Caterina CHINNICI Caterina CHINNICI
Caterina CHINNICI

Euroopan parlamentin sosialistien ja demokraattien ryhmä

Jäsen

Italia - Partito Democratico (Italia)

syntynyt : , Palermo

Ansioluettelo Caterina CHINNICI

Alkuperäinen versio : IT


Ansioluettelo   (julkaistuista tiedoista vastaa yksinomaan parlamentin jäsen)

Päivitetty: 12/02/2015

Koulutus (oppiarvot ja tutkinnot)

  • 1971-1976 : korkea-asteen koulutus, muu (ylempi korkeakoulututkinto): oikeustiede

Ammattiura

  • 1979-2014 : tuomari (julkishallinto (muut alat))
  • 19/07/2012-10/04/2014 : nuoriso-oikeuden osaston päällikkö (julkishallinto (muut alat))
  • 09/1995-05/2009 : syyttäjä nuoriso-oikeusasioissa (julkishallinto (muut alat))

Poliittinen ura

Tehtävät alueellisissa hallintoelimissä

  • 06/2009-12/2009 : aluehallituksen jäsen, vastuualueena perhe- ja sosiaalipolitiikka
  • 01/2010-07/2012 : aluehallituksen jäsen, vastuualueena kunnat ja julkishallinto

Yhteystiedot

Bruxelles

Strasbourg