Dacian CIOLOŞ
Dacian CIOLOŞ

Renew Europe Group

Member

Romania

Date of birth : , Zalău

Curriculum vitae Dacian CIOLOŞ

Original version : EN


Curriculum vitae   (The MEP is solely responsible for the information published)

Updated: 03/03/2022

Education (qualifications and diplomas)

  • 10/2005-10/2005 : Certificate in Agricultural Trade, World Bank Institute and the University of Rome III
  • 1996-1997 : DEA - Diplôme d’Etudes Approfondies - in Agricultural Development Economics, École Nationale Supérieure Agronomique and University of Montpellier, France
  • 1995-1996 : Certificat d’Etudes Supérieures Spécialisées in Environmental Agronomy, École Nationale Supérieure Agronomique de Rennes
  • 1989-1994 : University degree in Horticultural Engineering, Horticulture Faculty of the University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine of Cluj-Napoca
  • 1983-1987 : Baccalaureate, Agro-Industrial High School, Șimleu Silvaniei

Professional career

  • 06/2015-11/2015 : Special Adviser to the President of the European Commission
  • 01/2002-01/2003 : SAPARD Task Manager, Delegation of the European Commission to Romania
  • 10/1990-12/2001 : Coordinator of bilateral cooperation projects for local agricultural development in Romania (Association Nationale pour le Développement Agricole – ANDA, France; International Centre for Cooperation and Agricultural Development – CICDA)
  • 03/1998-10/1999 : Manager of rural local development project in Argeș County, Romania
  • 03/1997-10/1997 : Trainee, Directorate-General for Agriculture and Rural Development of the European Commission, Brussels
  • 1995-1995 : Socio-economic analysis consultant for agricultural and rural development project in Argeș County, Romania

Political career

Offices held in a political party or national trade union

  • 02/2019-02/2022 : President of the Freedom, Unity and Solidarity Party (PLUS) and then of the Union Save Romania Party (USR)

Offices held in local government bodies

  • 11/2015-01/2017 : Prime Minister of Romania
  • 06/2009-10/2009 : Head of the Presidential Commission on Agricultural Development Public Policy of Romania
  • 10/2007-12/2008 : Minister for Agriculture and Rural Development in Romania
  • 05/2007-10/2007 : Undersecretary of State for European Affairs at the Ministry of Agriculture and Rural Development
  • 01/2005-05/2007 : Adviser to the Romanian Minister for Agriculture and Spokesperson for Romania in the Special Committee on Agriculture of the Council of the European Union

Offices held in the EU institutions

  • 07/2019-10/2021 : President of the Renew Europe Group in the European Parliament
  • 02/2010-10/2014 : European Commissioner for Agriculture and Rural Development

Contact

Bruxelles

Parlement européen
Bât. WILLY BRANDT
06M007
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. WINSTON CHURCHILL
M02009
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex