Please fill this field
Andreas SCHIEDER Andreas SCHIEDER
Andreas SCHIEDER

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

Member

Austria - Sozialdemokratische Partei Österreichs (Austria)

9th parliamentary term Andreas SCHIEDER

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Sozialdemokratische Partei Österreichs (Austria)

Chair

  • 26-09-2019 ... : Delegation to the EU-North Macedonia Joint Parliamentary Committee

Member

  • 02-07-2019 / 25-09-2019 : Delegation to the EU-North Macedonia Joint Parliamentary Committee
  • 02-07-2019 ... : Committee on Foreign Affairs
  • 26-09-2019 ... : Conference of Delegation Chairs
  • 14-09-2020 ... : Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation
  • 11-11-2020 ... : Delegation for relations with Bosnia and Herzegovina, and Kosovo

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on the Internal Market and Consumer Protection
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with the United States

Contact

Bruxelles

Strasbourg