Xavier RUBERT DE VENTÓS Xavier RUBERT DE VENTÓS
Xavier RUBERT DE VENTÓS
Spanien

Född : , Barcelona

3:e valperioden Xavier RUBERT DE VENTÓS

Politiska grupper

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Socialistgruppen - Ledamot
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot

Nationella partier

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partit dels Socialistes de Catalunya (Spanien)

Ledamot

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 27-07-1989 / 12-09-1990 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska ekonomiska gemenskapen (AVS-EEG)
  • 13-09-1990 / 12-09-1991 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska ekonomiska gemenskapen (AVS-EEG)
  • 13-09-1991 / 14-01-1992 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i AVS och EEG (AVS-EEG)
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Kanada
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen för förbindelserna med Kanada
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen för förbindelserna med Kanada