Please fill this field
Marina KALJURAND Marina KALJURAND
Marina KALJURAND

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

Member

Estonia - Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Estonia)

9th parliamentary term Marina KALJURAND

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Estonia)

Chair

  • 26-09-2019 ... : Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee

Member

  • 02-07-2019 / 25-09-2019 : Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee
  • 02-07-2019 ... : Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
  • 26-09-2019 ... : Conference of Delegation Chairs

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on Industry, Research and Energy
  • 02-07-2019 ... : Committee on Women's Rights and Gender Equality
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with the United States
  • 14-09-2020 ... : Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation

Contact

Bruxelles

Strasbourg