Sylwia SPUREK
Sylwia SPUREK

Klub zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza

Članica

Poljska - Independent (Poljska)

Datum rođenja : , Skarzysko Kamienna

Obrazloženja glasovanja (napisan.) Sylwia SPUREK

Zastupnici mogu podnijeti pisana obrazloženja glasovanja na plenarnoj sjednici. Članak 194. Poslovnika

Prema jednakim pravima za osobe s invaliditetom (A9-0284/2022 - Anne-Sophie Pelletier) PL

13-12-2022

W 2022 r. nadal nie możemy mówić o Unii równości i wolności. Osoby z niepełnosprawnościami są wciąż systemowo dyskryminowane, nie mogąc cieszyć się najbardziej podstawowymi prawami, w tym dostępem do usług. Wystarczy przypomnieć, że projekt dyrektywy dotyczący osób z niepełnosprawnościami jest blokowany w Radzie od 14 lat. Mimo licznych wezwań i apeli Rada i Komisja nie załatwiły systemowo problemów osób z niepełnosprawnościami, zajmując się innymi sprawami postrzeganymi za bardziej priorytetowe.
Rezolucja, której byłam sprawozdawczynią, porusza także temat grupy szczególnie dyskryminowanej – kobiet z niepełnosprawnościami. To osoby bardziej narażone na przemoc fizyczną, seksualną, psychiczną, ekonomiczną, w tym przemoc w rodzinie. Rezolucja wzywa do wprowadzenia i dostępności mechanizmów zgłaszania przemocy, której doświadczają osoby z niepełnosprawnościami, a także systemowego wsparcia ofiar.
Kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnościami bardzo często pozbawiane są dostępu do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w szczególności do opieki ginekologicznej. W 2022 r. nadal w wielu państwach kobiety z niepełnosprawnością ruchową są wnoszone na fotel ginekologiczny przez recepcjonistę i lekarkę, a tłumaczami kobiet głuchych w gabinetach są ich małoletnie dzieci.
Zagłosowałam za rezolucją, bo obecna sytuacja przeczy wartościom unijnym, bo najwyższy czas, żeby te wartości nie istniały jedynie na papierze, bo najwyższy czas na Unię równości.

Napori za održivu i konkurentnu akvakulturu EU-a: put naprijed (A9-0215/2022 - Clara Aguilera) PL

04-10-2022

Aby wyhodować jednego łososia, trzeba złowić nawet 300 dzikich ryb. Czy to jest zrównoważony rozwój? Około 25% wszystkich złowionych dziko żyjących ryb służy do produkcji karmy dla tzw. ryb hodowlanych, następnie zabijanych na jedzenie dla ludzi. Współczesna akwakultura to tłok, w którym ryby cierpią z powodu stresu oraz obrażeń fizycznych, są skazywane na powolną i bolesną śmierć przez uduszenie lub zmiażdżenie, są patroszone żywcem.
Prawo UE wprost zakazuje transportowania zwierząt w sposób powodujący cierpienie, a jednak żywe ryby dalej sprzedawane są np. na targach. Zwierzęta wyjęte z wody mogą umierać przez ponad godzinę, dusząc się.
Mamy 2022 r., a ludzie planują otwarcie pierwszej na świecie fermy ośmiornic, choć zgodnie z faktami naukowymi ośmiornice to czujące i myślące zwierzęta, a funkcjonowanie fermy będzie zagrażać przyrodzie.
Głosowałam przeciwko przyjęciu sprawozdania, bo większość parlamentarna zignorowała głosy nauki. Meat Party w PE nie chce, żeby zalecenia dotyczące dobrostanu zwierząt miały zastosowania do sektora rybołówstwa i akwakultury. Meat Party w PE chce zezwalać na tworzenie sektora hodowli ośmiornic.

Posljedice koje rat u Ukrajini ostavlja na žene (B9-0219/2022) PL

05-05-2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę to również wojna przeciwko ukraińskim kobietom. Przeciwko uchodźczyniom, które – najczęściej ze swoimi dziećmi – zmuszone zostały do ucieczki, i przeciw kobietom, które w wyniku wojny doświadczyły gwałtów, molestowania seksualnego oraz tortur. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im konkretnego wsparcia – realizacji podstawowych praw człowieka, bezpieczeństwa, wolności, godności. Uchodźczynie, w tym uchodźczynie będące ofiarami zbrodni wojennych, powinny mieć dostęp także do antykoncepcji awaryjnej oraz aborcji.
Obowiązkiem Komisji Europejskiej jest zapewnienie kobietom dotkniętym wojną dostępu do pełnego zakresu usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Niestety w Polsce, gdzie najczęściej trafiają uchodźczynie, dostęp do takich świadczeń zdrowotnych jest ograniczony. Restrykcyjna ustawa antyaborcyjna, praktyka stosowania jej przepisów jeszcze bardziej zawężająca i tak ograniczone możliwości aborcji, stosowanie przez lekarzy klauzuli sumienia oraz decyzja TK, wyłączająca możliwość wykonywania aborcji z przyczyn eugenicznych, dają obraz sytuacji, w której istnieje duże ryzyko, że uchodźczynie nie otrzymają przysługujących im świadczeń zdrowotnych.
Niestety, Komisja od dawna ignoruje kwestię braku dostępu do aborcji. Powtarza, że ochrona zdrowia oraz prawo do aborcji wykracza poza kompetencje UE. Zamiast szukać rozwiązań prawnych szuka kolejnych wymówek. Najwyższy czas, aby Komisja zaczęła działać w tej sprawie, wykorzystywać wszystkie dostępne jej narzędzia, skupiła się na szukaniu rozwiązań, w tym, jeśli to konieczne, rozpoczęła rozmowy o zmianie traktatów.

Zaključci sastanka Europskog vijeća od 24. i 25. ožujka 2022.: uključujući najnovija događanja u ratu protiv Ukrajine te sankcije EU-a protiv Rusije i njihovu provedbu (RC-B9-0197/2022, B9-0197/2022, B9-0200/2022, B9-0201/2022, B9-0203/2022, B9-0210/2022, B9-0211/2022) PL

07-04-2022

Kiedy w 2001 w Nowym Jorku obserwowałam proces żołnierzy z byłej Jugosławii oskarżonych o gwałty na kobietach, nie sądziłam, że kiedykolwiek dojdzie do takich zbrodni w Europie. A teraz widzimy bombardowane miasta, słyszymy historie o gwałconych kobietach, dziewczynkach, o rodzicach zabijanych na oczach dzieci strzałem w tył głowy. Media donoszą o masowych grobach, egzekucjach, ciałach porozrzucanych na ulicach ukraińskich miast. W tej izbie nie mamy wątpliwości, że winni muszą zostać surowo osądzeni – w imię sprawiedliwości, w interesie ofiar i całej demokratycznej społeczności.
Ukraina oczekuje od nas zaostrzenia sankcji wobec Rosji. I nie możemy już dłużej zwlekać. Bo tam, gdzie chodzi o prawa człowieka, bezpieczeństwo, godność i życie ludzi, nie można kalkulować, co jest bardziej korzystne dla europejskich gospodarek.
Czas na nowy, tym razem skuteczny pakiet sankcji, które zatrzymają rosyjską machinę wojenną. Czas na całkowite embargo na import rosyjskich surowców energetycznych, zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków i towarów, odłączenie wszystkich bez wyjątku rosyjskich banków od SWIFT czy objęcie wszystkich bez wyjątku rosyjskich oligarchów sankcjami!
Wzywamy Komisję Europejską oraz pozostałe instytucje unijne i państwa członkowskie do poszerzenia sankcji. Bo zbrodnie w Buczy to ostatni dzwonek!

Zajednička poljoprivredna politika - potpora za strateške planove koje izrađuju države članice i koji se financiraju iz fondova EFJP i EPFRR (A8-0200/2019 - Peter Jahr) PL

23-11-2021

Zagłosowałam przeciwko nowej wspólnej polityce rolnej, która de facto jest starą, antyklimatyczną i antyzwierzęcą polityką. To kontynuacja polityki Unii Europejskiej prawnie sankcjonującej system żywności, który dostarcza niezdrowej i nieetycznej żywności, generuje ogromne emisje gazów cieplarnianych, niszczy bioróżnorodność i jest źródłem cierpienia miliardów zwierząt pozaludzkich.
„Nowa” WPR stanowi także zagrożenie dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, jest bowiem z nim sprzeczna, w tym z zaprezentowaną w zeszłym roku przez Komisję Europejską strategią „Od pola do stołu” (Farm to Fork – F2F). Podczas gdy strategia F2F przewiduje rewizję legislacji dotyczącej dobrostanu zwierząt, w WPR nie udało się uwzględnić żadnych elementów w tym zakresie. Co więcej, rozporządzenie odnoszące się do krajowych planów strategicznych jedynie w swojej preambule nawiązuje do ich zgodności z Europejskim Zielonym Ładem, w tym ze wspomnianą strategią.
Niektóre kraje członkowskie już dziś twierdzą, że ta regulacja nie nakłada na nie prawnego obowiązku odzwierciedlenia celów Europejskiego Zielonego Ładu w ich planach strategicznych, i otwarcie sprzeciwiają się możliwości odrzucenia ich propozycji na tej podstawie.
UE potrzebuje prawdziwej zielonej rewolucji, prawdziwego zielonego ładu, a nie polityki kontynuacji oraz małych kroków. Potrzebujemy nowej WPR, która powstanie w partnerstwie z ludźmi nauki, aktywistkami i aktywistami klimatycznymi i prawnozwierzęcymi, a nie z mięsnym lobby.

Prva obljetnica de facto zabrane pobačaja u Poljskoj (B9-0543/2021, B9-0544/2021) PL

11-11-2021

Mija rok od wyroku tzw. TK, niemal całkowicie zakazującego legalnej aborcji w Polsce. Tu, w Parlamencie, powiedziałam, że w Polsce nie ma już praworządności i nie ma praw kobiet. Niestety ze strony Komisji Polki usłyszały wtedy, że to nie są kompetencje Unii.
Obecnie media alarmują o kolejnych śmiertelnych przypadkach Polek w ciąży, którym na czas nie wykonano aborcji. Są one nie tylko wynikiem zeszłorocznego orzeczenia tzw. TK, ale także wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów i braku skuteczności Komisji Europejskiej w egzekwowaniu przestrzegania zasady praworządności przez Polskę. Bo prawa kobiet to kwestia praworządności.
Najwyższy czas, aby w całej Unii wszystkie kobiety miały zagwarantowany dostęp do bezpiecznej, legalnej, bezpłatnej i wysokiej jakości terminacji ciąży. Wykonanie aborcji nie powinno być ujęte w kodeksie karnym, nie powinno być ograniczeń w dostępie do antykoncepcji awaryjnej, klauzula sumienia nie powinna stać na przeszkodzie realizacji prawa do świadczeń zdrowotnych, a Komisja i Rada powinny wesprzeć obrończynie i obrońców praw człowieka i chronić ich przed atakami, których doświadczają, bo działają na rzecz praw kobiet. O tym wszystkim mowa w rezolucji Parlamentu Europejskiego. Dlatego głosuję „za”.

Strategija „od polja do stola” (A9-0271/2021 - Anja Hazekamp, Herbert Dorfmann) PL

19-10-2021

Strategia „Od pola do stołu” jest jednym z najważniejszych elementów Europejskiego Zielonego Ładu, który mógłby i powinien mieć realny wpływ na reformę europejskiego modelu żywności. Obecny system produkcji i konsumpcji żywności w UE nie jest ani zrównoważony, ani bezpieczny dla zdrowia ludzi, ani etyczny.
Strategia była szansą na odejście od modelu starego rolnictwa, negatywnie wpływającego na klimat i środowisko, ale także szkodliwego dla zdrowia i jakości życia mieszkańców i mieszkanek UE. Strategia mogła być szansą na odchodzenie od przemysłu, który powoduje cierpienie i śmierć miliardów zwierząt.
W głosowaniu poparłam m.in. możliwość wprowadzenia elastycznych stawek VAT na żywność – opartych o wpływ określonych produktów na zdrowie i środowisko, w tym możliwość 0 % podatku na zdrowe i zrównoważone produkty – i wyższego VAT na produkty niezdrowe i mające większy ślad środowiskowy. Te propozycje wychodzą naprzeciw postulatom z mojej Piątki dla branży roślinnej. Zagłosowałam także za rozwiązaniami mającymi na celu lepsze znakowanie produktów zawierających mleko i mięso, co jest niezbędne, aby umożliwić konsumentom i konsumentkom podejmowanie świadomych wyborów żywieniowych.
Niestety, kształt całego, obszernego sprawozdania PE w tej sprawie pokazuje, że lobby hodowlane i Meat Party nadal mają ogromny wpływ na unijne procesy legislacyjne. A władze UE zamiast słuchać ludzi nauki i społeczeństwa obywatelskiego, słuchają tych, którzy są odpowiedzialni za katastrofę klimatyczną, ubóstwo żywieniowe i cierpienie zwierząt.

Posljedice nasilja koje vrše partneri u intimnim vezama i prava skrbništva po žene i djecu (A9-0254/2021 - Elena Kountoura, Luisa Regimenti) PL

05-10-2021

Jedna na trzy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tyle kobiet na świecie doświadczyło w życiu przemocy fizycznej lub seksualnej, najczęściej ze strony partnera. W Unii Europejskiej, dla której równość płci i ochrona praw człowieka stanowią według traktatów wartości fundamentalne, dane są równie przerażające. Aż 22% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej, a 43% przemocy psychicznej ze strony obecnego lub byłego partnera.
Każda z tych liczb to indywidualny dramat, który nigdy nie powinien był się wydarzyć. Jednocześnie każda z tych „prywatnych” historii to sprawa publiczna. Przemoc ze względu na płeć, w tym przemoc ze strony partnera, ma charakter systemowy, a jej źródłem są nierówności płci. Unia Europejska musi przyjąć przepisy prawne, zobowiązując państwa członkowskie nie tylko do ochrony ofiar wszelkich form przemocy ze względu na płeć, ale też do przeciwdziałania im, poprzez środki wymierzone w źródła przemocy.
W rezolucji w sprawie wpływu, jaki przemoc ze strony partnera wywiera na kobiety, dzieci oraz prawo do opieki nad dzieckiem, Parlament Europejski po raz kolejny powtórzył to skierowane do Komisji i państw członkowskich wezwanie. Ponownie zaapelował też o niezwłoczną ratyfikację konwencji stambulskiej. Oczywiście głosowałam za, bo niezmiennie trzymam stronę kobiet. Czy Komisja Europejska i Rada także?

Planovi i mjere za ubrzanje prijelaza na inovacije bez upotrebe životinja u istraživanjima, regulatornim ispitivanjima i obrazovanju (RC-B9-0425/2021, B9-0425/2021, B9-0426/2021, B9-0427/2021, B9-0428/2021, B9-0429/2021, B9-0432/2021) PL

15-09-2021

Pomimo zobowiązania państw członkowskich do ograniczenia testów i badań na zwierzętach wynikającego z dyrektywy 2010/63/EU przyjętej w 2010 r., dostępne statystyki pokazują brak istotnych zmian. W niektórych przypadkach poziom testowania na zwierzętach nawet wzrasta. Co więcej, obecnie w Polsce planowane jest wprowadzenie niekorzystnych dla realizacji celów dyrektywy regulacji utrudniających kontrolę organizacji pozarządowych nad wykonywaniem testów na zwierzętach, a nawet dostęp do informacji w tym zakresie.
Tymczasem dostępność alternatywnych metod, bez wykorzystywania zwierząt, jest coraz większa, a jak twierdzą sami badacze i badaczki, wykorzystanie nowych metod może znacząco przyspieszyć wynalezienie nowych, skutecznych metod leczenia ludzi. Dlatego poprzez rezolucję PE wezwaliśmy Komisję Europejską do przedstawienia planu działania, w którym wskazana zostanie mapa drogowa odchodzenia od wykorzystywania zwierząt w testach, badaniach i edukacji.
Czas na odejście od okrutnych procedur, które obecnie w samej UE pochłaniają miliony żyć oraz prowadzą do cierpienia i okaleczenia zwierząt. Czas w końcu na prowadzenie skutecznych badań, w końcu – bo trwające od dekad testy na zwierzęta w wielu dziedzinach nie przyniosły żadnych wartościowych rezultatów.

Izrada smjernica za primjenu općeg režima uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije (A9-0226/2021 - Eider Gardiazabal Rubial, Petri Sarvamaa) PL

07-07-2021

Kryzys praworządności w Unii Europejskiej pogłębia się, kobiety, osoby LGBTIQ i inne grupy dyskryminowane są pozbawiane kolejnych praw, a Komisja Europejska dalej nie stosuje dostępnych narzędzi, żeby temu przeciwdziałać. Wiemy już, że procedury prowadzone przeciwko Polsce i Węgrom na podstawie art. 7 TUE są nieefektywne, dlatego walczymy o skuteczność mechanizmu warunkowości. Tymczasem Komisja, zamiast stosować rozporządzenie od 1 stycznia 2021 r., kiedy weszło w życie, zasłania się kolejnymi wymówkami – koniecznością stosowania się do politycznych konkluzji Rady Europejskiej z 10 i 11 grudnia 2020 r., a teraz rzekomym obowiązkiem przyjęcia wytycznych do rozporządzenia.
Najwyższy czas, aby rządy Węgier, Polski i innych państw członkowskich naruszające zasadę praworządności przestały czuć się bezkarne, przestały wykorzystywać bezradność Unii Europejskiej.
Fundamentalne wartości UE – w tym prawa człowieka, równe traktowanie, ochrona kobiet przed przemocą – nie mogą być przedmiotem dyskusji i kompromisów. Parlament Europejski po raz kolejny przypomniał o tym Komisji Europejskiej. Tylko czy Komisja w ogóle słucha?

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
09G111
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. LOUISE WEISS
T05117
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex