Please fill this field
Sergio BERLATO Sergio BERLATO
Sergio BERLATO

European Conservatives and Reformists Group

Member

Italy - Fratelli d'Italia (Italy)

Date of birth : , Vicenza

9th parliamentary term Sergio BERLATO

Political groups

  • 01-02-2020 ... : European Conservatives and Reformists Group - Member

National parties

  • 01-02-2020 ... : Fratelli d'Italia (Italy)

Member

  • 10-02-2020 ... : Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
  • 12-02-2020 ... : Delegation for relations with the Mashreq countries
  • 12-02-2020 ... : Delegation for relations with the Arab Peninsula
  • 12-02-2020 ... : Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean
  • 19-06-2020 ... : Committee of Inquiry on the Protection of Animals during Transport

Substitute

  • 10-02-2020 ... : Committee on International Trade
  • 12-02-2020 ... : Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union, including the EU-Morocco, EU-Tunisia and EU-Algeria Joint Parliamentary Committees

Contact

Bruxelles

Strasbourg