Parlament požaduje vytvoriť v EÚ systém porovnávania, monitorovania a vyhodnocovania politík digitálneho vzdelávania. Cieľom je zabezpečiť zdieľanie najlepších praktík v jednotlivých členských štátoch a tieto praktiky následne zverejňovať. Zároveň však požaduje zvýšiť rolu a viditeľnosť vzdelávania v Európskom semestri, v nástroji určenom na koordináciu rozpočtových a hospodárskych politík členských štátov. Podľa môjho názoru by Európsky semester nemal byť priestorom na stret záujmov jednotlivých odvetví (školstva, životného prostredia, zamestnancov či zamestnávateľov), pretože sa potom môže stať, že zničíme nástroj, ktorý má predovšetkým slúžiť na to, aby sme odkontrolovali finančnú stabilitu EÚ. Tento návrh som preto nepodporil. Hoci, samozrejme, vyhodnocovanie politík podporujem.
Parlament požaduje, aby členské štáty zlepšili odpadový systém a zriadili osobitný fond, ktorý bude určený na podporu zberu morského odpadu (plastov, strateného rybárskeho výstroja a pod.). Zároveň požaduje zriadiť fond na podporu obehového hospodárstva, ktorý by motivoval členské štáty vytvárať výrobné reťazce na recyklovaný výstroj šetrný k životnému prostrediu.
Tento návrh som nepodporil, pretože za lepšie riešenie v boji proti znečisťovaniu morských vôd považujem predraženie negatívnych externalít, teda odpadu, ktorý znečisťuje moria. Trhová ekonomika si následne nájde cesty, ako znížiť znečistenie čo najefektívnejšie. Čistejšie životné prostredie teda samozrejme podporujem. Ibaže efektívnejšie.