Traian BĂSESCU Traian BĂSESCU
Traian BĂSESCU

Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)

Jäsen

Romania - Partidul Mișcarea Populară (Romania)

syntynyt : , Basarabi

Ansioluettelo Traian BĂSESCU

Alkuperäinen versio : RO


Ansioluettelo   (julkaistuista tiedoista vastaa yksinomaan parlamentin jäsen)

Päivitetty: 10/07/2020

Koulutus (oppiarvot ja tutkinnot)

  • 08/08/1976 : valmistunut ”Mircea Cel Bătrân” -merenkulkuakatemiasta (merenkulun osasto)

Ammattiura

  • 01/11/1989 : siviilimerenkulun ylitarkastaja
  • 16/07/1981 : merikapteeni
  • 01/03/1979 : laivan päällystön jäsen (1. luokka)
  • 01/03/1978 : laivan päällystön jäsen (2. luokka)
  • 27/08/1976 : laivan päällystön jäsen (3. luokka) – NAVROM Constanța

Poliittinen ura

Tehtävät paikallisissa hallintoelimissä

  • 2000-2004 : Bukarestin ylipormestari

Tehtävät kansallisessa parlamentissa

  • 12/2016-06/2019 : Romanian parlamentin senaatin jäsen
  • 11/1996-06/2000 : Romanian parlamentin edustajainhuoneen jäsen
  • 10/1992-04/1996 : Romanian parlamentin edustajainhuoneen jäsen

Tehtävät kansallisessa hallituksessa

  • 2000-2014 : Romanian presidentti (toinen toimikausi)
  • 2004-2009 : Romanian presidentti
  • 04/1998-06/2000 : liikenneministeri
  • 12/1996-02/1998 : liikenneministeri
  • 1991-1992 : liikenneministeri
  • 1990-1991 : alivaltiosihteeri, liikenneministeriö

Yhteystiedot

Bruxelles

Strasbourg