Krzysztof HETMAN Krzysztof HETMAN
Krzysztof HETMAN

Group of the European People's Party (Christian Democrats)

Member

Poland - Polskie Stronnictwo Ludowe (Poland)

Date of birth : , Lublin

Home Krzysztof HETMAN

Vice-Chair

IMCO
Committee on the Internal Market and Consumer Protection
REGI
Committee on Regional Development

Member

D-IN
Delegation for relations with India
DACP
Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly

Substitute

EMPL
Committee on Employment and Social Affairs
D-CL
Delegation to the EU-Chile Joint Parliamentary Committee
DLAT
Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly

Most recent activities

Impact of Russian illegal war of aggression against Ukraine on the EU transport and tourism sectors (B9-0223/2022) PL

05-05-2022
Written explanations of vote

Głosowałem za rezolucją w sprawie wpływu wojny w Ukrainie na sektory transportu i turystyki. Zarówno kryzys spowodowany pandemią, jak i obecny spowodowany wojną, silnie odbiły się na europejskiej turystyce i transporcie. Transport jest zresztą jednym z sektorów, który w obu przypadkach odgrywa ogromną rolę. Wcześniej potrzebowaliśmy dostaw szczepionek, środków higienicznych i leków, teraz dostaw żywności i pomocy humanitarnej. Jest więc to jeden z kluczowych sektorów UE, który boryka się teraz ze wzrostem cen paliw i koniecznością przekierowania swojej działalności na nowe trasy. Dlatego potrzebujemy dogłębnej analizy wpływu gospodarczego wojny na sektor transportu i konkretnych propozycji jego wzmocnienia. Należy umożliwić maksymalną elastyczność i przynajmniej tymczasowo złagodzić przepisy.
To też dobry moment na przegląd sieci TEN-T. Rosja nie jest już w żadnym zakresie naszym partnerem. Konieczne jest uniezależnienie się od niej w każdym aspekcie. Dlatego powinniśmy rozwijać sieć TEN-T i alternatywne połączenia z Europą Wschodnią.
Należy też zminimalizować wpływ na sektor turystyki. Obecna sytuacja odbija się szczególnie na turystyce w państwach sąsiadujących z Ukrainą. W bardzo złym położeniu są regiony przygraniczne, gdzie z jednej strony jest konieczność intensywnych działań i nakładów na pomoc przybywającym uchodźcom, a z drugiej niektóre sektory, w tym turystyka, całkowicie zamierają. Należy szczególnie tam silnie wspierać ten sektor.

Krzysztof HETMAN
Krzysztof HETMAN

On EP NEWSHUB

Kiedy widzę zmiany cen paliwa bez powiązania z cenami baryłki ropy na świecie, mam wrażenie, że ceny paliw losowane są w studiu lotto

RT @Piechocinski: z rekordów pis: Spośród wszystkich najbogatszych krajów świata tylko Rumunia gorzej od Polski radziła sobie z pandemią koronawirusa. Według opublikowanych właśnie najnowszych danych WHO, podczas pandemii zmarło u nas o 19 proc. więcej ludzi, niż umierało wcześniej.

RT @CentrumdlaPL: Kontynuujemy rozpoczętą wczoraj serię konferencji prasowych przed regionalnymi portami lotniczymi. Dzisiaj poseł @IrekRas z posłem do PE @Hetman_K z @nowePSL byli w porcie lotniczym w Lublinie ✈️ Nie dla finansowania CPK kosztem regionalnych portów lotniczych. #bronimylotnisk https://t.co/YgtYeQIOAU 

Contact

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
13E201
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. LOUISE WEISS
T10063
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex