Annie SCHREIJER-PIERIK Annie SCHREIJER-PIERIK
Annie SCHREIJER-PIERIK

Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat)

Membră

Țările de Jos - Christen Democratisch Appèl (Țările de Jos)

Data nașterii : , Diepenheim

Curriculum vitae Annie SCHREIJER-PIERIK

Versiunea originală : NL


Curriculum vitae   (Informații publicate care țin doar de responsabilitatea deputatei)

Data actualizării: 23/02/2015

Formare (titluri și diplome)

  • 1965-1968 : Colegiul agricol și de economie casnică ABTB
  • 1976-1979 : studii secundare generale medii, Delden
  • 1985-1985 : curs de management, Almelo
  • 1986-1986 : curs destinat cadrelor de conducere ABTB, Almelo
  • 1986-1986 : curs de cooperare agricolă, Deventer

Carieră profesională

  • 10/06/1968-31/12/2013 : fermieră la o fermă de porci din Hengevelde

Carieră politică

Funcții în cadrul unui partid politic sau sindicat national

  • 1986-1991 : membră a Biroului executiv al CDA, secțiunea Ambt-Delden
  • 01/07/2010-12/11/2010 : membră a comisiei de evaluare a CDA (Comisia Frissen)

Funcții în cadrul organelor locale de guvernare

  • 1991-1995 : membră a Consiliului municipal din Ambt-Delden

Funcții în cadrul unui parlament regional

  • 18/04/1995-05/1998 : membră a Consiliului regional din Overijssel

Funcții în cadrul unui parlament regional

  • 19/05/1998-17/06/2010 : membră a Parlamentului Țărilor de Jos (Camera Reprezentanților)
  • 25/09/2002-11/2006 : vicepreședintă a Comisiei permanente pentru afaceri economice (Camera Reprezentanților)
  • 20/04/2004-04/11/2008 : președintă a Comisiei permanente pentru agricultură, natură și calitatea alimentelor (Camera Reprezentanților)

Alte activități

  • 01/01/1986-01/01/1996 : membră a Biroului executiv al ABTB (Uniunea arhidiocezană a fermierilor și a producătorilor de fructe și legume)
  • 01/01/1991-01/01/1996 : membră a Camerei de Agricultură
  • 01/01/1992-01/01/1995 : membră a Biroului regional de servicii privind forța de muncă, Twente
  • 01/01/1982-01/01/1986 : membră a Biroului executiv al Ghildei femeilor catolice
  • 01/01/1996-01/01/1998 : membră a Biroului executiv al GLTO (Organizația regională de agricultură și horticultură), grupul specialiștilor în domeniul porcilor

Contact

Bruxelles

Strasbourg