Please fill this field
Roman HAIDER Roman HAIDER
Roman HAIDER

Identity and Democracy Group

Member

Austria - Freiheitliche Partei Österreichs (Austria)

Date of birth : , Grieskirchen

9th parliamentary term Roman HAIDER

Political groups

  • 02-07-2019 ... : Identity and Democracy Group - Member

National parties

  • 02-07-2019 ... : Freiheitliche Partei Österreichs (Austria)

Member

  • 02-07-2019 / 15-09-2019 : Delegation to the Euro-Latin American Parliamentary Assembly
  • 02-07-2019 ... : Committee on International Trade
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
  • 18-09-2019 ... : Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee

Substitute

  • 02-07-2019 ... : Committee on Foreign Affairs
  • 02-07-2019 ... : Committee on Transport and Tourism
  • 02-07-2019 ... : Delegation for Northern cooperation and for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with the United States
  • 02-07-2019 ... : Delegation to the EU-Kazakhstan, EU-Kyrgyzstan, EU-Uzbekistan and EU-Tajikistan Parliamentary Cooperation Committees and for relations with Turkmenistan and Mongolia
  • 02-07-2019 ... : Delegation for relations with South Africa
  • 24-09-2020 ... : Subcommittee on Tax Matters

Contact

Bruxelles

Strasbourg