Apie Parlamento nariams taikomas taisykles
Europos Parlamentą sudaro 720 nariai, išrinkti 27-iose išsiplėtusios Europos Sąjungos valstybėse narėse. nariai renkami 5 metams per tiesioginius visuotinius rinkimus.
Kiekviena šalis pati priima sprendimą dėl rinkimų organizavimo formos, tačiau turi užtikrinti lyčių lygybę ir slaptą balsavimą. ES rinkimai paremti proporciniu atstovavimu. Balsuoti Austrijoje, Belgijoje, Vokietijoje ir Maltoje galima sulaukus 16 metų, Graikijoje – 17 metų, o visose kitose valstybėse narėse – 18 metų.
Vietos skiriamos remiantis kiekvienos valstybės narės gyventojų skaičiumi. Daugiau kaip trečdalis EP narių yra moterys. EP nariai susibūrę į frakcijas pagal politines pažiūras, o ne pagal pilietybę.
EP nariai dirba savo rinkimų apygardose, Strasbūre – kur vyksta 12 plenarinių sesijų per metus – ir Briuselyje, kur EP nariai dalyvauja papildomuose plenariniuose posėdžiuose, taip pat komitetų ir frakcijų posėdžiuose.
EP nariams taikomos nuostatos ir sąlygos išdėstytos 2009 m. statute.
Daugiau :
Sąžiningumas Europos Parlamente
Europos Parlamentas daug dėmesio skiria savo narių politinės veiklos sąžiningumui, skaidrumui ir atskaitomybei. Siekdamas tai užtikrinti, Parlamentas nustatė daug taisyklių ir priemonių, kurios toliau griežtinamos kaip 2023 m. visapusiškos peržiūros proceso dalis.
Europos Parlamento narių elgesio kodeksas
Elgesio kodeksas įsigaliojo 2012 m. sausio 1 d. ir paskutinį kartą peržiūrėtas 2023 m. Jame išdėstyti pagrindiniai principai, pagal kuriuos Parlamento nariai veikia tik viešojo intereso labui ir dirba laikydamiesi nesavanaudiškumo, sąžiningumo, skaidrumo, kruopštumo, garbingumo, atsakomybės principų ir paisydami Europos Parlamento orumo ir reputacijos.
Elgesio kodekse apibrėžti interesų konfliktai, nustatyta, kaip Parlamento nariai turėtų juos pašalinti, numatytos informacijos atskleidimo pareigas, buvusių Parlamento narių veiklą ir Patariamojo komiteto Parlamento narių elgesio klausimais veiklą reglamentuojančios taisyklės.
Elgesio kodekse taip pat numatoma Parlamento narių pareiga pateikti išsamią privačių interesų deklaraciją, turto deklaraciją ir prireikus deklaraciją dėl žinojimo apie interesų konfliktus. Be to, Elgesio kodekse Parlamento nariai įpareigojami skelbti informaciją apie visus suplanuotus susitikimus su interesų grupių atstovais, įtrauktais į Skaidrumo registrą, ir su trečiųjų šalių valdžios institucijų atstovais, taip pat ir tais atvejais, kai tuos susitikimus organizuoti jie paveda savo padėjėjams. Parlamento nariai taip pat privalo deklaruoti informaciją apie dalyvavimą trečiųjų asmenų organizuotuose renginiuose, kai Parlamento narių kelionės, apgyvendinimo ir gyvenimo išlaidas arba jų dalį kompensuoja arba tiesiogiai apmoka trečiasis asmuo. Parlamento narių deklaracijose pateiktą informaciją galima rasti Parlamento narių asmeniniuose tinklalapiuose, išskyrus turto deklaracijas, kurios nėra viešos.
Parlamento nariai taip pat turi deklaruoti oficialiai atstovaujant Parlamentui gautas dovanas, kurių apytikrė vertė yra didesnė nei 150 EUR, laikydamiesi Elgesio kodekso įgyvendinimo taisyklėse nustatytų sąlygų. Tokios dovanos registruojamos dovanų registre.
Jei nustatoma, kad kuris nors Parlamento narys pažeidė Elgesio kodeksą, Parlamento Pirmininkas gali skirti jam nuobaudą. Apie šią nuobaudą Parlamento Pirmininkas paskelbia plenariniame posėdyje ir apie ją matomai paskelbiama Parlamento interneto svetainėje.
See:
- Su Europos Parlamento Narių Sąžiningumu Ir Skaidrumu Susijęs Elgesio Kodeksas
- Egesio kodekso įgyvendinimo taisyklės
- Dovanų registras - 7-oji Europos Parlamento kadencija
- Dovanų registras - 8-oji Europos Parlamento kadencija
- Dovanų registras. 9-oji Parlamento kadencija
- Dovanų registras. 10-oji Parlamento kadencija
Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas
Patariamasis komitetas Parlamento narių elgesio klausimais – tai organas, teikiantis Parlamento nariams Elgesio kodekso aiškinimo ir taikymo gaires. Be to, Patariamasis komitetas, Parlamento Pirmininko prašymu arba kai į jį kreipiamasi tiesiogiai, vertina tuos atvejus, kai įtariama, jog pažeistas Elgesio kodeksas, ir pataria Parlamento Pirmininkui, kokių priemonių imtis. Patariamasis komitetas savo iniciatyva kontroliuoja, kaip Parlamento nariai laikosi Elgesio kodekso ir jo įgyvendinimo taisyklių.
Patariamąjį komitetą sudaro aštuoni nariai. Narius skiria Parlamento Pirmininkas, atsižvelgdamas į jų patirtį ir politinę bei lyčių pusiausvyrą. Patariamojo komiteto pirmininko pareigas rotacijos tvarka po šešis mėnesius eina Patariamojo komiteto nariai. Parlamento Pirmininkas taip pat skiria po vieną atsarginį narį iš kiekvienos frakcijos, kuriai neatstovaujama Patariamajame komitete.
Patariamasis komitetas kasmet skelbia darbo ataskaitą.
See:
7-oji Europos Parlamento kadencija:
8-oji Europos Parlamento kadencija:
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2014 m. antro pusmečio metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2015 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2016 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2017 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2018 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2019 m. pirmo pusmečio metinė ataskaita
9-oji Europos Parlamento kadencija:
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2019 m. antro pusmečio metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2020 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. Pirmininkavimo rotacijos tvarka tvarkaraštis. 9-sios kadencijos pirmoji pusė
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2019 ir 2020 m. posėdžių tvarkaraščio projektas
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2021 m. posėdžių tvarkaraščio projektas
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2021 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. Pirmininkavimo rotacijos tvarka tvarkaraštis. 9-oji kadencija. Antroji pusė
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2022 m. posėdžių tvarkaraščio projektas
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2023 m. posėdžių tvarkaraščio projektas
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2022 m. metinė ataskaita
- Patariamasis Parlamento narių elgesio klausimais komitetas. 2023 m. metinė ataskaita
10-oji Parlamento kadencija:
Patariamojo komiteto sudėtis
Atsarginiai nariai
Kitos Parlamento narių skaidrumo ir etikos taisyklės
Skaidrumas ir atskaitomybė
Be visų Parlamento narių įsipareigojimų pagal elgesio kodeksą, Europos Parlamentas nustatė keletą konkrečių taisyklių, kuriomis didinamas skaidrumas ir etika visose veiklos srityse. Ypatingas dėmesys skiriamas lobizmo etikai.
Lobistų dalyvavimas renginiuose
Organizacijoms, kurioms taikomos Skaidrumo registro taisyklės, organizuoti arba kartu rengti renginius Parlamente leidžiama tik tuo atveju, jei jos teisingai užsiregistravo registre.
Daugiau informacijos:
Taisyklės, skirtos buvusiems Parlamento nariams
Buvusiems Parlamento nariams draudžiama vykdyti lobistinę veiklą Parlamente pirmuosius šešis mėnesius nuo jų kadencijos pabaigos. Jei jie vykdo lobistinę veiklą praėjus šešiems mėnesiams, jie turi užsiregistruoti Skaidrumo registre. Buvę Parlamento nariai turi teisę patekti į Parlamento pastatus kaip buvę Parlamento nariai, tačiau jie negali naudotis šia prieiga lobistinei veiklai vykdyti.
Daugiau informacijos:
Atlyginimai ir pensijos
Europos Parlamento narių atlyginimas
EP nariai pagal 2009 m. liepos mėn. įsigaliojusį statutą iš principo gauna vienodą atlyginimą.
Pagal statutą EP nario atlyginimo dydis yra 38,5 proc. Europos Teisingumo Teismo teisėjo bazinio darbo užmokesčio. Konkrečiai tai reiškia, kad EP narių atlyginimas neatskaičius mokesčių yra 10 802,91 EUR. Atlyginimas mokamas iš Europos Parlamento biudžeto ir atskaičius ES mokestį bei draudimo įmokas sudaro 8 419,90 EUR per mėnesį. Valstybės narės šį atlyginimą taip pat gali apmokestinti nacionaliniais mokesčiais.
Yra viena išimtis: EP nariai, kurie vykdė įgaliojimus Parlamente iki 2009 m. rinkimų, gali pasirinkti, kad jų atlyginimui, pereinamojo laikotarpio pašalpai ir pensijoms būtų taikoma ankstesnė jų valstybės narės sistema.
Pensijos
Pagal statuto nuostatas buvę Parlamento nariai, sulaukę 63 metų amžiaus, turi teisę gauti senatvės pensiją. Pensija lygi 3,5 proc. EP narių atlyginimo už kiekvienus nepertraukiamus įgaliojimų vykdymo metus ir viena dvyliktoji tos sumos už kiekvieną papildomą visą kadencijos mėnesį, bet ne daugiau kaip 70 proc. viso EP narių atlyginimo. Šios pensijos mokamos Europos Sąjungos biudžeto lėšomis.
1989 m. EP nariams pradėta taikyti papildoma pensijų kaupimo sistema nuo 2009 m. liepos naujiems EP nariams nebetaikoma ir palaipsniui bus panaikinta.
EP nariams mokamos išmokos
Kaip ir nacionalinių parlamentų nariai, Europos Parlamento nariai gauna įvairių išmokų, skirtų išlaidoms, patirtoms vykdant EP nario įgaliojimus, kompensuoti.
Bendroms išlaidoms kompensuoti skirta išmoka
Bendroms išlaidoms kompensuoti skirtos išmokos lėšomis dengiamos, be kita ko, EP narių biuro valdymo ir išlaikymo išlaidos, kanceliarinių prekių ir dokumentų tvarkymo išlaidos, biuro įrangos išlaidos, reprezentacinės veiklos arba administracinės išlaidos. Jei EP nariai be pateisinamos priežasties praleidžia pusę plenarinių posėdžių per vienus Parlamento darbo metus (nuo rugsėjo iki rugpjūčio mėn.), ši išmoka sumažinama perpus.
2024 m. šios išmokos dydis buvo 4 950 EUR per mėnesį.
Įprastos kelionės išlaidos
Daugelis Europos Parlamento posėdžių, pvz., plenariniai, komitetų ir frakcijų posėdžiai, vyksta Briuselyje arba Strasbūre. Pateikus patvirtinamuosius dokumentus EP nariams kompensuojamos faktinės kelionių į tokius posėdžius bilietų išlaidos, neviršijant D verslo (ar panašios) klasės įkainių, jei skrendama lėktuvu, pirmos klasės įkainių, jei keliaujama traukiniu, arba, jei vykstama automobiliu – 0,58 EUR/km (ne daugiau kaip 780 km vienai kelionei arba 60 000 km per metus).
Be to, su kelione susijusioms papildomoms išlaidoms (pvz., kelių mokesčių, bagažo antsvorio, rezervacijos mokesčių ar maisto, gėrimų ir kt. išlaidoms) padengti EP nariai turi teisę gauti išmokas, grindžiamas kelionės atstumu ir trukme. Šios išmokos mokamos tik už vieną kelionę pirmyn ir atgal per Parlamento darbo savaitę tarp vienos iš Parlamento darbo vietų ar posėdžio vietos ir EP nario gyvenamosios vietos ar kito išvykimo taško valstybėje narėje, kurioje EP narys išrinktas.
Kitos kelionės išlaidos
EP nariams vykdant savo oficialias pareigas dažnai reikia keliauti valstybėje narėje, kurioje jie yra išrinkti, arba už jos ribų.
Veiklos valstybėje narėje, kurioje jie yra išrinkti, atveju kelionės išlaidos kompensuojamos pagal įprastos kelionės išlaidų kompensavimo tvarką (tačiau nemokamos išmokos už kelionės atstumą ir trukmę), neviršijant nustatyto didžiausio kelionių lėktuvu ar traukiniu skaičiaus per metus arba kilometražo, nustatyto pagal valstybės dydį.
Veiklos ne valstybėje narėje, kurioje jie yra išrinkti, atveju EP nariams gali būti kompensuojamos kelionės, apgyvendinimo ir su jais susijusios išlaidos, kurios negali viršyti didžiausios 5 500 EUR per metus sumos (ji gali būti kasmet indeksuojama).
Dienpinigiai
- Parlamentas moka 350 EUR per dieną fiksuoto dydžio išmoką (2024 m. duomenys), kuri gali būti kasmet indeksuojama ir kuri skirta visoms EP narių gyvenimo išlaidoms parlamentinės veiklos laikotarpiais padengti, jei jie įrodo savo dalyvavimą pasirašydami viename iš tam tikslui skirtų oficialių registrų.
- Išmoka sumažinama per pusę, jei EP nariai nedalyvavo mažiausiai pusėje vardinių balsavimų balsavimo plenariniame posėdyje dienomis, nors jei jie dalyvavo posėdžiuose. Dalyvavimo posėdžiuose, kurie rengiami už Europos Sąjungos ribų, atveju mokama 175 EUR išmoka (su ta pačia sąlyga, kad turi būti pasirašyta registre), o apgyvendinimo išlaidos kompensuojamos atskirai.
Nuostatos dėl personalo
Europos Parlamento nariai gali laisvai pasirinkti savo padėjėjus neviršydami Parlamento nustatyto biudžeto. Taikomos sąlygos yra įtvirtintos Europos Parlamento narių statuto įgyvendinimo taisyklių 5 skyriuje.
2024 m. didžiausia suma, suteikiama kiekvienam EP nariui visoms su personalu susijusioms išlaidoms padengti, yra 29 557 EUR per mėnesį. Ši suma EP nariams neišmokama tiesiogiai, tačiau jie gali ją naudoti visoms su personalu susijusioms išlaidoms padengti, kai gaunamas atitinkamo Parlamento padalinio leidimas. Ši suma, be kita ko, naudojama EP nario padėjėjų ir paslaugų teikėjų, kuriuos EP narys įdarbina ar kurių paslaugomis jis naudojasi, atlyginimams, atlygiui ir socialinio draudimo įmokoms mokėti.
Yra dviejų kategorijų padėjėjai:
- akredituoti padėjėjai, kurie dirba Briuselyje, Liuksemburge arba Strasbūre ir kuriuos tiesiogiai įdarbina Parlamentas. EP nariai gali įdarbinti ne daugiau kaip keturis akredituotus padėjėjus. Mažiausiai 40 proc. pagalbos EP nariui išmokos yra rezervuota akredituotiems padėjėjams;
- vietiniai padėjėjai EP nariams padeda valstybėje narėje, kurioje EP nariai išrinkti. Sutartis su tais padėjėjais asmeniškai sudaro EP narys ir jas administruoja mokėjimų tarpininkai, kurie užtikrina, kad būtų laikomasi atitinkamų nacionalinių ir ES teisės aktų. Su vietiniais padėjėjais gali būti sudaromos arba darbo sutartys, arba paslaugų teikimo sutartys.
EP nariai taip pat gali gauti fizinių asmenų ar juridinių asmenų (pvz., įmonių) teikiamas specializuotas ir aiškiai nustatytas paslaugas.
Be to, EP nariai gali siūlyti atlikti stažuotes Parlamento darbo vietose arba valstybėje narėje, kurioje jie išrinkti.
Visa išlaidų, susijusių su vietiniais padėjėjais ir stažuotojais, suma negali būti didesnė negu 60 proc. pagalbos EP nariui išmokos. Tačiau paslaugų teikėjams mokama suma negali būti didesnė negu 20 proc. šios išmokos. Mokėjimų tarpininkui mokamas atlygis negali viršyti 4 proc. pagalbos EP nariui išmokos.
Fizinių asmenų atlygiui taikomos tam tikros didžiausios sumos. Daugiau informacijos galima rasti šiuo adresu..
Keletas EP narių gali susiburti į grupę, kad įdarbintų vieną ar kelis akredituotus arba vietinius padėjėjus ar stažuotojus. Tada jie tarpusavyje susitaria, kaip dalinsis išlaidas.
EP nariai padėjėjais negali įdarbinti artimų giminaičių. Jų padėjėjai privalo susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie sukeltų EP narių, kuriems jie padeda, ar Parlamento interesų konfliktą.
Visų padėjėjų vardai ir pavardės arba pavadinimai sutarties galiojimo laikotarpiu skelbiami Europos Parlamento interneto svetainėje, išskyrus atvejus, kai dėl tinkamai pagrįstų priežasčių, pvz., jų saugumui užtikrinti, padaroma išimtis
Europos Parlamento ir nacionaliniai rinkimai skaičiais
Ši publikacija yra didžiausia ir išsamiausia prieinama duomenų bazė, apimanti visos ES politikos spektro pokyčius. Joje pateikiami Europos Parlamento rinkimų rezultatai ir duomenys apie jo sudėtį nuo pat 1979 m. įvykusių pirmųjų jo tiesioginių rinkimų. Be to, čia apžvelgiami visose ES valstybėse narėse neseniai įvykę nacionaliniai rinkimai.