na možné nebezpečí.

Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα - ετήσια έκθεση 2023 (A9-0412/2023 - Johan Van Overtveldt) CS

27-02-2024

Dne 27. února se v Evropském parlamentu hlasovalo o výroční zprávě Evropské centrální banky (ECB) za rok 2023. Zpráva zavírá oči před dopadem restriktivní měnové politiky centrální banky, jako je především prohlubování sociálně-ekonomických rozdílů pod záminkou zajištění cenové stability. ECB ignoruje fakt, že inflační tlaky nejsou způsobeny růstem mezd, ale nekontrolovanou expanzí zisků v energetickém a potravinářském sektoru, což je zásadní detail, který její analytici přehlížejí. Zpráva vytrvale obhajuje zvyšování úrokových sazeb a omezování programů nákupu aktiv, přestože přibývá důkazů o jejich škodlivém dopadu na dostupnost bydlení, spotřebitelské výdaje či širší ekonomickou vitalitu.
Zpráva obhajuje utahování opasků a vykresluje veřejné dluhy a deficity jako nebezpečí pro hospodářskou stabilitu. Obhajuje fiskální politiku, jež snižuje výdaje na úkor životně důležitých sociálních programů a investic, čímž prohlubuje rozdíly mezi různými společenskými vrstvami. Svým hlasem proti přijetí zprávy se stavím proti politice ECB, které upřednostňuje abstraktní finanční ukazatele před skutečným lidským blahobytem. Můj nesouhlas je výzvou ke změně politiky v takovou, která se zaměřuje na podporu hospodářské i sociální stability a která by umožnila překlenout rozdíly mezi bohatými a ekonomicky znevýhodněnými, místo aby způsobovala jejich neustálé prohlubování.

Russiagate: ισχυρισμοί για ρωσική παρέμβαση στις δημοκρατικές διαδικασίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (RC-B9-0124/2024) CS

08-02-2024

Dne 8. února 2024 jsme v Evropském parlamentu hlasovali o usnesení o Russiagate: nařčení z ruského vměšování do demokratických procesů EU. Přestože se usnesení mělo údajně zabývat vměšováním Ruska do procesů Unie, obsahovalo též politicky motivované útoky proti katalánskému hnutí za nezávislost, Slovensku či některým poslancům EP, kteří se provinili pouze svými nepohodlnými názory. Na katalánské hnutí za nezávislost text útočí bez existence jakýchkoliv důkazů, že by bylo napojeno na Rusko. Proti Slovensku jsou pak vznešena nespecifická a nahodilá obvinění, jejichž cílem je diskreditace slovenské vlády za její odlišný pohled na nutnost neprodlužovat válku na Ukrajině. Usnesení dále chce proti údajnému vměšování bojovat přísnější cenzurou sociálních sítí. Jsem pevně přesvědčena, že cenzura není nikdy řešením a že Evropský parlament by měl naopak proti cenzuře na sociálních médiích bojovat, nikoliv volat po jejím zpřísňování.
Zcela souhlasím s potřebou bojovat proti vměšování cizích států, bez ohledu na to, zda se jedná o Rusko, USA nebo Katar, do evropských záležitostí. Proto jsem také podpořila ty pozměňovací návrhy, které po Evropském parlamentu požadovaly větší transparentnost. Nemohu však podpořit text, který boj proti zahraničnímu vměšování zneužívá k útokům na nepohodlné názory, hnutí či členské státy. Z těchto důvodů jsem nemohla hlasovat jinak než proti usnesení.

Ο ρόλος της προληπτικής διπλωματίας στην αντιμετώπιση των παγωμένων συγκρούσεων σε ολόκληρο τον κόσμο – χαμένη ευκαιρία ή αλλαγή για το μέλλον; (A9-0404/2023 - Željana Zovko) CS

17-01-2024

Dne 17. ledna 2024 jsme hlasovali o zprávě o úloze preventivní diplomacie při řešení přetrvávajících konfliktů po celém světě. Zpráva upozorňuje na důležitou roli, kterou preventivní diplomacie hraje v řešení zamrzlých konfliktů, a doporučuje, aby se EU více angažovala do procesů prevence a řešení konfliktů. Zároveň volá po snaze zlepšit pochopení základních příčin konfliktů v daných oblastech a pomáhat je řešit. Pro detekci rizika vypuknutí konfliktu by Unie měla zajistit, že její systém včasného varování bude dostatečně proaktivní a vybavený potřebnými zdroji. S těmito doporučeními plně souhlasím a preventivní diplomacii vidím jako extrémně důležitý nástroj, kterého by Unie měla ve své zahraniční politice využívat častěji.
Zpráva však zároveň doporučuje změnit systém rozhodovacích procesů, aby mohla EU jednat jednotně. To znamená zrušení jednomyslnosti, což by bylo zásadním narušením státní suverenity. Vynucená jednota by pak mohla být zneužívána k zcela opačným účelům, než je prevence konfliktů. I přesto, že zpráva několikrát zmiňuje EU jako suverénního globálního aktéra, doporučuje též posílit spolupráci s NATO, což je ve skutečnosti pokračování v servilním postoji k USA a jejich extrémně agresivní zahraniční politice. Tato doporučení jdou přímo proti snaze konfliktům předcházet a diplomaticky je řešit. Proto jsem nemohla zprávu svým hlasem podpořit a hlasovala jsem proti.

Πλαίσιο για την εξασφάλιση ασφαλούς και βιώσιμου εφοδιασμού με κρίσιμες πρώτες ύλες (A9-0260/2023 - Nicola Beer) CS

12-12-2023

Dne 12. prosince 2023 se v Evropském parlamentu hlasovalo o návrhu nařízení, kterým se stanoví rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek kritických surovin. Cílem tohoto nařízení je posílit nezávislost EU na třetích státech navýšením těžby kritických surovin, jako například lithia či kobaltu, na území členských států. Těžba těchto materiálů na území EU bude navíc šetrnější k životnímu prostředí, neboť nebude potřeba suroviny převážet veliké vzdálenosti a díky vyšším environmentálním standardům uvnitř Unie. Až dosud jsem s návrhem souhlasila, velká část těchto surovin se však nachází v chráněných krajinných oblastech Natura 2000, a návrh povoluje těžbu v těchto oblastech, pokud je to ve „veřejném zájmu“. Vzhledem k tomu, že obrana je jedním z odvětví, kde jsou tyto suroviny využívány, bude možné prohlásit těžbu v chráněné oblasti za veřejný zájem a narušit ji čistě pro vojenské účely. Lidé žijící v okolí by pak neměli žádný způsob, jak tuto těžbu v blízkosti svých domovů zastavit. Zároveň je potřeba mít na paměti, že vojenský materiál je exportním zbožím. Je tedy možné, že vojensko-industriální komplex naruší chráněnou oblast, aby z těchto zdrojů nakonec bylo vyrobeno exportní zboží pro zástupnou válku, do které může být Unie zamotána. Z tohoto důvodu jsem musela hlasovat proti návrhu.

Συμφωνία ελεύθερων συναλλαγών ΕΕ-Νέας Ζηλανδίας (A9-0305/2023 - Daniel Caspary) CS

22-11-2023

Dne 22. listopadu 2023 proběhlo na půdě Evropského parlamentu hlasování o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Novým Zélandem. Tato dohoda navyšuje import z Nového Zélandu o 38 tisíc tun skopového masa, 10 tisíc tun hovězího masa, desítky tisíc tun mléčných výrobků a dalších surovin. Naroste tak objem dovozu do EU, což bude mít nepříznivý dopad na evropské zemědělství. Transport surovin a zboží z Nového Zélandu navíc škodí životnímu prostředí, neboť vzdálenost mezi Novým Zélandem a Evropskou unií je přibližně 15 tisíc kilometrů. Navýšení objemu obchodu může vést též ke zvýšení počtu lodí potřebných k transportu a tím i k růstu znečištění.
Text dohody také obsahuje kapitolu o udržitelném rozvoji pokrývající stránku životního prostředí a pracovních podmínek a umožňuje zavedení sankcí například v případě porušování úmluvy Mezinárodní organizace práce. To však negativní dopady dohody nevyvažuje. Pokud nám skutečně jde o udržitelný rozvoj, musíme dát přednost lokálně vyprodukovaným a vypěstovaným produktům, včetně skopového a hovězího masa a mléka. Liberalizace obchodu s Novým Zélandem je tak v rozporu s touto politikou a také proti zájmům našich farmářů. Z výše zmíněných důvodů jsem hlasovala proti této dohodě.

Επικοινωνία

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
05E252
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G00030
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex