Please fill this field
Jonás FERNÁNDEZ Jonás FERNÁNDEZ
Jonás FERNÁNDEZ

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

Member

Spain - Partido Socialista Obrero Español (Spain)

Date of birth : , Oviedo

9th parliamentary term Jonás FERNÁNDEZ

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Partido Socialista Obrero Español (Spain)

Member

  • 02-07-2019 ... : Committee on Economic and Monetary Affairs
  • 09-10-2019 ... : Delegation to the EU-Montenegro Stabilisation and Association Parliamentary Committee
  • 14-09-2020 ... : Subcommittee on Tax Matters

Substitute

  • 02-07-2019 / 23-09-2019 : Delegation for relations with Japan
  • 02-07-2019 ... : Committee on Budgets
  • 24-09-2019 ... : Delegation for relations with the People's Republic of China

Contact

Bruxelles

Strasbourg