Cristian-Silviu BUŞOI Cristian-Silviu BUŞOI
Cristian-Silviu BUŞOI

Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat)

Membru

România - Partidul Național Liberal (România)

Data nașterii : , Drobeta Turnu-Severin

Curriculum vitae Cristian-Silviu BUŞOI

Versiunea originală : EN


Curriculum vitae   (Informații publicate care țin doar de responsabilitatea deputatului)

Data actualizării: 14/03/2019

Formare (titluri și diplome)

  • 2010 : doctorat în sănătate publică și management sanitar, Universitatea de Medicină și Farmacie, Timișoara
  • 2008 : absolvent al Institutului Diplomatic Român, București
  • 2007 : absolvent al Facultății de Drept din cadrul Universității Titu Maiorescu, București
  • 2005 : absolvent al Colegiului Național de Apărare, București – lucrarea de absolvire: „Reforma serviciului militar în România”
  • 2003 : absolvent al Facultății de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Carol Davila, București
  • 1997 : absolvent al Școlii Generale nr. 2 și al Liceului Teoretic Traian, Drobeta Turnu Severin

Carieră profesională

  • 01/06/2013-01/02/2014 : februarie 2014: președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS)
  • 01/04/2007-01/06/2013 : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO), membru supleant în Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)
  • 01/12/2004-01/04/2007 : deputat în Parlamentul României – circumscripția județului Timiș, membru în Comisia pentru sănătate și familie

Carieră politică

Funcții în cadrul unui partid politic sau sindicat national

  • 01/10/2017-... : vicepreședinte al PNL (Partidul Național Liberal din România)
  • 01/08/2016-... : președinte al PNL București
  • 01/03/2017-01/06/2017 : secretar general al PNL
  • 01/11/2014-01/06/2017 : prim vicepreședinte al PNL
  • 01/06/2014-01/11/2014 : vicepreședinte al PNL
  • 01/06/2009-01/12/2014 : vicepreședinte al PNL Timiș
  • 01/02/2009-01/06/2009 : președinte al PNL Timiș
  • 01/01/2007-01/03/2009 : membru al Biroului Politic Central al PNL
  • 01/10/2005-01/01/2007 : vicepreședinte al PNL Mehedinți
  • 01/05/2002-01/02/2005 : președintele național al Cluburilor Studențești Liberale (organizația de studenți a PNL)
  • 01/05/2001-01/05/2002 : președinte al TNL (Tineretul Național Liberal) Timișoara
  • 1996-1998 : vicepreședinte cofondator al TNL la nivel național
  • 1996 : membru al PNL

Funcții în cadrul instituțiilor EU

  • 01/07/2014-... : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie (ITRE), membru supleant al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO) și al Comisiei pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)
  • 01/04/2007-01/06/2013 : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO), membru supleant în Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)

Alte activități

  • 01/11/1999-01/05/2002 : președinte fondator al asociației „Tinerii secolului XXI” – Drobeta Turnu Severin
  • membru al Consiliului de administrație al Institutului de Studii Populare
  • 2017 : Publicație: „Cum vindecăm sistemul de sănătate din România”, Editura Adevărul
  • 2011 : Publicație: „Politici de sănătate în Uniunea Europeană”, Editura Polirom (coautor împreună cu Cristian Vlădescu)
  • 2000 : Publicație: „Reforma liberală a serviciilor de educație în România”

Contact

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
11E102
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. LOUISE WEISS
T12028
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex