Celem niniejszego sprawozdania w sprawie „polityki spójności i regionalnych strategii środowiskowych w walce ze zmianami klimatycznymi” jest zarysowanie roli tej polityki na najbliższe lata. Polityka spójności jest największym i najważniejszym narzędziem inwestycyjnym w Europie i potencjalnie mogłaby odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej.
Niestety, w sprawozdaniu wezwano do natychmiastowego i całkowitego wycofania z użycia paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego. Ponadto inwestycje w technologię i infrastrukturę gazu ziemnego są kwalifikowalne tylko do końca 2025 r. W związku z powyższym głosowałam przeciwko.
W związku z przyjęciem konkluzji Rady Europejskiej z 10-11 grudnia 2020 r. dotyczących WRF i Next-Generation EU, oraz pewnych aspektów praworządności, Parlament Europejski i Rada sfinalizowały rozporządzenie 2020/2092 w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii. Rozporządzenie to zostało zatwierdzone przez Parlament w dniu 16 grudnia 2020 r.
Rada Europejska w konkluzjach uzgodniła, że Komisja przygotuje wytyczne dotyczące stosowania rozporządzenia i nie zaproponuje żadnych środków na podstawie rozporządzenia, dopóki takie wytyczne nie zostaną przygotowane. Ponadto wytyczne zostałyby przygotowane dopiero po rozpatrzeniu przez Trybunał Sprawiedliwości skargi o stwierdzenie nieważności rozporządzenia i wydaniu wyroku. Porozumienie to zostało potwierdzone przez Komisję w oświadczeniu załączonym do protokołu Rady z zatwierdzenia rozporządzenia.
Następnie rządy Węgier i Polski złożyły do TSUE skargę o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.
Głosowałam przeciwko, gdyż treść rezolucji budzi wątpliwości co do intencji poszanowania porozumienia osiągniętego w Radzie Europejskiej.
Jako Grupa ECR popieramy obecny sposób finansowania budżetu UE, oparty głównie na dochodzie narodowym brutto (DNB). Jest to prosty, przejrzysty, sprawiedliwy i demokratycznie rozliczalny zasób własny UE. Głosowałam przeciwko nowym regulacjom w tym zakresie.
Pe site-ul NEWSHUB al PE
🇪🇺W ramach mechanizmu finansowego „Łącząc Europę” ponad 30 mld euro zostanie uwolnionych na inwestycje transportowe, cyfrowe i energetyczne w latach 2021–2027. Z ramienia grupy EKR jestem kontrsprawozdawcą tego projektu. 👉 https://t.co/be4EGJCz3P https://t.co/ivSVFm3mmd
RT @MEIN_GOV_PL: 🇵🇱 Dziś obchodzimy Święto Chrztu Polski upamiętniające chrzest księcia Mieszka I. Było to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Więcej ➡️ https://t.co/HVjUN43scs #ChrzestPolski #ŚwiętoChrztu https://t.co/jG7KaBRR2n