Please fill this field
Joachim SCHUSTER Joachim SCHUSTER
Joachim SCHUSTER

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

Member

Germany - Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Germany)

Date of birth : , Rastatt

9th parliamentary term Joachim SCHUSTER

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Germany)

Vice-Chair

  • 26-09-2019 ... : Delegation for relations with South Africa

Member

  • 02-07-2019 / 25-09-2019 : Delegation for relations with South Africa
  • 02-07-2019 ... : Committee on Economic and Monetary Affairs

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Subcommittee on Security and Defence
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the EU-Russia Parliamentary Cooperation Committee
  • 09-07-2019 ... : Committee on International Trade

Contact

Bruxelles

Strasbourg