Please fill this field
Franc BOGOVIČ Franc BOGOVIČ
Franc BOGOVIČ

Group of the European People's Party (Christian Democrats)

Member

Slovenia - Slovenska ljudska stranka (Slovenia)

Date of birth : , Senovo

9th parliamentary term Franc BOGOVIČ

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the European People's Party (Christian Democrats) - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Slovenska ljudska stranka (Slovenia)

Vice-Chair

  • 26-09-2019 ... : Delegation to the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Committee

Member

  • 02-07-2019 / 25-09-2019 : Delegation to the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Committee
  • 02-07-2019 ... : Committee on Regional Development

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on Agriculture and Rural Development
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with the People's Republic of China
  • 12-02-2020 ... : Delegation to the ACP-EU Joint Parliamentary Assembly

Contact

Bruxelles

Strasbourg